Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 23 Окт 2017 07:05

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Начало на кампания Лице на сайта 01.11

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: 10 Дек 2016 22:43 
ветеран
ветеран
Аватар

Написани статии: 3
Любими стилове: Iwagumi
Здравейте,колеги,

Замислям направата на шкаф с размери 120x45x70см д/ш/в.Искаше ми се да дам поръчка,но фирмите,с които говорих в града имат много работа и ще могат най-рано през март.Та реших да си го направя аз.Искам шкафа да е само с една подпора в средата,за да има повече място от двете страни за два канистъра,система и т.н..

Разполагам с материал,който ми се ще да оползотворя-25мм пдч и 18мм мдф..Чудя се кое да използвам,знам че мдф-то е по-добре,но 18мм дали ще е достатъчно?Другото което ме интересува кои са най-здравите сглобки,мислех си за винтове,дупките не ме притесняват,тъй като плоскостите са голи и ще се кантират?
Та ще се радвам на съвети :D

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 10 Дек 2016 23:05 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 340
Любими стилове: Жунгла ;)
Потребителят има адрес за доставки в Еконт: виж в профила
И от 18мм става като на възловите места пуснеш по парче още. Като и гърба е от 18мм нямаш никакви проблеми. Може само плоскоста на която ще лежи аквата да е 25 мм

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 10 Дек 2016 23:40 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 300
Аз бих заложил на 25мм.-то ПДЧ и винтове 4Х70 за сглобките.Ако това не издържи и 600л аквариум ..... ;)
Ама ти си знаеш за вписания гръб нали :lol:
Ако плоскостите са ти много и в излишък,то плота да е от две по 25мм..Хем ще е по-здраво хем ще скриеш с втория плот видиите по първия,не,че няма да лежи аквариум отгоре,но...

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Дек 2016 00:42 
старо куче
старо куче
Аватар

Написани статии: 6
ники_о написа:
Ако плоскостите са ти много и в излишък,то плота да е от две по 25мм..Хем ще е по-здраво

По скоро опорите да са от по две плоскости, дъното на аквариума е достатъчно усилено от неговите странични стъкла.
При мен 500 литра още си стои на шкаф с 4 крака 18мм ПДЧ, гръб има само на средните два крака :-
Двете страници може да ги прибереш малко по навътре от самото дъно - аквариум 120, плот 120, "сандък" - 110 ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Дек 2016 21:01 
ветеран
ветеран
Аватар

Благодаря ви за отговорите,колеги :- Щом ще трябва да слагам по две плоскости май ще е по-добре да го направя от мдф-то по две слепени плоскости за по-сигурно...

Да питам нещо друго-както казах искам шкафа да има само една подпора в средата,но как е най-добре да е гърба-подпората да си стига до края(колкото страниците),тоест гърба да е от две парчета,или да е по-къса(спрямо дебелината в мм на гърба) и гърба да си е от една цяла плосост?
Знам,че е най-добре горния плот да лежи върху страниците,но това важи ли и за дъното,там как да е-между страниците или върху тях.
Съжалявам за разбърканите въпроси,дано ме разберете,но нещо не ми се чертае схема,а този шкаф ще ми е сефте :D

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Дек 2016 21:10 
ветеран
ветеран
Аватар

Средната страница я скъси и гърба да е цял.Иначе няма как да завиеш гърба от едната страна посредата ;)
Дъното е добре да е между страниците според мене.Така ще ги спъва ,но те ще си стигат до пода и ще си носят тежеста.

Последна промяна ники_о на 11 Дек 2016 21:24, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Дек 2016 21:13 
старо куче
старо куче
Аватар

Написани статии: 6
Гърба стабилизира шкафа, уф много ги мислите тези шкафове - при мен всеки гръб е от фазер, но залепен и прикован с пирончета докато съхне лепилото!!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Дек 2016 21:24 
ветеран
ветеран
Аватар

ники_о написа:
Средната страница я скъси и гърба да е цял.Иначе няма как да завиеш гърба от едната страна посредата ;)

Аз мислех от едната средна страна да го хвана с дибли,но да така ще го направя както казваш ,от цяла плоскост ще си е най-добре ;)
ники_о написа:
Гърба е добре да е между страниците според мене.Така ще ги спъва ,но те ще си стигат до пода и ще си носят тежеста.

И това така ще направя така,напълно е логично това за носенето на тежестта ;)

И вече последния ми въпрос е какви крачета да взема за нивелация-иска ми се да не са повече от 5см на височина и да са от метал,но не намерих изцяло метални.
Ето тези ми допаднаха,но не знам какво натоварване издържат:

https://rosi.bg/krak-reguliruem-42-3429.html

Ако имате по-добри предложения за крачета или стъпки до 5см височина,казвайте :D

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 15 Дек 2016 01:41 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 750
Любими стилове: Natural Aquascape
http://www.online-furnish.com/pictures/pic3120.jpg
Такива крачета от Бриколаж , но имат отгоре дупки за регулиране с ответрка. Правиш нацяло дупки и можеш да ги регулираш от върешната страна на шкафа.

Ето за мен коя е най-здравата коструския за шкаф от ПДЧ или МДФ - не се вижда на чертеж а,че е направен за 5 мин , но гърбазадължително вписан и цял от край до край по дължина на шкафа.

http://prntscr.com/djj1gj

Така направен с винтове ще можеш да слагаш от всички страни и ще стане по-устойчив на странично натоварване и усукване . Като предимно гърба играе цялата роля за това да не се посуква. Само ,че как ще изрежеш материала не знам !

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 15 Дек 2016 08:48 
ветеран
ветеран
Аватар

Аз на моя шкаф сложих такива от бриколаж. Несъм пробил дупка за да ги регулирам отгоре, въртях ги с едно ключе отдолу и видях малко зор със задните. Н мен и горната и долната плоскост да от двойно ПДЧ, като крачетата сложих на местата дето лягат страниците, така може да се навие докрай крачето и да не се вижда отгоре. То представлява един коларски болт с пластмасова капачка и тази самозаклинваща се гайка. Мен ме притесняваше да не се искърти от тежестта на аквариума понеже лежи на много малка площ самата гайка, затова ги сложих срещу страниците. Гръб нямам, средните плоскости са под ъгал и спъват шкафа настрани(това фабричния ехеймски). Сложих 8 крачата, по две в двата края, и другите 4 срещу средните (оригиналните) страници. Нивелирането си беше бая занимавка.

Изпратено от моят Lenovo A859 с помощта на Tapatalk

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 19 Дек 2016 15:07 
ветеран
ветеран
Аватар

_Kirilov написа:
http://www.online-furnish.com/pictures/pic3120.jpg
Такива крачета от Бриколаж , но имат отгоре дупки за регулиране с ответрка. Правиш нацяло дупки и можеш да ги регулираш от върешната страна на шкафа.

Ето за мен коя е най-здравата коструския за шкаф от ПДЧ или МДФ - не се вижда на чертеж а,че е направен за 5 мин , но гърбазадължително вписан и цял от край до край по дължина на шкафа.

http://prntscr.com/djj1gj

Така направен с винтове ще можеш да слагаш от всички страни и ще стане по-устойчив на странично натоварване и усукване . Като предимно гърба играе цялата роля за това да не се посуква. Само ,че как ще изрежеш материала не знам !

Много благодаря,Кирилов за чертежа,това наистина е перфектната конструкция.Така направено с двойни страници,като крайните вписват дъното,а вътрешните лягат върху него няма проблем.Ако се прави обаче с единични плоскости и страниците са около дъното,тоест го вписват,ми се струва че няма да е много стабилно,защото напрежението от крачетата ще е насочено главно върху плота на дъното.
Затова при единични страници,когато ще има отдолу крачета май е най-добре да лягат върху дъното.
Хах материала със сигурност нямаше да го режа аз,но май ще си поръчам направо нови нарязани плоскости от една софийска фирма,говорихме вече и остава да доуточним някои неща.
Мислех да го правя от двойни слепени плоскости по 18мм,но май ще е с единични 30мм,няма смисъл да усложнявам нещата с двойни.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 25 Дек 2016 11:16 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 360
Преди 4-5 години си блъсках главата с подобен проблем.Имах 4-ри метра пространство и неможех да реша какви шкафове или стелажи да слагам.Всичко това ми изглеждаше грозна работа и реших да го направя с Ютонг 10 см.С 4-ри крака на височина един метър и отгоре Термоплот 4-ка.Ютонга го облякох с парчета ламинат които ми бяха останали и така стана здраво и красиво.Като казвам здраво вие преценете дали е така.На плота стояха два по 1 метър д.0,50 ш.0,50 в.и един 200 д.0,50 ш.0,50 в.Долните три клетки също ги използвах две акви по 250л.от двете страни а посредата си направих вратички и стана като шкафче за канистъра храни и т.н.Това беше в апартамента който продадох сега замислям нещо подобно в къщата но вече знам че ще здраво и стабилно.Личен опит.Весела коледа на всички

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Окт 2017 19:52 
ветеран
ветеран
Аватар

Здравейте,колеги :D
Пиша си тук в моята тема,да не отварям нова,дано не е проблем.
Имам нужда от съвет,или по-скоро приятел има,но тъй като не съм много наясно,ще трябва вие да помагате.Накратко-поръчал си е аквариум от нета,взел го от Еконт на доверие и впоследствие е забелязал забележка-в единия ъгъл последните 3-4см стърчат с около милиметър-два,надолу си било равно-само последните см-и.
Та въпроса му е,може ли така както е залепен да опита да отнеме от стъклото и да го изравни.Пак уточнявам, както е залепен,не му се занимава да го разлепя.Иначе фугите и шева били добри и издържал теста с вода.
Предложих му да го обърне за гръб,но го дразнело....набивало се на очи тъй като аквариума е нано,особено като се гледало отстрани.
Другото което ми дойде на ум е да пробва с водоустойчива шкурка да го заравни,като регулярно мокри стъклото и шкурката..Но това малко наизуст,тъй като не са ми ясни тея неща.
Прикачвам две снимки,не са перфектно качество,но само с тях разполагам,дано добиете представа...

Прикачени файлове:
2017.10.10.980.JPG
2017.10.10.980.JPG [ 1.3 MiB | Прегледано 103 пъти ]
2017.10.10.981.JPG
2017.10.10.981.JPG [ 1.58 MiB | Прегледано 103 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Окт 2017 20:45 
ветеран
ветеран
Аватар

Рейзърче,стъкло се отнема трудно за човек неразполагащ с изструменти с диамантено покритие.....Но,има начини де ;)
Ексцентършлаифер и шкурка 120 дават резултат ако не те интересува загряването ,но пък ако аквариумчето е до някъде пълно няма проблем от загряването да се скапе силикона...на стъклото му е все тая :lol:
Дори и дървено трупче и шкурка ще свършът работа,ако човека зад тях е инат victory:

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Окт 2017 21:00 
Глобален модератор
Глобален модератор

Общ обем литри на аквариумите ми: 400
Това е много и ще е голяма играчка.
Да прави рекламация.
Да измери стъклото дето стърчи горе и долу дали е еднаква дължината.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Окт 2017 21:10 
ветеран
ветеран
Аватар

В същност се загледах и щом аквариумчето е Нано-то стъклото е 3 до 4мм....а стърчащата част не е повече от 1мм.,вероятно дори 2 пъти по-малко....Така или иначе това аквариумче ще има подложка от нещо меко и ако твоя човек тегли един кант с черно тиксо с което да скрие подложката и известна част от грунда никога повече няма да се сети за този проблем....но незнам какъв перфекционист е-просто аз бих постъпил така!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Окт 2017 21:23 
ветеран
ветеран
Аватар

Благодаря за отговорите!
ники_о написа:
Дори и дървено трупче и шкурка ще свършът работа,ако човека зад тях е инат victory:

Доколкото знам със специални инструменти не разполага,така че май това ще му е варианта с шкурка и трупче,който междувпрочем му казах и аз ;)

petko71 написа:
Това е много и ще е голяма играчка.
Да прави рекламация.
Да измери стъклото дето стърчи горе и долу дали е еднаква дължината.

Не е еднаква дължината,имало разлика от 1-2мм, спрямо долу.Поне така ми обясни.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Окт 2017 21:26 
ветеран
ветеран
Аватар

ники_о написа:
В същност се загледах и щом аквариумчето е Нано-то стъклото е 3 до 4мм....а стърчащата част не е повече от 1мм.,вероятно дори 2 пъти по-малко....Така или иначе това аквариумче ще има подложка от нещо меко и ако твоя човек тегли един кант с черно тиксо с което да скрие подложката и известна част от грунда никога повече няма да се сети за този проблем....но незнам какъв перфекционист е-просто аз бих постъпил така!

Каза че стъклото е 4мм,стърчащата част около 1-1.5мм.
А грунда едва ли ще скрие проблема,тъй като става въпрос за горния ръб на аквариума(ще бъде без капак).

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Окт 2017 21:40 
ветеран
ветеран
Аватар

Мислех че е дъното погледнато от страни,но щом е в горната част,то някой си е свършил доста през пръсти работата(дори и аз при лепенето в последно време за мене си нямам такова разминаване) и ако е възможно да си понесе последствията....В смисъл Петко е напълно прав за рекламацията.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 12 Окт 2017 16:08 
ветеран
ветеран
Аватар

Ники,а какво ще посъветваш относно номерацията на шкурката...смисъл с какъв номер шкурка да се започне и с какъв да се завърши?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]