Първи проект - дайте съвети Форум акваристика за любители

Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Напомняне · Неделя ден за почистване на аквариумите
Дата и час: 19 Авг 2018 12:20

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Победител Лице на сайта Март 2018 - Юни 2018 е аквариума “The way to heaven” by Amev !

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: 20 Май 2018 16:37 
напредващ
напредващ
Аватар

Вчера засадих първия си проект (преди това имах малък аквариум с три рибки, така че не се брои). Може би трябваше да потърся съвети тук още на етап "планиране", но тогава не знаех за съществуването на форума. Така или иначе, има още много неизвестни и потенциални грешки на хоризонта, не е късно да за даване на акъл :)

Аквариумът е 60х30х38
Филтър Eheim 250
СО2 от дрожди и захар, които планирам да сменям веднъж седмично
Лампа Чихирос 601 (39 вата)
Пръст Тропика
Камък - Ying (прекалено късно разбрах че влияе на рН-то)
Растения:
1 - Pogostemon erectus
2 - Hydrocotyle tripartita
3 - Staurogyne repens
4 - Rotala 'Bonsai'
5 - Marsilea hirsuta
6 - Неизвестен вид плаващи
Обитатели - засега няма. В бъдеще ми се искаше няколко скариди и може би неонови тетри

Там откъдето си купих разсада, ме посъветваха да държа осветлението включено само по 3 часа на ден първата седмица - това ми се вижда подозрително малко.
Смяна на водата - на опаковката на пръстта пише смяна на 50% от водата по 2-3 пъти на седмица първия месец. В магазина ми казаха не повече от 30% наведнъж, два пъти седмично!?
Течни торове - май не се препоръчва в началото, чак след месец - два.
Бактерии - по еда капачка течност Seachem Stability на ден първата седмица, но дали трябва да ръся и по малко храна за риби за да има какво да разграждат тези бактерии? Или само излишно замърсявам системата така?
Скимър - виждам че го споменават в статиите, но се съм сигурен какво е точно - нещо което чисти повърхността? Не е ли достатъчно да се обере праха с кепчето от време на време?
Йонизатор? Видях Chihiros Doctor 3 в един от тукашните магазини, но служителят така и не можа да ми обясни какво точно прави и как... "ами намалява шанса да се развият алги". А не ми се дават 100 долара за нещо което даже не знам какво е. Другият вариант от китай за 27 долара и доставка след 2 месеца ако не се загуби...
Скариди - ядат алги, но пък са много чувствителни... предполагам трябва поне няколко седмици да изчакам да се стабилизира аквариума и да дръпнат растенията. От друга страна, точно първите седмици май са критичните. Как да разбера кога акваиумът е готов за безопасно пускане на такива гадинки?
Растенията са от малките кутийки на Тропика. Горките така се бяха оплели, сгъчкали и деформирали... но нямах друг избор - тук е много зле откъм снабдяване с порастнали растения. В едно видео обясняваха че е е нормално след засаждането на една голяма част да им се разложат листата и стеблата, но после щели пак да порастнат. От друга страна пък съветват да се остраняват мъртвите растения, за да не замърсяват излишно водата и да не дават храна на алгите. Все още нищо не е завяхнало, но Роталата не изглежда особено здрава, така че скоро може би ще ми се наложи да се сблъскам и с тази дилема...

Багодаря предварително за съветите... по тези въпроси и по други, които не съм се сетил да задам поради неопитност.

Прикачени файлове:
20180520_091543.jpg
20180520_091543.jpg [ 5.63 MiB | Прегледано 749 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 20 Май 2018 19:45 
Модератор
Модератор
Аватар

Написани статии: 7
Tropica си имат подробна програма за стартиране на аквариум, следвай я :)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 21 Май 2018 08:29 
пристрастен
пристрастен
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 125
Скимера е почти задължителен за раст. аквариум.Обира стари листа,против ципа и т.н..Дефузера е добре да бъде срещу течението,така мехурчетата ще се разпръскват навсякъде.Ориентирай се към бутилка СО.Това с дрождите е непостоянна работа

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа