Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 23 Ное 2017 11:38

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Начало на кампания Лице на сайта 01.11

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: 27 Мар 2011 12:35 
Администратор
Администратор
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 54
Дъното на аквариума, или основата, в която се засаждат растенията, трябва да изпълнява следните основни изисквания: да създава възможност за циркулация на водата, съдържаща кислород, и да съдържа малко, но редовно попълващи се запаси от храна. То не бива да съдържа токсични вещества, отделящи се от минералите, и не бива да създава възможности за гниене на органичните вещества, при което възникват отровни газове. Дъното на аквариумане бива да влияе на pH на водата и трябва да е достатъчно дълбоко, за да могат растенията добре да се вкоренят.На всички тези предпоставки отговаря само чистият силикатен пясък, чиято големина на частиците е 0.5-5мм. Дъното на такъв аквариум е много бедно на храна, но с времето пясъкът се обогатява на минерализиран детрит и за две три години се създава съвършено биологично равновесие, което може да продължи до 15 години.
В аквариума не се прибавят градинска почва, компост, торф, глина и др. Те пречат на циркулацията на окислената вода в профила на дъното и там настъпва т.нар. анаеробна минерализация, при която органичните вещества се разграждат без достъп на кислород и се образуват отровни газове, разтварящи се във водата. В резултат на това растежът на растенията забавя, а рибите умират.Ако към пясъка на дъното се прибави компост, градинска почва или изкуствен тор, концентрацията на минерални вещества ще се увеличи много, което неизбежно ще предизвика размножаване на едноклетъчните зелени водорасли и потъмняването на водата, последвано от кафяво потъмняване на водата, причина за което е развитието на ресничести. Торфът се разгражда анаеробно и прави водата кисела.Когато дъното на аквариума е обогатена с хранителни вещества, още в началото потъмняването на водата е дълготрайно и повтарящо се. Дори водата да се избистри по-късно, след една или две години трябва да се преправи целият съд. В такъв аквариум съдържанието на хранителни вещества се увеличава непрекъснато, а се знае, че колкото е по-ниска концентрацията на хранителни вещества във водата, толкова по-лесно те се усвояват от растенията.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 27 Май 2013 08:20 
новак
новак
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 158
Здравейте колеги аз ползвам хранителен субстрат JBL AquaBasis върху него полагам речен пясък със фракция 2-4мм като го разпределям в предният край на аквариума 3см а в задният 7см.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 27 Май 2013 13:17 
напредващ
напредващ
Аватар

Здравейте колеги,

това е много полезна тема!

Аз обаче, ще си позволя да не се съглася напълно с изискванията към субстрата за растителен аквариум и ще добавя няколко неща.

Ако говорим за аквариум с растения, тогава изискванията към субстрата са следните:

1. Форма и структура - субстрата трябва да е твърди ида не се сляга с времето, да запазва форматата си. Така ще се осигурява добра циркулация, за да има постоянен достъп на кислород и хранителни вещества в субстрата и респектвивно кореновата система на растенията. Пореста структура е много важна, защото създава място и подходящи условия за развитие на здрава и ефективна колония от нитрифициращи бактерии.

2. Химически състав: Има много видове субстрати, но най-важното е субстрата да не влияе негативно върху показателите на водата в аквариума. Субстрат, който понижава pH и го поддържа стабилно е винаги плюс, тъй като повечето аквариумни растения обичат по-кисела вода, а също така, при по-ниско pH токсичността на азотните съединения намалява!

Другият изключително важен показател на субстрата е CEC или така нареченият капацитет за обмяна на катйони. Това е спобността на субстрата да усвоява и да отдава хранителни вещества. Всички специализирани субстрати за растителни аквариуми имат много висок СЕС. В сравнение - пясъкът има CEC почти 0. За това всички подложки за подхранване на растенията, които се покриват с пясък(JBL, Tetra, Sera и т.н) освен хранителни вещества съдържат естествени продукти с висок СЕС(най-често различни видове почви), за да може да складират хран. вещества и да работят като буфер.

3. Хранителни вещества - В богат на хранителни вещества субстрат растенията растат много по-добре, при условие, че другите фактори не лимитират растенията. Т.е ако има адекватно количество СО2(съобразено с количеството светлина и растения), добра светлина, циркулация и филтрация. Субстратите на АДА са с много високо съдържание на хранителни вещества и са се доказали като най-добрите субстрати за отглеждане на аквариумни растения. Разбира се, в началото изискват повече грижи(смяна на вода всеки 2-3 дни, който отстранява излишъка от хранителни вещества, гниещи листа и пр), но след първоначалният пик в отделянето на хранителни вещества, установяване на активна колония от бактерии и когато растенията се адаптират, грижите се свеждат до кастрене на растения, добавяне на торове и смяна на вода веднъж седмично.
Разбира се може да се ползва и субстрат без хранителни вещества в него (субстрати за скариди) но хранителните вещества трябва ексклузивно да се добавят чрез торове за аквариумни растения. Предимство тук е, че субстрата ги абсорбира(заради висок СЕС) и ги отдава на растенията постепенно. За разлика от субстратите на АДА, в този случай, трябва да добавяте повече торове, за да компенсирате липсата на хран. вещества в субстрата.

4. Маса - Някои видове субстрати като Акадама, котешки тоалетни (Бентонит, зеолит) и др са много леки и не могат да задържат растенията добре, особено килимни растения. Също така, колкото по-лек субстрата, толкова по-трудно може да се оформят склонове.

5. Естетически вид - Не на последно място, цвета и визията на субстрата са от значение. Разбира се персоналните преференции са различни, но като цяло най-подходящите цветове са черен и кафеникав.

Поздрави

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Май 2013 02:47 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

Аз съм с кварцов пясък 3-5мм.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Май 2013 11:29 
Аз съм с речен и съм доволен.Не съм почитател на кварцовият пясък, защото много бързо хваща водорасли.

Върнете се в началото

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Май 2013 15:40 
dratimm написа:
Аз съм с кварцов пясък в единия аквариум вече 3 години и съм много доволна -нямам особено затлачване и нямам водорасли. Фракцията е 1-3 мм.

Всичко зависи от интензитета на светлината.Пробвай да засилиш осветлението да видиш,за какво става дума.

Върнете се в началото

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Май 2013 16:22 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

При мен не се вижда грунда на практика и нямам проблеми ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Май 2013 16:44 
Администратор
Администратор
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 54
Винаги избирам речния пясък, дори имам и предпочитания към цветовете да е пустинно жълт. Много хубаво контрастира с черен фон, светлозелени растения и ярко бяла светлина на аквариума. И все пак съм любител само на растителните аквариуми. За подхранване на кореновата система не съм запознат толкова с марки и видовете им, но съм ползвал глинени топчета за крипокорини.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа