Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Напомняне · Неделя ден за почистване на аквариумите
Дата и час: 24 Юни 2018 07:31

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Победител Лице на сайта Март 2018 - Юни 2018 е аквариума “The way to heaven” by Amev !

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Май 2018 12:29 
напредващ
напредващ
Аватар

... Максимум 4 см. С много кандърдисване може и до 5 см.

1. Да се чувстват добре в доволно твърда вода - 11-12 немски градуса.
2. Без живородки, шаранови, или тетри.
3. Да може и да има откъде да се поръчат онлайн, щото в радиус от 100км няма магазин с интересни риби.

Мислехте, че ще е лесно, а? :idea:

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Май 2018 12:49 
ветеран
ветеран
Аватар

Гоби пчелички.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Май 2018 13:13 
напредващ
напредващ
Аватар

joro написа:
Гоби пчелички.

Тия са ми от фаворитите, ама видях че не са налични в момента.
Иначе предложението е точно в десетката.

И дорф пъфери не виждам откъде мога да взема, за съжаление.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 03 Юни 2018 13:51 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 45
Любими стилове: Растителни аквариуми
Абе, с тази твърда вода, си заслужава да инвестираш в една система за обратна осмоза и да си гледаш каквито риби искаш... Онлайн магазини има, аз съм поръчвал няколко пъти от ribkite.bg и рибките идват живи и здрави, и са читави! Обаче с тая твоя твърда вода... Сещам се една хептен щуротия... Като си на село, и имаш двор, защо не си направиш едно хубаво градинско езерце, и не си го зарибиш със златни рибки, и КОИ? Да, ще излезе по-скъпо, но пък не е бърза работа, никой не те гони, и си струва, като идея...

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 04 Юни 2018 10:44 
напредващ
напредващ
Аватар

Езерцето е за близкото бъдеще. Идеално ако е в нещо като зимна градина че да може да имам по-голям избор от видове. Златните рибки не са ми интересни - омръзнали са ми от 1 време.

Обратната осмоза е за следващия аквариум, ако има такъв. За момента проектът е малко аквариумче 60 л. върху шкафа до леглото - нито има много място, нито издържа на много килограми. Подхождам извънредно внимателно - първо да видя дали са ми сериозни намеренията към хобито в средносрочен план... Затуй и всичко е възможно най-семпло и с ограничен бюджет.

Дотук съм се спрял на чери скаридки + охлюви malasyan trumpet snail (ако намеря). Евентуално с някоя и друга рибка да им регулира популацията - примерно някоя женска бета, ако не намеря нещо по-екзотично...

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 04 Юни 2018 14:03 
ветеран
ветеран
Аватар

Всъщност, аз моите ендлери си ги закупих от aquarium.bg те продават и онлайн, виж ако свариш да имат ендлери в наличност си вземи. И, ендлера само прилича на гупа, ама е... абе, дивак! Много готини рибки са!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 06 Юни 2018 13:18 
напредващ
напредващ
Аватар

След дълъг рисърч реших че идеалните рибета за конкретния аквариум са Sparkling gourami (Trichopsis pumila). Малки по размер, с интересно поведение, и произхождащи от югоизточна Азия (за да се връзват с растенията).

Изображение

За съжаление никъде не видях да се предлагат.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 07 Юни 2018 07:25 
ветеран
ветеран
Аватар

Е, това е много трудно за намиране... Не съм го виждал изобщо и аз по нашите ширини. Обаче, може да си поръчаш москитова разбора, микроразбора галакси, такива дребосъци. Те се намират. Вероятно в твърдата вода няма да може да ги развъждаш, но гледането не би трябвало да е проблем. За гуарамитата разбрах, че изобщо не обичали течение. Ако си намериш от някъде е хубаво да го имаш предвид.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 07 Юни 2018 11:50 
напредващ
напредващ
Аватар

Гледах москитовата разбора и подобните й от род Boraras ама искат мека вода. Иначе са ми интересни и изглеждат добра комбинация за скариди. Галаксито е супер подходящо ама едно време бях завъдил доста данио-та и са ми леко втръснали.

Пъферите и гобитата-пчелички са много интересни обаче са ангажиращи с тия претенции за храната и несъвместимост с всичко останало.

Дотук Honey gourami водят класацията от това дето се предлага, ама ми идват леко едрички и се озъртам за алтернативи...

Падам си и малко биотопна шматка и да комбинирам азиатски/африкански растения и южноамерикански риби не ми е много комфортна мисъл.

Абе мъка.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 07 Юни 2018 16:43 
ветеран
ветеран
Аватар

Метни едно оченце на тия,макс преко сили стигат 4,5-5 санта и са много мирни,има ги и в Бг,аз ги взимах моите по 7 кинта.

https://www.google.by/url?sa=i&rct=j&q= ... 8845532763

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 08 Юни 2018 21:45 
напредващ
напредващ
Аватар

Да, това са honey gourami дет им викат по ингилизко. Верно ли не стават повече от 5см? В сириъслифиш.ком ги пишат до 5.5 см ама някои спрягат 7см за макс дължина, което визуално си е бая рибе, особено за тоя тип телосложение (плоско).

Ама верно май 4-5 от тях ще са първите заселници.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Юни 2018 13:55 
напредващ
напредващ
Аватар

Малко ъпдейт: сдобих се с 4 хъни гурамита. Невероятно рибе, точно каквото търсех.

Лабиринтовите риби и особено трихогастерите съм ги запомнил като доста лениви. Не и тия. След първите 30 мин. изучаване на границите на новите си владения, минаха 100% на типичното за вида поведение - щъкане, пъхане навсякъде и обстойно изследване на всеки един детайл от пейзажа с едни такива отривисти движения. Много са активни и забавни за наблюдение.

И са бая коравички май - никакви признаци за шок от пътуването и смяната на средата. Хич не са и срамежливи. Охотно хапнаха живи комарени ларви след едва 15 мин.

Дано не им стане нещо, че положението е в края на 4-тата седмица от азотния цикъл. Има бая растения, смених повечето вода с прясна, и турих препарат за неутрализиране на амоняка и нитрити/-ати за всеки случай.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Юни 2018 22:23 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 300
По принцип при добавянето на нови риби не се храни в него ден за да се избегне допълнителния стрес ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 15 Юни 2018 11:34 
напредващ
напредващ
Аватар

Нямах намерение да храня поне първите няколко часа, ама те видимо почнаха да си търсят храна и им пуснах малко...
Само по няколко живи ларви, че да ги глътнат цели и да не се цапоти водата.

По-късно направих грешката да им дам още. Очевидно не бяха много гладни понеже основно дъвкаха, плюха, и направиха мазало. А аз гледах ужасен и пресмятащ колко амоняк ще излезе от недоядените остатъци...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа