Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 10 Дек 2018 14:55

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Започваме на 15 Септември. До скоро!

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: ГАМБУЗИЯ
Непрочетено мнениеПубликувано на: 03 Ное 2014 22:31 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 300
Понеже не открих такава тема пускам тази.
Това е живородка първи братовчед на гупата и особенно при женските разликите са минимални.При мъжките разликите са основно в липсата на оцветяване при гамбузиите освен черното вертикално петно минаващо през окото и няколото точки на опашката.Интересното за мене при тези риби е ,че се намират свободно в Българските водоеми и се кръстосват безпроблемно с гупи като създават жизнено и плодовито поколение.
Като много приспособима рибка и издръжлива на лоши хигиенични условия както и на студ много над поносимоста на гупата в миналото те са били често кръстосвани от някои търговци с цел по-издръжливо поколение.Незнам колко от вас са започнали хобито точно с гупи,но аз така направих.Ако сега някои препоръча гупи на новак за първи рибки несъмнено ще сгреши,но в миналото тези рибки спокоино живееха без филтрация и отопление...Защо?
Отговор ми даде човека подарил ми първите гупи като дете ,а в последствие и продавал ми такива.Отговора беше
-Винаги съм потдържал един аквариум с Гамбузии и от изваденото от тях(аквариумно поколение) кръстосвах мъжите с женски гупи,а после тези хибриди кръстосвах отново с гупи за цвят.Полученото поколени беше цветно , издръжливо и рентабилно.В последната част явно фиксираше начина на транспортиране на рибките по онова време до битаците 200-300броя в 25 литра и без отопление,филтрация също.
Това обяснява за мене защо гупите ми като дете процъвтяваха без никакви условия,а сега причината да почна да чета сериозно и да се интересувам от Азотен цикъл ,потдържане на филрация,филтърни пълнежи и всичко останало от хобито са точно гупите.Колко от нас са отглеждали гамбузии без да знаят?Дали постоянната агресия на женските гупи към всичко движешто се освен техния вид е нещо нормално или онаследено от техните прародители.При колко от вас затворена популация от гупи е придобивала странни белези-недоцветени мъжки,поява на опашки тип Ендлер,агресивно поведение към нововъведени...незнам Вие кажете ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: ГАМБУЗИЯ
Непрочетено мнениеПубликувано на: 03 Ное 2014 23:11 
ветеран
ветеран
Аватар

Написани статии: 1
Любими стилове: Холандски стил и Джунгла стил в акваскейпа
Род Гамбузия има приблизително 30 вида, като повечето от тях са с малък и ограничен ареал. В България през 1924 година е успешно пусната в нашите водоеми . В България максималната отчетена от изследовател експерт , температура, при която рибката живее и се храни, е 42,5 градуса по Целзий (термални извори в местността Рупите). Може да живее при голямо органично натоварване и замърсяване, като се снабдява с кислород от повърхностните водни слоеве.

Прикачени файлове:
otli4nikat (3).jpg
otli4nikat (3).jpg [ 76.6 KiB | Прегледано 781 пъти ]
Gambusia affinis.jpg
Gambusia affinis.jpg [ 17.99 KiB | Прегледано 781 пъти ]
Гамбузия обикновенна.jpg
Гамбузия обикновенна.jpg [ 28.34 KiB | Прегледано 781 пъти ]

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник". Ако искате да получите от мен отговор на въпрос, задайте го на БЪЛГАРСКИ!!!.
Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 03 Ное 2014 23:52 
ветеран
ветеран
Аватар

Разпространения вид в България е Източна гамбузия и издържа до нулеви температури.Това е вида внесен в Русия и Италия и от там във нас...друг е въпроса,че при тях е привнесен за борба с маларията,а ние нямаме....абе пак наша работа...те кат могат ние що не?

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 04 Ное 2014 09:46 
новак
новак
Аватар

Доколкото ми е известно, гамбузията е разпространена из нашите водоеми за да спомогне в борбата с комарите, тъй като се храни с ларвите им. Споменавано ми е, че имало в езерцата в Южния парк, както и някъде около Панчарево. Не съм проверявал тази информация.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа