Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 23 Ное 2017 11:30

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Начало на кампания Лице на сайта 01.11

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Дупла грунд
Непрочетено мнениеПубликувано на: 05 Окт 2017 16:13 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 300
Използвах търсачката да видя дали имаме инфо за него,но или аз немога да я ползвам правилно или нямаме много написано.
За това ще поставя началото пък който иска ще допълва.Все пак избора на Грунд е от съществено значение и ако темата ще е от полза на някой,то добре.
За да съм ясен то ще кажа че наблюденията ми са краткосрочни и ще наблегна само на тях,като същевременно ще го сравнявам с Манадо което е добре познато.
-Първо миенето,ами доста по-лесно беше от това на Манадо.Три пъти вода в легена и беше вече чиста.Така,че ако някой го е спирало миенето на керамичните грундове това е плюс.
-Гранулите са ....по производител от 1 до 4мм.,но в деиствителност са от финно като пясък до вероятно 5мм.Това веднага поставя въпроса дали така структуриран грунд няма да се оплътни и да влоши ципкулацията на вода и хранителни вещества в корените на растенията....За сега не,но има време дали ще е така вър времето.Другото е,че едрите гранули винаги излизат отгоре и изглежда грубо в малки аквариуми,а дали няма да е проблем за полянки от дребни растения като Куба няма как да кажа.
-Лекотата на керамичните грундове-ами сравнено с Манадо е по-тежък,няма изплували при миенето-съответно няма фира и нужда от накисване.Сади се лесно,но отново как би било за полянка нямам наблюдение.
-Активността на грунда-тук някой който го ползва и има такива наблюдения да каже.Аз торя въпреки,че аквариума е Лоутех и за сега нямам водорасли....
-Цвета-както и на Манадото зависи и от осветлението,но в общи линии варира от кафяв до леко червенеещ,но пък мисля,че и различните партиди ще варират....
-Вкореняването на растенията-тук съм очарован.По грешка със мъркуча докато сменях вода извадих Хигрофила компакт която е засадена от няма и 2 седмици и имаше поне 5см корени-за сравнение засадена по същото време в 240л аквариум в инертен грунд ,но с подложки,торене и СО почти нямаше корени.Днес извадих Алтернатерата която не би трябвало дори и да отцелява в тези условия,но и тя имаше сериозно оформени корени.За периода и Анубисите се бяха вкоренили....
-За дълготрайността на грунда също немога да кажа от сега,но си запазвам правото да допълвам с времето.
-Цената няма да коментирам защото тук е едно в БГ друго и вероятно няма да е валидно сравнението ми ;)
Можете да допълвате пропуските ми :-

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Дупла грунд
Непрочетено мнениеПубликувано на: 07 Окт 2017 23:21 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 45
Нямам лични наблюдения , но в твоя лоутех е супер!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа