Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 23 Окт 2018 09:04

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Започваме на 15 Септември. До скоро!

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Botia
Непрочетено мнениеПубликувано на: 31 Юли 2013 11:56 
напредващ
напредващ
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 1200
Здравейте, нов акварист съм (от 1 месец). Живея в Берлин и тук се запалих по акваристиката и сега се ровя из нета за инфо за някои видове ... затрудниха ме обаче рибките от вида Botia, за някои от тях изобщо не намирам български названия, като например за Botia kubotai, Botia almorhae и Botia striata.
В аквариума - 240 литра имам по две от тези + 2 тигрови боции, 1 зелено лабео, 2 сомчета от вида Ancistrus dolichopterus, едно сомче от вида Peckoltia brevis (и за това не намирам литература на бг), 7 молинезии и 5 подрастващи скаларии.
Наблюдавам, че лабеото постоянно гони тигровите боции (само тях), а днес намерих Botia kubotai мъртва, дали заради жегите тези дни незнам (температурата на водата в един момент стигна 31°. Другите са си ок.Някой може ли да ми разкаже нещо повече за тези видове, както и българските им наименования, както и съвместими ли са за отглеждане?

Прикачени файлове:
Коментар на файл: Botia almorhae
CIMG1542.JPG
CIMG1542.JPG [ 956.75 KiB | Прегледано 1237 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Botia
Непрочетено мнениеПубликувано на: 31 Юли 2013 14:22 
напредващ
напредващ
Аватар

1. и 2. Аквариума е стартиран на 12 Юли, а рибите са в него от 19 Юли.
2. Филтъра е марка Juwel - bioflow 3.0 - помпата е с капацитет 600 на час
3. храня ги 2 пъти дневно с основна храна за аквариумни рибки (люспи с зелен и розов цвят) на JBL, а през ден пускам по една таблетка за тревопасни аквариумни заради сомчетата и боциите
4. една трета от водата сменям на 3 седмици.
Ох ... знам, че е войнствено, но много го харесвам лабеото ... мислех да вземам три, но ме отказаха ... казаха, че ще има пунически войни :D

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 31 Юли 2013 14:40 
напредващ
напредващ
Аватар

Ето тук се вижда и едната тигрова боция и лабеото ... олеми са сладури тия тигровите, приличат на Немо :)

Прикачени файлове:
CIMG1512.JPG
CIMG1512.JPG [ 1.08 MiB | Прегледано 1221 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 31 Юли 2013 14:43 
ветеран
ветеран
Аватар

Warlock написа:
1. и 2. Аквариума е стартиран на 12 Юли, а рибите са в него от 19 Юли.
2. Филтъра е марка Juwel - bioflow 3.0 - помпата е с капацитет 600 на час
3. храня ги 2 пъти дневно с основна храна за аквариумни рибки (люспи с зелен и розов цвят) на JBL, а през ден пускам по една таблетка за тревопасни аквариумни заради сомчетата и боциите
4. една трета от водата сменям на 3 седмици.
Ох ... знам, че е войнствено, но много го харесвам лабеото ... мислех да вземам три, но ме отказаха ... казаха, че ще има пунически войни :D

преди време и аз имах 2 броя лабео и докато едното не уби другото не се смириха.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 31 Юли 2013 15:04 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 441
Здравей,
Нека и аз да си кажа за Лабеото от собствен опит. Макар и да знаех, че се бият помежду си взех две (в различни периоди). В момента в който пуснах второто и се започна една ....! Издържах ги месец, едното видимо започна да слабее и реших да ги разделя! По стечение на обстоятелствата по-малкото отиде в аквариум, който е по-малък, но заради два Дискуса храната е в пъти повече и то подмина на размер по-голямото и е с по-голям корем. НО и двете тормозят други риби - в единия аквариум едно 7-8 см. САЕ, а в другия един 6 см. мъжки анциструс! Е и аз много ги харесвам, но при първите рестарти на аквариумите си заминават и двете!
За бициите - имената са си същите, но казани на български - Botia kubotai е Боция куботай, Botia almorhae е Боция алморае - т.е. нямат някакви други български наименования. За начина на живот на самите рибки - ще ги има скоро, просто не сме стигнали да тях още, за Куботай мога да кажа, че живеят добре при температури от 22 до 28 гр. С, т.е. тази в твоя аквариум е висока за тях, но не е задължително това да е причината за смъртта й. Другите подходящи параметри на водата са рН 6 до 7,5 и твърдост от 8 до 20 dH.
Пичините за смъртта й може да са много, дай по-подробни данни както те е помолила колежката.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 31 Юли 2013 15:28 
напредващ
напредващ
Аватар

Благодаря, нося от време на време вода в бурканче да ми я тестват и дава много добри показатели като за Берлин, който има твърда вода по принцип, поне така казва дамата, която е шеф на сектора с аквариумите в магазина от маркета до нас. Иначе филтъра уж си има една черна гъба с въглерод за обиране на отровите, която пише че трябва да сменям месечно, а специалистите ме съветват да я махна вече завинаги, щото пречела на растенията. Има и нитратна гъба, а аквариума си беше комплектован от фирмата с тази помпа и филтрация. Дано апокалиптична картина, която ми описа dratimm не се сбъдне ... изглеждат всички изключително здрави и игриви. Имам съмнение, че боцията дето се спомина съм я купил още ранена някак, защото се държеше странно ... полягваше странно на една страна такава ... само нея и лабеото ги купих от рзлично мясти и мисля, че няма да повторя от там. Продавача каза, че тва поведение било нормално за този вид и нищо и нямало.
Растенията ми са 5, две от които стават високи, едно средно и две туфички с ниски за отпред. Растат бързо и скоро ще мога да разсаждам даже, насадих ги от първия ден.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 31 Юли 2013 15:33 
напредващ
напредващ
Аватар

Храна им давам по 2 пъти - сутрин и вечер, защото повечето са подрастващи още, но давам по малко, толкова, че за около минута да е изядено, притеснявам се да не ми гладuват, но ако сте категорични, че е много, ще я намаля :)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 31 Юли 2013 15:36 
напредващ
напредващ
Аватар

Лабеото ми тормози само Тигровите боции, тоест гони ги но сао по време на хранене, скалариите се тормозят помежду си ... какво толкова има да делят незнам, но двете, които купих по-рано гонят трите купени седмица по-късно :)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 31 Юли 2013 16:19 
ветеран
ветеран
Аватар

Разкажи ни нещо за магазините за акваристика в Берлин. Разпространено ли е хобито сред немците.
Може да пуснеш и някоя снимка да видим какво предлагат.
Как са цените на рибките там, че ми стана интересно.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 31 Юли 2013 17:18 
напредващ
напредващ
Аватар

Всеки голям строителен маркет като HELLWEG, BAUMARKT и Hornbach си има градински център и център за акваристика, такива имат и някой маркети тип МАLL, аз лично разглеждам навсякъде, но купувам от HELLWEG основно, защото не ми се мъкнат рибки от километри, тук разстоянията са големи, все пак града е 4 милионен, да доста германци се занимават, ако съдя по посещенията в отдела :D Не съм правил снимки в магазина, но обещавам да направя и да кача при следващото ходене в края на седмицата. Иначе цените ... зависи кои рибки те интересуват, - молинезиите ги купувам по 1.79 € (под 3 бройки е 1.99), средните по големина скаларии по 4.99 (под 3 са 5.99) сомовете варират от 5 до 70-80 Евро взависимост от вида и големината, боциите купих по 5,99 Евро тигровите, куботай по 7.99, другите по 4.99.
Неоните са по 0.79 цента ако вземеш над 10, иначе 0.99. :)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 31 Юли 2013 17:32 
ветеран
ветеран
Аватар

да пуснеш снимки при първа възможности както на магазина така и на аквариума, а иначе цените на рибките са горе-долу като в София по магазините.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 31 Юли 2013 18:37 
напредващ
напредващ
Аватар

Ок, от аквариума качих горе 2, ето още :)

Прикачени файлове:
аквариум.jpg
аквариум.jpg [ 56.47 KiB | Прегледано 1200 пъти ]
CIMG1495.JPG
CIMG1495.JPG [ 1.02 MiB | Прегледано 1200 пъти ]
CIMG1386.JPG
CIMG1386.JPG [ 979.07 KiB | Прегледано 1200 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 31 Юли 2013 22:53 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 600
Здравей и добре дошъл и от мен.
Относно съвместимоста на рибите послушай колегите, за това което са ти написали по горе, за да не се повтарям и аз. Няма да те подведат. И аз отглеждам боции, затова съвета ми към теб е да ги наблюдаваш много внимателно. Много красиви риби са, но и много чувствителни. Ако нещо не им хареса в параметрите на водата веднага са разболяват от ихтио, много са чувствителни. При мен те са индикатор за качеството на водата и че до сега всичко е наред.
Нещо много важно: когато боцията изпада в състояние на сън, тя ляга на една страна /все едно е умряла риба/, те така спят. Пиша ти това за да не решиш, че е умряла някоя и да я изхвърлиш.
Относно външния филтър- той е задължителен за аквариуми над 150л. В твоя случай един 1200-1800л/ч ще ти свърши работа. Аз също имам аквариум с твоя обем и при мен външния филтър е 2000л/ч.и съм много доволен.
Имай в предвид, че повечето ги продават с пълнежи, но в повечето случаи не вършат работа. За пълнежите на външен филтър ако имаш въпроси можем да ти помогнем с компетентно мнение, а и от опит. В аквариума не трябва да имаш акривен въглен във филтрите, той се ползва само след някакво лечение в аквариума.
Преди да сменяш или купуваш каквото и да било пиши тук, всеки от нас ще ти помогне със съвет, за да не ти пробутват в магазина ненужни неща.
ВОДАТА- задължителна смяна веднъж седмично, иначе колегите са ти написали по горе какво следва.
Все пак аквариума трябва да радва теб и околните.
Пак се отплеснах, затова ако имаш въпроси пиши, с питане знаеш до къде се стига ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 31 Юли 2013 23:15 
Администратор
Администратор
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 54
Здравей Warlock и добре дошъл в Акваристика за любители.

В най-скоро време и при първа възможност, ще проверя какво може да се намери, като информация в книжните енциклопедии, които имам тук в София и ще напиша, това което мога да намеря, за да ти послужи качествено.

Бих искал да ти кажа за аквариума ти, че предстои да го заселиш с още растения, които да помагат на обитателите за естествени зони и скривалища в аквариума. Аз съм отглеждал лабео и трите вида и за тях им трябваше ниска растителност, в която да се ровят и често да се крият. Това са едни красиви и наистина хубави риби и много акваристи ги предпочитат, заради украската им и този специфичен техен цвят на тялото.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 01 Авг 2013 01:34 
напредващ
напредващ
Аватар

Благодаря на всички ви за милото посрещане, сега се прибирам от работа и си лягам, че съм уморен, но утре обещавам да понаправя малко снимки от отделите за акваристика и ще ви ги кача. Поздрави от Берлин! :)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 03 Авг 2013 15:54 
пристрастен
пристрастен
Аватар

Боцийте от първата снимка са ти известни като YO-YO. Търси ги така в нета. Тези на които викаш тигрови са известни като боция-клоун. За тях 31 градуса не е проблем. Обаче трябва да гледаш тези видове поне по 4-5 най-малко , за да видиш истинското им поведение, цветове и т.н. Ако са осезаемо по-малки от лабеото ,то ги гони , защото му заемат скривалищата. Гледайки аквариума ти мисля , че е доста постен от към пещерички и тем подобни.Клоуните стават в аквариума около 20см. Виждал съм и 25. Тоест този аквариум ще е малък за тях. Отделно , че се движат като торпили и може да ти извадят растенията. Насаждения от родът на хигрофилите недей слага. Просто ще ги опоскат. Ако не могат да се хранят пълноценно заслабяват и умират. Забелязва се изтъняване на гърбът и постепенно заминават. Качеството на водата е доста важно. Обаче 1 път ако им намериш цаката ще се наслаждаваш на великолепни риби.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 04 Авг 2013 12:28 
Администратор
Администратор
Аватар

Значи намерих за Botia macracanthus, Боция макракантус. Ако това те интересува, мога да го напиша. За другите, които те интересуват не мога да открия в книгите, които имам тук, а останалите не са при мен. :D

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 05 Авг 2013 09:53 
напредващ
напредващ
Аватар

Давай, всичко е от полза ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 13 Авг 2013 20:16 
Администратор
Администратор
Аватар

Това е профила и допълнение от мен. Кликни тук: http://akvashow.info/forum/viewtopic.php?f=113&t=2349#p15749

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа