Побелял* сом Форум акваристика за любители

Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 17 Авг 2018 14:59

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Победител Лице на сайта Март 2018 - Юни 2018 е аквариума “The way to heaven” by Amev !

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Побелял* сом
Непрочетено мнениеПубликувано на: 15 Окт 2016 21:58 
новак
новак
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 80
Здравейте, тази вечер забелязах, че единият ми сом е побелял отстрани.
Аквариума ми е 80л. Има аериращ филтър и вътрешен филтър на който пише 600л/ч. Изкуствени растения и сравнително едър грунд (може би 5мм), който е на едно сантиметров слой. Осветлението е с лед лента.
В аквариума живеят 2 волни златни рибки и 3 сомчета (различни). Притеснява ме най-голямото, което купих преди седмица.
Можете ли да прецените дали това е нормално, защото според мъжът ми така сме го били купили, с нас мен ми се струва побелял. По другите рибки не виждам нещо различно.

Прикачени файлове:
IMG_20161015_224003.jpg
IMG_20161015_224003.jpg [ 4.7 MiB | Прегледано 5860 пъти ]
IMG_20161015_224209.jpg
IMG_20161015_224209.jpg [ 3.6 MiB | Прегледано 5860 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Побелял* сом
Непрочетено мнениеПубликувано на: 15 Окт 2016 22:40 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 300
Здравей и добре дошла :D
Сомчето на снимката наистина има някакво избеляване но дали така си го купила само ти знаеш.Важното е,че не е за твоя аквариум(става доста едро) и ако е възможно го върни в магазина или продай,подари на някой който има условия то да е щастливо.Условията който описваш може и да са подходящи за две Златни,но те се гледат само със Златни ;) .Не пускай нищо друго при тях-условията които изискват са доста различни а и много цапат и развалят качествата на водата.А филтрацията ти е доста слаба,да не кажа нищожна ,за да компенсира товара.Радвай се на Златните си и няма да имаш проблеми-поне това ти пожелавам :D

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 16 Окт 2016 11:06 
новак
новак
Аватар

Здравей Ники, и благодаря за отговора.
За този сом вероятно си прав, че ще му е тясно в този аквариум. За съжаление, когато търсиш информация от продавач в магазините не винаги ти казват най-доброто за рибките.
Днес забелязвам, че това бяло нещо е намаляло. Така или иначе, днес се пада и смяна на водата, така че ще изчакам да видя дали това ще помогне. Сомчето иначе е жизнено, доколкото това може да се каже за лепящите сомчета.
Относно условията в аквариума, вече почти година златните съжителстват с другите 2 сомчета (те са по- малки) без проблеми.
За филтрацията четох, че помпата трябва да прекарва водата поне 3-4 пъти на час и тази за 600 л/ч си мислех, че ме устройва. Сега се замислям да я сменя, но за жалост мястото не ми позволява външна помпа/филтър.
Дали по-мощна вътрешна ще ми свърши работа? Съответно да е на приемлива цена, все пак :)
Сериозно ще обмисля дали да не подаря сома на един приятел с 400 л аквариум, но той гледа цихлиди и това малко ме притеснява.
Ще съм благодарна за всякаква съвети.
Хував ден на всички!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 16 Окт 2016 11:25 
ветеран
ветеран
Аватар

Подаряването на приятеля с цихлидите не е вариянт.Остави си го за сега до по-добра оферта.
А за филтрацията-600л стигат ,но е добре да има в нея място за някава керамика.Повечето вътрешни филтри могат да се преправят (реже се част от гъбата в тях) за поставяне на керамика ;) .Пиши ни модела на твоя и може да измислим нещо.Все пак ти не си претоварила аквариума откъм рибки все още.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 16 Окт 2016 12:30 
новак
новак
Аватар

Филтъра ми е китайски, SUNSUN JP-033F, от тези с гребенчето. Изцяло е потопен, т.е. няма ефект "водопад", за да вкарва кослород, понеже имам и въздушна помпа с филтър гъбичка + едно камъче.
Гледала съм клипчета на които в отделението за гъбата слагат някакви камъчета и активен въглен, но това на висящи външни помпи. Не знам, дали се прави на вътрешни.
Относно рибките, нямам намерение да вземам още. Все пак вече са 5 и кажи речи големи (без опашките златните са околко 3-4 см, а малките сомове оково 4), ако ще има нови трябва да има разместване в конфигурацията :)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 17 Окт 2016 11:30 
пристрастен
пристрастен
Аватар

Здравей и от мен. Може като нямаш много работа или ангажименти да помислиш и за дъното. Първо този грунд не мисля, че е с фракция 5мм (поне от снимките така ми се вижда) и второ дори и да е 5мм, 1см дъно е крайно тънък слой грунд за аквариум, особено със златни рибки ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 17 Окт 2016 19:38 
новак
новак
Аватар

Здравей, в началото грунда беше доста по-дебел слой, но ми сифонирането беше непосилна задача. Налагаше ми се да изгребвам камъчетата и да ги промивам. Сега е далеч по- лесно да поддържам аквариума чист.
Чеснтно казано не съм търсила информация точно за това, колко дебел трябва да е грунда. Знам, че трябва да е по-едър, за да не го ядат градовете (златните), но с това се изчерпват знанията ми. Ще потърся нещо по въпроса, междувременно ще се радвам на всякакво инфо.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 17 Окт 2016 21:49 
ветеран
ветеран
Аватар

Колегата има в предвид,че в по-дебелия слой грунд(а нормалния е 5-8см ) се задържат повече нитрифициращи бактерии и преработват отпадъците на любимците ти.Никой не е казал,че грунда трябва да е идеално чист,аз не сифонирам,но имам растения,а има такива дето и със Златни биха отцелели.......а те са незаменим помощник в създаването на идеялна среда за рибките ти.
Нека колегите кажат,но аз мисля,че Криптокорина Афинис би издържала при Златни :D

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 17 Окт 2016 21:55 
ветеран
ветеран
Аватар

Нищо му няма на сома ти. Стресиран е, за това така побелява. Като ги е страх и избледняват. Зависи от точния му модел, но при някои се променя цвета и заради цвета на грунда. Споко, здрав е, само дето ще стане по голям от аквариума ти :)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 17 Окт 2016 22:09 
Модератор
Модератор
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 650
asito написа:
Нищо му няма на сома ти. Стресиран е, за това така побелява. Като ги е страх и избледняват. Зависи от точния му модел, но при някои се променя цвета и заради цвета на грунда. Споко, здрав е, само дето ще стане по голям от аквариума ти :)

1+++

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 17 Окт 2016 22:33 
новак
новак
Аватар

За грунда - лесна работа, останалият си седи в една торбичка. Вижте растенията ми се виждат доста сложно нещо. Аз по принцип не съм добра в отглеждането на растения. Да кажем, че почти убих кактус :) И за водораслите малки ме е страх.
Чела съм за някои видове, които ще издържат на златните рибки, но не съм търсила.
Asito, благодаря за успокоението. Колкото до растежа... Най-много от 15 литров аквариум, в началото, да стигна до такъв, който заема половината хол :)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 18 Окт 2016 07:52 
пристрастен
пристрастен
Аватар

ники_о написа:
Колегата има в предвид,че в по-дебелия слой грунд(а нормалния е 5-8см ) се задържат повече нитрифициращи бактерии и преработват отпадъците на любимците ти.Никой не е казал,че грунда трябва да е идеално чист,аз не сифонирам,но имам растения,а има такива дето и със Златни биха отцелели.......а те са незаменим помощник в създаването на идеялна среда за рибките ти.
Нека колегите кажат,но аз мисля,че Криптокорина Афинис би издържала при Златни :D

Ето го инфото, което ти трябва ;). Би ли описала какво разбираш под сифониране и как точно го правиш, понеже при толкова ситен грунд (5мм) не мисля, че би имало проблем за сифониране. Пък и както казва колегата, не е нужно да се сифонира редовно.
Относно растенията, закачи един от видовете Анубиаси. А мойте златни ги гледам с някаква криптокорина (мисля гигантска беше) и няма проблеми. Много хора казват, че златните пасат растенията. Вярно е до някъде, ако стоят често гладни. Ако се хранят редовно няма проблеми. Виждал съм аквариуми пълни с растения без рибите да се интересуват от тях.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 18 Окт 2016 16:10 
новак
новак
Аватар

Обикновено като сменям вода я изпомпвм с една тръба с помпа, която в единия край има малки отвори. Опитвам се да "порзровя" грунда, за да се изсмучат повече отпадъци.
За растенията, попитах в близкия зоомагазин, но в момента нямат много водорасли. Както и да е, купих едно приличащо на топка - Кладофора. Продавачката каза, че не е претенциозно и е малко вероятно да го ядат.
Най-много ми хареса частта с непретенциозно, но ще изчакам да видя как ще реагират рибите.
Има ли някаква норма за това колко трябва да са растенията? Т.е. колко е достатъчно?
Иначе рибките ядат по един път на ден, по една щипка гранулирана храна за златните и по 2 хапчета за сомчета. Обикновено в неделя карат на каквото е останало в аквариума. Също така в неделя вечер е и смяната на водата.
Още веднъж, благодаря на всички за коментарите и съветите. Оказва се, че акваристиката е далеч по-трудна, особено ако искаш да е както трябва (или поне в по- голямата си част) ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 18 Окт 2016 16:17 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 340
Любими стилове: Жунгла ;)
Потребителят има адрес за доставки в Еконт: виж в профила
Едно хапче е достатъчно на 3-4 сомчета за 3-4 дни. Незнам колко са твоите ама има вероятност да ги прехранваш. Те винаги ще си намират какво да ядът...

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 18 Окт 2016 19:24 
новак
новак
Аватар

Amev, благодаря за коментара. Вземам бележка и от утре са на диета :)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 19 Окт 2016 07:35 
пристрастен
пристрастен
Аватар

Звездичка написа:
Обикновено като сменям вода я изпомпвм с една тръба с помпа, която в единия край има малки отвори. Опитвам се да "порзровя" грунда, за да се изсмучат повече отпадъци.
За растенията, попитах в близкия зоомагазин, но в момента нямат много водорасли. Както и да е, купих едно приличащо на топка - Кладофора. Продавачката каза, че не е претенциозно и е малко вероятно да го ядат.
Най-много ми хареса частта с непретенциозно, но ще изчакам да видя как ще реагират рибите.
Има ли някаква норма за това колко трябва да са растенията? Т.е. колко е достатъчно?
Иначе рибките ядат по един път на ден, по една щипка гранулирана храна за златните и по 2 хапчета за сомчета. Обикновено в неделя карат на каквото е останало в аквариума. Също така в неделя вечер е и смяната на водата.
Още веднъж, благодаря на всички за коментарите и съветите. Оказва се, че акваристиката е далеч по-трудна, особено ако искаш да е както трябва (или поне в по- голямата си част) ;)

С помпа досега не съм чистил никога. Правя го по този начин ---> https://www.youtube.com/watch?v=U79bQmIKhuQ, играча на клипа го прави с прозрачен сифон и се вижда какво точно се случва.
Дано да ти е от помощ.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 19 Окт 2016 20:25 
новак
новак
Аватар

Моето е такова http://www.bg-pet.com/Fish/Clean/Images/siphonL.jpg
И не засмуква грунда така :(

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 19 Окт 2016 20:49 
ветеран
ветеран
Аватар

Написани статии: 3
Любими стилове: Iwagumi
Развийте капачката в основата,махнете решетката/мрежата и ще започне да засмуква грунда :)
Ако сифона е същия от снимката ще стане,аз имам два такива и съм го правил.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 20 Окт 2016 09:27 
пристрастен
пристрастен
Аватар

razr88 написа:
Развийте капачката в основата,махнете решетката/мрежата и ще започне да засмуква грунда :)

+1. И аз в началото бях с такъв ;) Върши работа victory:

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 20 Окт 2016 15:01 
новак
новак
Аватар

lightning_boy написа:
razr88 написа:

+1. И аз в началото бях с такъв ;) Върши работа
victory:

На другата смяна ще го пробвам :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа