Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 23 Май 2018 11:07

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Победител Лице на сайта Март 2018 - Юни 2018 е аквариума “The way to heaven” by Amev !

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: 02 Мар 2018 17:28 
неориентиран
неориентиран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 130
Здравейте на всички!
Нов съм във форума и в акваристиката като цяло. Преди 5 дни стартирах първият си проект 120 литрова аква (д80х ш35 х в45 см). Искам да има повечко растения но CO2 немисля да слагам. Капака за осветлението си направих сам а времето ще покаже колко добре ми се е получил. ;)

Тук ще вметна, че не разбирам много от монтажи, ел. инсталации, механика и тн. просто обичам да си правя някакви неща самичък - наследено ми е от дядо ми. Та не се стряскайте всеки може да го си го направи сам с повече желание. victory:

Ето и необходимите материали:
- FOREX плоскост с дебелина 8мм и размери 120 х100см (Купих го от магазина на МикроАсу в софия на бул. Сливница - Излезна ми около 25лв.)
- Лепило за PVC плоскости (и него взех от същият магазин. Казаха ми, че става и с моментно лепило, но това е по добро защото разтапя материала и така фиксацията е наистина добра, макар и времето за стягане да е повече към 10-12ч. Някой използват и силикон.)
- Макетно ножче (хубаво е да е по качественно)
- 1-2 бр. резервни ножчета
- Шкурка
- 2бр. Панти + Дръжка (взех ги от магазин Бриколаж в комплекта има и подходящи видии)
- PVC самозалепващо Фолио
- Рефлектори
- Пури Т8 на 60см
- Филтър за охлаждане на компютър
- Кабел

След като скицирах капака и изчислих размерите на отделните парчета се закванах с рязането на FOREX-а.
Първо го разчертах с молив.

Прикачени файлове:
IMG_2976.JPG
IMG_2976.JPG [ 1.39 MiB | Прегледано 379 пъти ]

Добре е да ползвате голяма метална линия но аз нямах такава и ползвах едно право парче от фазер. Веднъж прорязан Forexa-a само повтарям с ножчето в канала който вече съм направил и така 5-10 пъти докато се отдели парчето. Не изисква много усилия. Колкото повече натиск приложите, толкова по-малко пъти ще трябва да повтаряте. Използвах финна шкурка да зачистя малко страниците.

Прикачени файлове:
IMG_2977.JPG
IMG_2977.JPG [ 1017.56 KiB | Прегледано 379 пъти ]

Лепенето отне повече време тъй като ставаше поетапно и трябваше да чакам да стегне преди да продължа. Лепилото което аз исползвах мирише силно и не е добра идея да лепите в помещението където се живеете. Най-добре на терасата или ако е вътре проветрявайте добре.

Прикачени файлове:
IMG_3026.JPG
IMG_3026.JPG [ 3.05 MiB | Прегледано 379 пъти ]

Прикачени файлове:
IMG_2987.JPG
IMG_2987.JPG [ 1.78 MiB | Прегледано 379 пъти ]

После монтирах пантите и дръжката.

Прикачени файлове:
IMG_2996.JPG
IMG_2996.JPG [ 1.49 MiB | Прегледано 379 пъти ]

Прикачени файлове:
IMG_2997.JPG
IMG_2997.JPG [ 1.68 MiB | Прегледано 379 пъти ]

Следва Филтъра за охлаждане на вентилатора (12v за компютър) който така и не поставих (Засега ще карам без него, защото несъм сигурен дали ще има нужда, а и неуспях да намеря захранване за него).

Прикачени файлове:
IMG_3022.JPG
IMG_3022.JPG [ 1.26 MiB | Прегледано 379 пъти ]

Залепих Фолиото. Напръскайте добре повърхноста преди да го положите и няма да имате проблеми с евентуално изкривяване. Излишната вода и въздух избутах с суха кърпа и малка шпатулка.

Прикачени файлове:
IMG_3020.JPG
IMG_3020.JPG [ 1.01 MiB | Прегледано 379 пъти ]

Монтирането на рефлекторите беше лесно. Използвах финна бургия за да направя път за малките видии които захванаха много добре в материала. Използвах баласт "Осрам" който става за 3 или 4 пури. Аз монтирах 3 пури Т8 по 18w на Силвания - Grolux, Aqua и еднa Luxline 865 която сложих най-отпред (Несъм сигурен каква трябва да е точната подредба). Пурите, рефлекторите и фасунгите купих от Astario по препоръка от форума. Монтажа на баласта се получи от първият път въпреки че от магазина ме уверяваха че трябва електричар за целта. Схемата е доста ясно нарисувана и нямах никакви проблеми.

Прикачени файлове:
IMG_3025.JPG
IMG_3025.JPG [ 1.88 MiB | Прегледано 379 пъти ]

И така това е резултата. Засега няма видими проблеми. Сигурен съм, че няма да закъснеят и те така че ще разчитам на вашата помощ.

Прикачени файлове:
IMG_3031.JPG
IMG_3031.JPG [ 1.08 MiB | Прегледано 379 пъти ]
Прикачени файлове:
IMG_3032.JPG
IMG_3032.JPG [ 1.14 MiB | Прегледано 379 пъти ]

Прикачени файлове:
IMG_3046.JPG
IMG_3046.JPG [ 2.59 MiB | Прегледано 379 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 02 Мар 2018 17:43 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 300
Добре дошъл victory:
Капака ти се е получил добре и немисля,че ще ти създаде проблеми с времето-имам няколко мои които немръдват ;)
Аквариума също изглежда добре,но с тия три пури с рефлектори свети по 5 часа и всяка следваща седмица вдигаи с по половин,че нямаш бързи растения а тия които имаш не се нуждаят от много светлина.Микрозонума не се сади,а ти си го засадил.
Пусни си и тема за аквариума,че да се коментира там ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 03 Мар 2018 00:22 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 340
Любими стилове: Жунгла ;)
Потребителят има адрес за доставки в Еконт: виж в профила
Всичко хубаво колега , перфектно направено ама защо т8 ? Обясни ми логично ... защо ? При положение че има т5 на 24 вата със същия размер , много по компактни и ефективни. Да не споменавам за марковите джбл 35 вата които са точно по размера ти 75 см и нема да имаш тъмни ъгли. Правиш нещо ново и хубаво ама се връшаш 20 години назад с тия т8 , а за силваниите нема да коментирам ... сам ще разбереш за тях

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 04 Мар 2018 08:42 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 240
Браво за капака и за аквариума, за Т8 исках и аз да се заяждам но Амбара го написа доста добре. На първия ми аквариум и аз бях с Т8, фабрично осветление и не видях нищо добро от тия пури. Т5 е истината.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 04 Мар 2018 10:36 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 112
Добре де аз също сън с T8-ци и проблем нямам. Според мен зависи какъв аквариум ще прави колегата. Ако ще има папрати и разтения с ниски изисквания от към осветление проблеми няма да има. Друг плюс на T8-ците е че ги има във всяка железария макар и не специялно за аквариум но пак стават. Браво колега много добър капак.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 05 Мар 2018 15:15 
неориентиран
неориентиран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 350
Капака е страхотен, само баласта не съм много сигурен дали мястото му е от вътрешната страна на капака, тъй като електрониката не се разбира добре с влагата (конденза под капака), ако няма стъклен разбира се.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 06 Мар 2018 20:19 
ветеран
ветеран
Аватар

Написани статии: 3
Чудесна статия,чудесно ръководство.Браво. :smile:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ]