Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 22 Яну 2019 18:36

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Започваме на 15 Септември. До скоро!

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 169 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: 16 Яну 2014 16:29 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

Здравейте,

Имам 26 литров аквариум за който искам да ми помогнете с малко съвети. Положението за сега е такова:

Стъклени камъни по дъното, 2 изкуствени растения, помпа за въздух която вкарва през един дълъг камък в аквариума, помпа с филтър AquaEl 260 l/h, лампа Ambilux T5 8W - луминисцентна със релефно стъкло на 15 см. над аквариума. И разбира се една златна рибка :)
Нагревател имам но не ползвам тъй като водата се колебае около 22-24 градуса - в стаята е топло.

До преди 2 дни имах 20 литров аквариум но протече и замина. За 2 години смених доста рибки и само тази показа мъжество :) имам я от 1 година и нещо.

Конкретните ми въпроси са:
1. Мога ли в този аквариум да гледам още една златна риба и един сом да чисти ??? Чета тук че и в по-малки аквариуми гледат...
2. Трябва ли ми грунд за дъното при положение че нямам живи растения ? (малък ми бил аквариума и не ми препоръчвали живи - от магазин мнение)
3. Колко често да мия гъбата на филтъра ? сега на 3 седмици го мия и си е зацапан...
4. Лампата добре ли е като сила за този аквариум ??

Грижа се за аквариума по следния начин:
1. Веднъж седмично правя смяна на 1/3 от водата (престояла 2 дена вода със съответното к-во Aquatan в нея)
2. Храня рибата с храна на люспи за Златни риби - Sera Goldy - давам й толкова колкото може да изяде за 2-3 минути
3. Основно чистене на аквариума правя на годината 2-3 пъти като се замърси много стъклото - 1/2 от водата оставям от стария аквариум
4. Аквариума не е изложен на слънце
5. Лампата работи около 5-6 часа - предимно вечер.

От както ме сполетя голямата загуба на риби гледам само една а искам още 1-2 рибки. По-голям аквариум за сега няма къде да сложа
За това търся съвет от вас ако бъркам с нещо или нещо пропускам да ми помогнете да не ходя само да купувам жертви... :)

Прикачам снимки. Апропо каква точно е моята златна риба ???

Прикачени файлове:
IMG_20140116_160906.jpg
IMG_20140116_160906.jpg [ 50.45 KiB | Прегледано 1614 пъти ]
IMG_20140116_104206.jpg
IMG_20140116_104206.jpg [ 113.18 KiB | Прегледано 1614 пъти ]
IMG_20140116_104223.jpg
IMG_20140116_104223.jpg [ 118.91 KiB | Прегледано 1614 пъти ]
IMG_20140116_104235.jpg
IMG_20140116_104235.jpg [ 111.68 KiB | Прегледано 1614 пъти ]
IMG_20140116_104255.jpg
IMG_20140116_104255.jpg [ 75.83 KiB | Прегледано 1614 пъти ]
IMG_20140116_104340.jpg
IMG_20140116_104340.jpg [ 81.97 KiB | Прегледано 1614 пъти ]
IMG_20140116_104404.jpg
IMG_20140116_104404.jpg [ 74.53 KiB | Прегледано 1614 пъти ]
IMG_20140116_104456.jpg
IMG_20140116_104456.jpg [ 59.15 KiB | Прегледано 1614 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 16 Яну 2014 19:51 
новак
новак
Аватар

Здравей.Според мен аквариума ти е хубав,но е малък за 2 златни рибки.Ако искаш да са 2 то помисли за по-голям.За да се развиват добре тези създания им е нужно поне 50 литра на бройка.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 16 Яну 2014 21:33 
пристрастен
пристрастен
Аватар

Цитат:
1. Мога ли в този аквариум да гледам още една златна риба и един сом да чисти ??? Чета тук че и в по-малки аквариуми гледат...
2. Трябва ли ми грунд за дъното при положение че нямам живи растения ? (малък ми бил аквариума и не ми препоръчвали живи - от магазин мнение)
3. Колко често да мия гъбата на филтъра ? сега на 3 седмици го мия и си е зацапан...
4. Лампата добре ли е като сила за този аквариум ??

1. Смени рибките. Махни златната и си сложи 7-8 неонки, разбори или някакви дребни рибки. Изключително красиви в пасаж ще те радват не по-малко от златната и няма да цапат. И най-важното ще се чустват по-добре от златната в този случай.
2. ДА, грунд ти трябва. В него се завъждат и живеят бактерий. Препоръчвам ти да смениш този грунд и да сложиш някой който изглежда по-естествено. Аквариума ти е малък ще стане бързо и лесно. После можеш да сложиш и някакви растения и малко коренче или някакви камъни. Сам си решаваш кое би ти харесало и т.н.
3.Златните са истински прасета и цапат много. Ако трябва го плакни всяка седмица в аквариумна вода , задължително.
4. Лампата е добре. Малко е високо, но става. Смятам , че без проблем можеш да засадиш няколко непретенциозни растения.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 16 Яну 2014 21:40 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 300
Написани статии: 1
Любими стилове: Холандски стил и Джунгла стил в акваскейпа
Комета е името и.Култивирана в САЩ .Кометата е една от най-лесните за отглеждане златни рибки, затова е подходяща за начинаещи. Да се гледа в аквариум с достатъчен обем, така че да се падат по около 20-30 литра вода за всяка рибка. Можете да засадите растения като анубиас, микрозорум или егерия. Листата им са достатъчно твърди и ще издържат на посегателствата на кометата. И сменете грунда с естествен но по едър да не глътне някои камъче те са много лакоми.Осветлението е добре но ,ако имате естествени растения ще се наложи да го увеличите примерно 2х8w Sylvania Gro Lux и Sylvania Aquastar а филтърът да смените с по мощен ако имате възможност.И един съвет от мен махни това фолио от задната страна на аквариума и си сложи черно или светло или тъмно синьо .viewtopic.php?f=130&t=2577#.Utg3_dLV-Ak

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник". Ако искате да получите от мен отговор на въпрос, задайте го на БЪЛГАРСКИ!!!.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 16 Яну 2014 22:39 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

Благодаря за отговорите до тук.....колкото и да не ми допада, че за втора златна място няма. Отивам да чета за грундове лампи и трева...;)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 16 Яну 2014 22:43 
Администратор
Администратор
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 54
Много добре би се получил Нано аквариум с тези размери. Единствено се сменя грунта, засаждат се тастения, малко лозови клони обвити с мъх и става чудесно. Погледни секцията Нано аквариуми!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 17 Яну 2014 09:51 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

Разгледах ги снощи - красиви са. Но ми стоят като бонзай... много зеленина.
Обичам да виждам повече свободно място за плуването на рибките, а в нано-то няма такова.
Според мен са и по-сложни за поддръжка и са за напреднали.

Относно рибата ми - не мога да я махна след толкова време гледане. Въпроса е каква компания мога да й добавя ?

За грунда (грунТ или грунД е правилно ?) видях че колегата Arsenal е сложил линк на "Кварцови пясъци София ООД" - те дали все още работят ? Линка гледам не е пресен... Близо са ми и бих си взел от там. Ще трябва да прочета още за грунда и за растенията за да взема решение. С каква големина да бъде - 4-8мм добре ли е ?

Относно лампата - ще трябва да правя някаква самоделка - тялото ми е за една Т5 пура 8W...otli4nikat2 под 2х8w Sylvania Gro Lux и Sylvania Aquastar имаш в предвид едната лампа да е Gro Lux а другата Aquastar така ли ???

Какъв филтър препоръчвате да взема ? Този го дават за 60 литров аквариум и даже се чудех не е ли голям за моя...

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 17 Яну 2014 20:26 
ветеран
ветеран
Аватар

fan76 написа:
Относно лампата - ще трябва да правя някаква самоделка - тялото ми е за една Т5 пура 8W...otli4nikat2 под 2х8w Sylvania Gro Lux и Sylvania Aquastar имаш в предвид едната лампа да е Gro Lux а другата Aquastar така ли

Да точно така .И един електронен баласт ще ти трябва 15w и 2 рефлектора тип /направи си сам / за капак мога да помогна или да ви направя .

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник". Ако искате да получите от мен отговор на въпрос, задайте го на БЪЛГАРСКИ!!!.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 17 Яну 2014 20:56 
Администратор
Администратор
Аватар

Грунта от Кварцови пясъци...трябва много да се промива. В ХИТ Младост има зоомагазин и от там може да си купиш готов, промит и пакетиран грунт точно за аквариум. Даже има и избор от разжветки. Аквариума ти трябва малко да се пипне.

Препоръки

Осветителното тяло се откача от мебела и с дебела корда се връзва на две места за дъската горе и се спуска да виси на 5-6 см от покривното стъкло. Много по ефективно ще бъде и ще се стане по стандарт. Може да използваш рибарска корда или тънки стоманени въжета.
Прикачени файлове:
forma za okachvane.jpg
forma za okachvane.jpg [ 21.99 KiB | Прегледано 1567 пъти ]

Осветлението Ambilux T5 8W колко сантиметра по дължина е, защото няма да стане за 15W-ватовите, които са 45 см. на Силвания, които отличника е предложил. Като за начало, може да продължиш със сегашната пура и да направиш това, което колегите са написали по-горе.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 17 Яну 2014 21:59 
ветеран
ветеран
Аватар

Arsenal написа:
Осветлението Ambilux T5 8W колко сантиметра по дължина е, защото няма да стане за 15W-ватовите, които са 45 см. на Силвания, които отличника е предложил.

Говоря за 2х 8 вата на силвания с един ел.баласт 15 вата.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 17 Яну 2014 22:06 
Администратор
Администратор
Аватар

Извинявай, грешката е моя! Има Sylvania GroLux T5 8W 30cm и Aquastar и може да ги комбинира. Гледам ги, че са по 8-10 лв. Ще стане идеален за растения и риби.

otli4nikat2 написа:
Arsenal написа:
Осветлението Ambilux T5 8W колко сантиметра по дължина е, защото няма да стане за 15W-ватовите, които са 45 см. на Силвания, които отличника е предложил.

Говоря за 2х 8 вата на силвания с един ел.баласт 15 вата.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 17 Яну 2014 22:34 
пристрастен
пристрастен
Аватар

Въпроса с лампите усложнява нещата покрай аквариума. След като ще гледа непретенциозни растения за какво са му скъпи специализирани лампи и засилване на светлината?
Цитат:
примерно 2х8w Sylvania Gro Lux и Sylvania Aquastar

С лампата която си в момента можеш да си сложиш анубиаси и микрозориум. Аз препоръчва второто , защото анубиаса ще се покрие с ксенококус от нефилтрираната светлина. Микрозориуми има доста видове , растат бавно и изглеждат добре. Тоест няма да се налага постоянно да ги подкастряш. Препоръчват ти и егерия да засадиш. С моментната ти светлина няма да стане. Ще изтънее , ще започне да се къса, ще е с малки листенца и няма да изглежда никак добре. Ако е с препоръчаната ти светлина и тръгне не е за малък аквариум. Става 70-80 см. дълга ще трябва постоянно да бъркаш да я режеш.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 18 Яну 2014 14:39 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

Благодаря Ви за отговорите до тук.

Разглеждах растенията - харесаха ми Ceratopteris, Egeria, Vallisneria. Ceratophylium също е хубаво, но в малкия аквариум не мога да преценя като се завърти водата и го заразхожда отгоре доколко ще е подходящо. Много ми харесаха и някой мъхове...

някак си леко полеко почвам да харесвам нано аквите, но това ще се случи като сменя жилището и взема вече голям аквариум над 200л. - тогава този ще го нано-сам :)

За сега докато е жива кометата явно ще си живее сама с водораслите.

Относно грунта - много негативни изказвания за готовия по магазините, особено за оцветените.
От готовия има ли проверена марка ???
Определено ще е черен или бял - при "Кварцови пясъци" има, но не знам дали ще ми продадат 5- 8 кила или трябва торба от 25 да се купува. Каква е правилната процедура за промиването на грунта ако се спра на този вариант ????

Никой не каза нищо за филтъра достатъчен ли е ? И за този аква какъв ми препоръчвате - с гъба, с тия керамични и др. пълнежи.... ?

Относно осветлението - ако реша да ползвам LED ??? Колко W/L трябва да е осветлението ? Топло или студено бяло? Това е хрумване просто, но работя с LED и ми хрумна като алтернатива....

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 18 Яну 2014 15:00 
ветеран
ветеран
Аватар

[quote="fan76" Никой не каза нищо за филтъра достатъчен ли е ? И за този аква какъв ми препоръчвате - с гъба, с тия керамични и др. пълнежи.... ?[/quote]
--Да, достатъчен е но най много 1-2 сома и кометата за да филтрира добре.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 18 Яну 2014 19:35 
Администратор
Администратор
Аватар

Грунта се промива по този начин Промиване на грунд. Този, който е оцветен не става, прилича на пластмасови парчета електрикови цветове. Имаме предвид, че трябва да се използва цвят подобен в природата - черен; тъмнокафяв; сив; светлокафяв и т.н общо взето в тази разцветка, като може да бъде и микс. Готовите имат етикет в плика и се готови, само е необходимо да се изплакнат, както горе съм посочил. Филтъра ти е напълно достатъчен, като може да му се намали дебита. В чофката има една шайба, която се върти ъм + и - отделно има и лопатка, която си сложил и тя още намаля течението. За LED осветлението, може да попиташ отличника, но те съветвам за сега да останеш с това. В момента, в който промениш вътрешността на аквариума, сложиш грунт и растения, ще видиш каква разлика ще има от сега. Това е да се стремиш да пресъздаваш реалния биотоп, който е в природата. От Нано не се отказвай, в момента, когато започнеш, ще видиш как излизат още въпроси и да се стремиш да се развиваш.

Подходящият грунт е речния пясък, който не е оцветен, изглежда реално и е с подходящи рамери от 2 до 5 мм. Пиша го да не се чудиш. Ето примерно такъв
Прикачени файлове:
559_thickbox_default.jpg
559_thickbox_default.jpg [ 38.71 KiB | Прегледано 1525 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 28 Яну 2014 16:03 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

Малко изоставих темата, че пуста работа....

реших да си правя лампата сам, но имам проблем с намирането на Sylvania Aquastar T5 8W.... има ли изобщо такава ?

Gro Lux намерих, но другата я няма. Ако можете да ме ориентирате от къде мога да я намеря ???
Не мога да сложа по-голяма пура от 30 см., тъй като съм ограничен с мястото... за това Т5 8W х 2 броя

Ако няма Aquastar Т5 8W с какво друго мога да комбинирам GroLux- a ???

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 28 Яну 2014 16:43 
пристрастен
пристрастен

Общ обем литри на аквариумите ми: 200
Има на OSRAM ,и то са много по добри от другите ;) .

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 28 Яну 2014 16:49 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

pqko написа:

Може ли да поясниш малко по-подробно ? Sylvania не са ли пак на OSRAM ?
На OSRAM каква да търся която да се комбинира с GroLux ??

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 28 Яну 2014 18:18 
ветеран
ветеран
Аватар

fan76 написа:
pqko написа:

Може ли да поясниш малко по-подробно ? Sylvania не са ли пак на OSRAM ?
На OSRAM каква да търся която да се комбинира с GroLux ??

Sylvania и OSRAM са две различни фирми .Ето тази е заместител- http://www.zoo-paradise.com/shop/index. ... ylight&n=3

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Яну 2014 09:01 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

Поръчах ги - утре идват. Днес ще правя лампата :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 169 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа