Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 15 Дек 2018 22:36

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Започваме на 15 Септември. До скоро!

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: 20 Май 2017 09:43 
ветеран
ветеран
Аватар

Здравейте. Решил съм пак да стартирам стария си 39 литра аквариум, само че не при мен, а при брат ми на село.
Процедурата ще се извърши в близките 2-3 седмици, когато имам път на там.
Като техника разполагам с аквариум, със правен капак с три лампи за подводно осветление, две бели и една розова. Мисля че бяха по 7 вата.
Изображение
Изображение
Изображение
Китайски нагревател който е достатъчно мощен.
Изображение
За филтрация имам ехеймски вътрешен филтър, който обаче е доста обемен, и може би ще го сменя с някой окачваем, като за целта ще поизрежа малко капака отзад.
Изображение
Ехеймския филтър няма гъби, пък те струват колкото окачваем филтър. Какъв да е дебита на този филтър? 400 литра на час?
За грунд, имам манадо, което обаче мисля че няма да е подходящо за начинаещ, все пак брат ми ще си се грижи, трябва да сифонира и така нататък, та мисля да сложа стария черен грунд, който е измит и прибран от доста време.
Изображение
Може би трябва да взема още такъв грунд?
Растенията какви да бъдат, някакви плевели трябва да са? Харда мисля да е само от камъни.
Когато го стартирам, има ли смисъл да му сипя 20-30 литра вода от моя аквариум, сиреч стара вода? От източването до сипването в новия аквариум ще минат поне 3 часа, ако това има значение за водата и съдържанието и. Другия вариант е чист старт,с прясна вода, рибките така или иначе ще се пуснат когато пак си ходя нататък и ги занеса.
А рибките вероятно ще са гупи и един-два Анциструса.
Всякакви идей и съвети са добре дошли. Аквариума трябва да се получи лесен за обслужване, без торене, без притенциозни риби и растения.

Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 20 Май 2017 10:50 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 300
И аз съм за окачваем филтър и до 600л да е няма да е голям проблем според мене.Все пак не са реални а и брат ти няма да се скъсва да го чисти предполагам ;)
А за аранжировката -с този сравнително висок спрямо ширината аквариум и със идеята ти за камъни ми изниква в главата една тема......
viewtopic.php?f=183&t=3073

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 20 Май 2017 11:07 
ветеран
ветеран
Аватар

Написани статии: 3
Любими стилове: Iwagumi
Окачваемия си е по-добре по-принцип,но в БГ всички окачваеми са китайски,има вариант да попаднеш на шумен и да дразни брат ти.А и има хипотетичен риск от леки наводнения,особено щом ще се обслужва от новак..Докато ехейма вече го имаш,и специално този модел се е доказал като ефективен.Мисля че не е проблем да вземеш едно обикновено парче едропореста и да я изрежеш по него...

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 20 Май 2017 11:14 
ветеран
ветеран
Аватар

Риск от наводнение ли? Че на каде може да изтече освен в аквариума? Мен по скоро ме притесняваше дали тръгва сам при спиране на ток. Гледам в сайта на aquarium.bg някакви на който помпата им е в аквариума. Малко грозно ама.
А ехеймския ще си го пазя за сега, не че съм много доволен от него, ама за всеки случай да имам един филтър.
Имам прибран по шкафовете един топ филтър, ама не е вариант, много пречи на осветлението, иначе се събира в капака. Имам и помпа с гъба, тя пък ще бръмчи и бълбука. Канистърчето го ползвам, и не ми се купува друго, пък няма и място. Ще се търси окачваем.

Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 20 Май 2017 11:21 
ветеран
ветеран
Аватар

Написани статии: 3
Любими стилове: Iwagumi
addicted написа:
Риск от наводнение ли? Че на каде може да изтече освен в аквариума? Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

Имам спомени от някоя тема,че и те имаха риск от протичане...може би е нищожен,ама... Ники ги разбира тях и може да каже повече,аз говоря малко наизус :D

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа