Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 16 Окт 2018 10:20

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Започваме на 15 Септември. До скоро!

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 169 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Сеп 2017 13:08 
Модератор
Модератор
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 650
Здрасти и аз като теб съм нов в отглеждането на растения, защо не почнеш да подаваш мая и захар? При мен смея да кажа, че за сега се получава.
Аз от един, така да се каже акварист съм чул,че едното без другото не може (торове-СО2).

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Сеп 2017 13:25 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 84
Да подавам CO2 по този метод от около 10 дена. Мисля, че от тогава взех да виждам малко по-бърз разтеж. Не знам, може нещо да бъркам, но много бързо свършва рекцията за 3 дена и спира (може нещо маята ли да не е хубава). Та въпроса ми беше за макрото понеже го свършвам и искам да пробвам някакво друго. Някой да ми препоръча.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Сеп 2017 15:18 
ветеран
ветеран
Аватар

Написани статии: 3
Любими стилове: Iwagumi
Освен ако Dennerle-то не е с изтекъл срок,не мисля че има причина да се съмняваш в ефективността му.Фирмата е една от най-добрите в акваристиката и едва ли би намерил по-добро марково макро на нашия пазар.Може би единственото по-добро е бъркано макро,защото знаеш точно какво и колко добавяш.
Според мен проблема не е в макрото,а по-скоро заради Co2-то.Мая и захар по-принцип е слабо,а доколкото разбрах и реакцията ти свършва за 3 дни.Препоръчвам ти да коригираш първо проблема с цо2-то,и тогава вече ако няма подобрение да търсиш други причини.Вземи си суха мая в пакетче на Др. Йоткер и следвай следната рецепта:

ники_о написа:
Използвам 2.5 литрова бутилка от бира(Българска :arrow: )
400гр. захар разтварям със половин литър гореща вода директно в бутилката и доливам със студена ,но не до горе.Добавям чаена лъжичка сода за хляб и половин пакетче мая на прах(по ми допада тя).
Издържа ми по три седмици(тогава сменям),но зависи и от околната температура.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Сеп 2017 15:30 
старо куче
старо куче
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 60
Любими стилове: хаос :-)
Оранжева тропика (само макро)

По принцип със сода и лимонена киселина е по стабилна реакцията, не се влияе толкова от околната температура ...

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Сеп 2017 15:41 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

По принцип със сода и лимонена киселина е по стабилна реакцията, не се влияе толкова от околната температура ...[/quote]

Гледах и този вариант. Продават се готови системи с манометри и т.н. за 20лв. В това помещение, където е аквариума зимата температурата е около 17-20 градуса и си мисля, че варианта с маята и захарта няма да върви много. На тези градуси системата с лимонена киселина и сода дали ще работи?

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Сеп 2017 15:59 
старо куче
старо куче
Аватар

petar87z написа:
По принцип със сода и лимонена киселина е по стабилна реакцията, не се влияе толкова от околната температура ...

Гледах и този вариант. Продават се готови системи с манометри и т.н. за 20лв. В това помещение, където е аквариума зимата температурата е около 17-20 градуса и си мисля, че варианта с маята и захарта няма да върви много. На тези градуси системата с лимонена киселина и сода дали ще работи?

Това имах предвид, системата със сода работи и на по ниска температура, маята са дрожди на които им трябва минимална температура, иначе реакцията спира, а колкото е по-студено толкова по-малко ЦО отделят ...

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Сеп 2017 17:11 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 300
hpopov написа:

.

Не,само Микро е ;)
По колко от Денерлето слагаше колега?

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Сеп 2017 17:26 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

ники_о написа:
hpopov написа:

.

Не,само Микро е ;)
По колко от Денерлето слагаше колега?

По 1мл. дневно. Значи на тропиката няма само макро?

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Сеп 2017 17:56 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 300
Не,Тропика няма само Макро-Зелената е месена от двете,но Микрото в нея е май повече от Макрото.Както и да е аз Зелена само в аквариуми без СО ползвам,а Оранжева се отказах след първото купуване,но непомня вече точно защо.
Ти сметна ли си колко Нитрат и Фосфат ти дава тоя 1мл -нещо като нищо ще да е,но пък и СО като не си имал....
И да кажа,че мая и захар не спират процеса дори и през зимата при мене,а в къщи е студено....едва ли на земята е над 17 градуса.Така,че няма причина да се притесняваш от това,а за бързото свършване на процеса -просто немога да повярвам,в аквариума в спалнята 1,5л бутилка изкарва 4 седмици и сменям като все още си отделя ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Сеп 2017 20:19 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

Някой който ползва такава система да сподели колко издържа. То в БГ с това качество на стоките не се и съмнявам. Ето в неделя я заредих и днеска не отдава при положение че в стаята е 27 градуса. Течове нямам проверил съм.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 25 Сеп 2017 21:03 
Модератор
Модератор
Аватар

Написани статии: 7
1мл от торта на Денерле ти дава 0.04мг/л Фосфат, 1мг/л Нитрат и 0.2 мг/л Калий. Това е колкото да се изпикае туберколозна ендлерка.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 25 Сеп 2017 22:07 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

Penta написа:
1мл от торта на Денерле ти дава 0.04мг/л Фосфат, 1мг/л Нитрат и 0.2 мг/л Калий. Това е колкото да се изпикае туберколозна ендлерка.

Хаха. Гледам какво пише в описанието затова толкова съм дозирал. Последните няколко седмици наблюдавам доста развитие без да съм увеличавал дозата. За моя аквариум 50 литра колко да слагам от денерлето? Това са разтенията ми на снимката.

Прикачени файлове:
20170925_230226.jpg
20170925_230226.jpg [ 6.08 MiB | Прегледано 643 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 26 Сеп 2017 12:29 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 125
Dennerle NPK Booster по указание дават препоръчителна доза седмично, 10 мл. разтвор за всеки 100 литра аквариумна вода.
Това пак според указанието добавя в аквариума добавя: 5 мг./л. нитрати, 0.2 мг./л. фосфати и 1 мг./л. калий.
Когато торих с него добавях седмично 3 пъти по 5 мл. на 100 л., което освен скъпо беше и малко като фосфат.
Това обаче на аквариум с около 45 лумена на литър, стъпаловидно осветление, подаване на CO2 и както разбрах в последствие с гладуващи растения.
Като цяло подавах и допълнително фосфат като се целих приблизително в пропорции 15:1.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 27 Сеп 2017 06:01 
Модератор
Модератор
Аватар

Написани статии: 7
Коце написа:
Dennerle NPK Booster по указание дават препоръчителна доза седмично, 10 мл. разтвор за всеки 100 литра аквариумна вода.

Не се заяждам с теб, възможно е да съм го пропуснал. Къде прочете "седмично" в дозировката ?
За Tropica съвсем ясно и многократно се говори за седмична доза, за Денерле не видях такова указание.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 27 Сеп 2017 06:27 
ветеран
ветеран
Аватар

Написани статии: 3
Любими стилове: Iwagumi
В официалния сайт на Dennerle наистина никъде не се споменава думата ''седмично''.Пише единствено колко мг от дадено съдинение добавяме с определена в мл доза на 100л аквариум.За пример:

-5 мл. на 100 литра вода добавя 2.5 мг./л. нитрати, 0.1 мг./л. фосфати и 0,5 мг./л. калий
- 10 мл. разтвор на 100 литра вода добавя: 5 мг./л. нитрати, 0.2 мг./л. фосфати и 1 мг./л. калий
- 20 мл. разтвор на 100 литра вода добавя: 10 мг./л. нитрати, 0.4 мг./л. фосфати и 2 мг./л. калий
Съдържание: 1,1% N, 1,3% K2O, 0,14% P2O5, 015% MgO, 1,2% Na

В сайта на aquarium.bg обаче пише:
''- Препоръчителна доза: седмично, 10 мл. разтвор за всеки 100 литра аквариумна вода.''
Такава информация няма никъде другаде из нета,още по-малко предоставена от Dennerle.
И излиза,че си е един вид свободно съчинение ,което може да обърка потребителите.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 27 Сеп 2017 07:56 
старо куче
старо куче
Аватар

razr88 написа:
В официалния сайт на Dennerle наистина никъде не се споменава думата ''седмично''.Пише единствено колко мг от дадено съдинение добавяме с определена в мл доза на 100л аквариум.За пример:

-5 мл. на 100 литра вода добавя 2.5 мг./л. нитрати, 0.1 мг./л. фосфати и 0,5 мг./л. калий
- 10 мл. разтвор на 100 литра вода добавя: 5 мг./л. нитрати, 0.2 мг./л. фосфати и 1 мг./л. калий
- 20 мл. разтвор на 100 литра вода добавя: 10 мг./л. нитрати, 0.4 мг./л. фосфати и 2 мг./л. калий
Съдържание: 1,1% N, 1,3% K2O, 0,14% P2O5, 015% MgO, 1,2% Na

В сайта на aquarium.bg обаче пише:
''- Препоръчителна доза: седмично, 10 мл. разтвор за всеки 100 литра аквариумна вода.''
Такава информация няма никъде другаде из нета,още по-малко предоставена от Dennerle.
И излиза,че си е един вид свободно съчинение ,което може да обърка потребителите.

Никой няма да даде "точна доза", понеже точната доза е специфична за всеки аквариум. Тропика например препоръчват доза с която да започнеш, като казват да се следи за растения и алги и дозата да се променя спрямо наблюденията:
http://tropica.com/en/plant-care/liquid ... ertiliser/
http://tropica.com/en/plant-care/liquid ... ertiliser/

Предполагам че препоръката на аквариум бг е в подобен стил ... все пак масовите акви са "бавни" и това трябва да свърши работа

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 27 Сеп 2017 07:57 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

Penta написа:
Коце написа:

Не се заяждам с теб, възможно е да съм го пропуснал. Къде прочете "седмично" в дозировката ?
За Tropica съвсем ясно и многократно се говори за седмична доза, за Денерле не видях такова указание.

http://dennerle.com/en/products/aquaris ... pk-booster
От там разлистваш Use with Dosator и там е написано следното
Use with Dosator
For aquarium Dosage Dosage ring size Cycle
100 L 10 ml without = max. 1 week
50 L 5 ml 6 1 week

За мен това Cycle означава периода пред който се добавя.

Но може и да греша.
Моля ако е така администратор или модератор да ми изтрие мнението. И без това се чудя на себе си защо го писах.

Прикачени файлове:
npk_booster.png
npk_booster.png [ 166.85 KiB | Прегледано 561 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 27 Сеп 2017 20:33 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 340
Любими стилове: Жунгла ;)
Потребителят има адрес за доставки в Еконт: виж в профила
Е то с дозатор ли го ползваш ?

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 27 Сеп 2017 21:24 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

Аз лично съм го ползвал без дозатор, но не виждам каква може да е разликата в дозата с или без?
Част от начинаещите акваристи като мен им е трудно да дозират по принципа следи растенията или прави тестове на водата и гони такива параметри, като с 1 мл от продукта ни вкарваш еди си какво по еди си колко, а ти смятай.
Затова и според мен производителите слагат някакво седмично количество.
Денерле не са направили изключение.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 28 Сеп 2017 09:18 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 340
Любими стилове: Жунгла ;)
Потребителят има адрес за доставки в Еконт: виж в профила
Дозатора на денерле е една джаджа с едни мембрани и едни лепенки и седи в аквариума и в него се сипва тора и то пуска по малко постоянно... е те тва:
Прикачени файлове:
IMG_9980.JPG
IMG_9980.JPG [ 75.08 KiB | Прегледано 499 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 169 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа