Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 21 Ное 2018 10:08

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Започваме на 15 Септември. До скоро!

Правила на форума

В този форум може да променяте първото си мнение неограничено пъти.

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 298 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: 28 Окт 2016 22:08 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 32
Здравейте,
След представянето ми в специялната тема, сега е ред за представянето на аквариума. Аквариума е Diversa 80 112 литра по външни размери. Дойде оборудвам с филтър, капак осветление. Както всичко ефтино минусите са малко повече от предимствата, но карай да върви. Като промени по аквариума съм добавил допълнително 15 броя светодиоди по 1 ват към фабричното луминисцентно осветление 2х18 вата. Добавил съм система за Co2 с лимонена киселина и сода и го разварям с реактор (Направи си сам) вързан към вътрешния филтър. За грунд съм използвал кварцов пясък с феакция от 2мм нагоре, както и няколко зеолита.
Като растения останаха : Лимонче - Hygrophila corymbosa, Анубиас, Криптокорина, Лудвигия репънс - Ludwigia repens ( малко оплишивя но все още я има), явански мъх, Monosolenium, а за полянката Hydrocotyle sp. Japan.
Имаше и жертви но няма война без жертви - за растенията.
Като рибки, аквариума е населен с 9 броя син/обикновен неон, 6 броя стъклена тетра, три броя Ред Черита и охлюви.

Ден след старта

Изображение

Около 3 месеца и половина от старта

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Окт 2016 05:40 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 340
Любими стилове: Жунгла ;)
Потребителят има адрес за доставки в Еконт: виж в профила
Айде да те почна аз сега ;)
Не си съобразил растенията с размера на аквариума , криптокорина която си сложиш и лимона стават доста големи растения и не са за този аквариум.
Другото което е , усетил си че фабричното осветлението е слабичко , но може ли да покажеш как точно си го засилил с тези диоди ?
На последната снимка лудвигията е гола в ниското , това е признак че все още е слабо осветлвнието. Може ли да дадеш повече инфо за диодите и как точно е станал номера..
За со2 споменаваш , но за торене нищо не казваш. Като цяло си личи че си чел , което е похвално , малко са новите във форума които пускат теми и имат такъв напредък. Поздравления за което.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Окт 2016 08:27 
ветеран
ветеран
Аватар

Явно снощи ми се е спяло и съм пропуснал някой неща за който ме и питаш. Торя с Профито, Нитрати, Фосвати и
Глуталдехид( все не го запомням заглавието ще ме птощавате). Като дозата която съм стигнал е около 12 мл./седмично профито/нитрат и фосват а Глуталдехида си е по предписание по 2мл./литър за седмица. Торя от 20,08,2016 година и това е основното за да ми тръгнат част от растенията. Точно след започване на торене Лудвигията се позакрепи и започна да пуска издънки, но листата на старите клонки в доланата страна така и не севърнаха. Само издънки пускат и засега правя опит с тяхното завъждане. В интеререс на истината лимона и мъховете ми вървят най добре. Благодаря и за кририката ( аз гледам да си взема поука), но това ми е първи досег с растения, торове и СО2. Растенията ги взех от колега от Хасково, който ми направи пакет на символична цена. Искам да кажа че и на мен нещо не ми допада хаоса едно голямо друго малко но по важното е че успях да завъртя азотния цикъл, да усетя как се тори а скейпа има време - тъкмо да се зареди грунда. Досега веднъж дадох лимон на мой познат, само че се забави една седмица и аз го бях посял в грунда. Като дойде да си го взема беше се захванал стабилно. Криптокорина ми е подарък. За осветлението мисля изцяло да минавам на ЛЕД, но втори месец не остават финанси излишни. Ето снимка на добавеното осветление:
Изображение
Изображение
Изображение

Sent from my LG-D290 using Tapatalk

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Окт 2016 08:36 
ветеран
ветеран
Аватар

Да добавя че на лумисцентните лампи им направих рефлектор от подръчни средства.

П.п. Нещо немога да си редактирам поста през Тапаталк.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Окт 2016 10:55 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 300
Не слушай Амев,че Лимона е голям за аквариума.....когато моя 80см аквариум беше с това растение никой не трърдеше подобно нещо :lol: .С рязане става.
А осветлението-за диодите ти си знаеш,но ако искаш да махнеш двете Т8 и да забодеш на тяхно място две Т5 по 35в мога да помогна ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Окт 2016 12:44 
ветеран
ветеран

Общ обем литри на аквариумите ми: 95
Здравей колега! :) Дозата за глутаралдехида нещо не ми се връзва...Първо, той се слага всекидневно, около 15 мин. преди да се запали осветлението. Второ, при 2мл./л. това значи на 100 литра да сложиш 200мл. или почти половината шише.... Сигурно нещо си се объркал като си писал, щото не вярвам да слагаш по толкова. Иначе твоя приятел- акварист може да си направи профил и да си пусне обява за растенията в раздел "предлагам" :)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Окт 2016 14:18 
ветеран
ветеран
Аватар

2ml/100 литра вода е дозата на глутаралдехид - моя е грешката. А за колегата акварист, той е от Хасково и не съм убеден че няма и тука регистрация. Иначе при следващата ни среща ще му кажа за този чудесен форум.

Колега @ники_о не съм сигурен дали т5 35w ще пасне като размер на капака - 70 см чиста дължина отвътре.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Окт 2016 14:39 
ветеран
ветеран

Общ обем литри на аквариумите ми: 95
T5 24w или Т8 18w са пурите, които ще паснат на 70см. дължина. Сега ще кача снимка на моя в моята тема, там съм с 18 ватови Т8, може да видиш как изглежда. Имай предвид, че съм и с рефлектори обаче.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Окт 2016 14:44 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 247
Добре дошъл и поздравления за усилията. Избрал си правилния форум. Тук ще получиш добри съвети и благодарение на тях аквариума ще придобие много добър вид.
Една забележка: трябваше да направиш регистрацията преди да започнеш да навлизаш в това хоби. Щеше да си спестиш някой излишни главоболия.
Успех

Изпратено от моят SM-N9005 с помощта на Tapatalk

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Окт 2016 21:13 
ветеран
ветеран
Аватар

Още със първите теми тук разбрах че съм попаднал на по-доброто место(предвид, че в един друг форум си водех почти монолог). Осветлението мислех да е изградено изцяло с 3 ватови диоди ( даже @Penta ми даваше съвети), но тук прочетох, че този преход ще стопира развитието на аквариума докато се нагласят растенията, това ще докара водорасли и сега честно да ви кажа не ми се ще да го бутам. За вас сигурно развитието е нищожно, но аз като си гледам първите снимки се обнадеждявам че и аз някога ще имам една "гъста гора". Според моят "нищожен" опит, щом от поляновото разтение има "кипеж" и растеж би трябвало светлината да е добре на този етап. Криптокорина ми окапа тотално и сега наново пуска издънки явно така се приспособява. искам да попитам за обитателите: забелязвам че стъклената тетра тероризира много скаридките - стъклената тетрата като цяло е доста жива в сравнение с неона. Иначе пилотно пуснатите 3 бройки май останаха само 2, но не е много правилно т.к. нон стоп чоплят по мъха инемога да ги видя 2 или 3 са останали. Вие какво мислите за подобно съжителство?

Сега вижданията ми по скейпа бяха едни, то се получи съвсем друго, след това реших трето и може би затова съм на това положение с "подредбата". Единствено до момента от първоначалния замисъл е че започнах да скривам филтъра с лимона- досега последните три седмици редовно иманова издънка и режа и засаждам.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Окт 2016 21:31 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 340
Любими стилове: Жунгла ;)
Потребителят има адрес за доставки в Еконт: виж в профила
Криптокорините имат така наречената "криптокоринива болест" при рязка смяна на условията окапват целите за дни.
За скаридите , с каквато и по едра риба да ги гледаш , просто няма да ги виждаш и оцеляването им ще е под въпрос ,а за размножаване - трудно. Скаридките са деликатес за всяка рибка в чиято уста могат да влезнат. А при момента на смяна на обвивката са много уязвими , тогава и неон може да я хапне..

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Окт 2016 22:44 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 300
Ами аз имам два 80см аквариуми с фабрични капаци и на двата съм събрал 35 ватови Т5-ци ;)
Развитието се вижда колега не самоот тебе :smile: Скеип е сложно понятие и всеки си го интерпретира по своему.Аз до сега такова нещо за цел не съм имал,но краините резултати на някои аквариуми не са били никак лоши без да са Скеипове .Развии аквариума така,че на тебе да ти харесва и бъди сигурен че ще си доволен от резултата.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Окт 2016 23:20 
Модератор
Модератор
Аватар

Написани статии: 7
Гледам ти диодите и не ми изглеждат познати, какви са ?

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Окт 2016 23:47 
ветеран
ветеран
Аватар

Диодите са от подсветка на 32 инчов Vestel. Имам познат който ми ги подари така да се каже, иначе не са лоши при почти нулево охлаждане( защото са в плецигласовата част на шината не са залепени) издържат вече трети месец. За напред имам обещани от него 30 броя/ по 1 W, и мисля да майсторя нещо от профил за комарник за основа и алуминиеви шини плъзгаща врата за гардероб.В Елимекс имат цветни по 1 W, така че мисля да сглобя един бюджетен вариянт на LED осветление.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Окт 2016 00:44 
ветеран
ветеран
Аватар

Написани статии: 3
Любими стилове: Iwagumi
Колега,погледнах диодите по 1w Елимекс,доколкото видях са Epiled,пише си че са внос от Китай,та защо направо не си поръчаш от aliexpress,има всякакви марки,цветове и т.н.Ето няколко просто за пример:

https://www.aliexpress.com/item/Freeshi ... fcdcf04136

https://www.aliexpress.com/item/10pcs-l ... 75c406c0a8

https://www.aliexpress.com/item/20Pcs-l ... 04121dcd6b

Може и да бъркам,не съм много наясно с диодите,но ми се виждат същите като тези от Елимекс. Шипинга е фрий,недостатък е,че пристигат за около 20-30 дни,но доста често пристигат и след седмица-две,според зависи :D

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Окт 2016 07:24 
ветеран
ветеран
Аватар

То и в България вече ги има на сравнително сносна цена. За покупка от Елимекс става въпрос само за цветните ( зелен, син, червен). Иначе в ОЛХ има достатъчно голям избор. Има дори. XCRee на много добра цена.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Окт 2016 08:36 
Модератор
Модератор
Аватар

Написани статии: 7
Купувал съм CREE XPE2 от този човек, качествени са. Цената е само за емитера, с монтаж върху PCB +0.40лв. - https://www.olx.bg/ad/led-svetodiodi-co ... 1703c65027
Представителството на руската компания NEON във Варна предлагат много качествени диоди XPE,XPG на цени от около 2лв/бр ,но информацията на сайта им е доста объркваща (състои се предимно от кодовите названия на емитерите) - http://bg.e-neon.ru/

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Окт 2016 08:45 
ветеран
ветеран
Аватар

И аз го имам добавен към наблюдавани обяви в ОЛХ. Имам го в предвид, основния проблем при мен ще се окаже че осветлението ще е в фабричния капак. Местото ще ограничено, отделената топлина при 3W диоди е много повече в сравнение с 0,5W и 1W. Затова си мисля че оптималния вариянт при мен ще е да изградя осветлението с 1w светодиоди, като по този начин ще се разпръсне по-равномерно и светлината и топлината. В другия форум дори ти бях отговорил че дори о мислях вариянт с 0,5W диоди от ЛЕД крушка, но след твой коментари че 0,5w светодиоди стават до височина 35-40см( ако не се лъжа) се отказах от тях т.к. мисля че няма да виреят растенията близо до грунда.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 03 Ное 2016 23:04 
ветеран
ветеран
Аватар

Колеги след почистването тази седмица и на капака( че беше чисто бял отвътре), рефлектора от алуминево фолио излетя в коша а допълнителното ЛЕД осветление изгоря. Май трябваше да остана верен на максимата : едно нещо работи ли......не го пипай. В опит да възтановя част от осветлението набързо скалъпих едни рефлектори от:

Изображение

А погубеното Лед осветление от диоди по 1W беше заменено с една преоценена твърда диодна лента 20W/метър - моята дължина е 75 см около 15W. Надявам се да върши работа т.к. водния стълб реално е около 40см. Ето една снимка само с обновеното ЛЕд осветление:
Изображение

Аз мисля че като за 3 лева е бомба. 6400к
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 06 Ное 2016 18:54 
ветеран
ветеран
Аватар

Малко резнах днес част от Лимоните

Изображение

И малко фото на една от тестовите скариди
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 298 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа