Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 22 Сеп 2018 12:51

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Започваме на 15 Септември. До скоро!

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: 12 Юни 2018 16:39 
напредващ
напредващ
Аватар

Изчетох статиите за болести по рибките, но не намирам точно съответствие с моя случай. Аквариумът е нов, няма и 4 седмици. Водата е бистра, амоняк, нитрати и нитрити са на нулата. Но започна да се образува бяла пелена по повърхността. Няколко дни я чистих с кепчето, докато една вечер не забелязах че една от рибките не яде, коремчето и е свито, преглъща учестено, а двете й странични перки са разтворени и млечно бели (рибките ми са тетра от тези с черния триъгълник). Останалите риби бяха ОК. Понеже нямам условия за болничен аквариум, направо изхвърлих малката душичка, за да не заразява останалите. В двата следващи дни загубих още две по същия начин. В кварталния магазин ми казаха че няма смисъл да слагам антибиотик във водата, защото заразата ще остане в пръстта и по растенията и че май няма какво да се направи. Та в отчаянието си взех UV стерилизатор - уж убивал плуващите във водата микроорганизми... Два дена след това, останалите 5 рибета изглеждат здрави и дори ципата спря да се образува. Но се чудя кога да спра стерилизатора и дали същата история няма да се повтори? А не ми се ще да го държа перманентно в аквариума - нещото е голямо, черно и грозно... Някакви идеи какво може да причинява тази ципа и как да се отърва от нея?

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 12 Юни 2018 17:47 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 300
Бум на бактерии и последвалата им смърт са причина за бялата пелена-вероятно смъттта им е причинена от Амонячния пик който трябва да е точно в този период от развитието ная аквариума .Тестовете не са го хванали или пък нестават,но рибките и те от това си заминават.Последиците от живота им в нестабилен аквариум ще си ги носят докрая на живота,но ако отсега нататък си асериозен може още дълго време да те радват.
УВ-то може да го пускаш по един ден след смяна на вода и после го махай-ако не се налага не е нужно да изнежваш рибките допълнително.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 13 Юни 2018 10:35 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 45
Любими стилове: Растителни аквариуми
Тези рибки с черния триъгълник са Тригоностигма Хетероморфа, и не са тетри. По известни са от преди прекласификацията на вида, като клиновидна разбора. Специално те са доста чувствителни към точно бактериални инфекции. Изискват доста чиста вода, богата на кислород. Може би, за останалите ти живи обитатели последствия няма да има. Ципата е органична мътилка, предизвикана от измрели бактерии, често срещано явление в млад, нестабилен аквариум. Ако такава ципа се появи във стар аквариум, причините може да са доста: Изпускане на хранителна подложка, сложена, като първи слой на грунда, много гниещи растения, отделящи органика. Прехранване. Това са нещата горе-долу касаещи ципата.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 13 Юни 2018 19:08 
напредващ
напредващ
Аватар

Благодаря за съветите и разясненията ! Ще пробвам един скимър който да държи повърхността чиста, пък каквото стане. Засега няма нови жертви поне...

Sent from my SM-A520W using Tapatalk

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 13 Юни 2018 22:34 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 300
С аератор също става.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Юни 2018 07:53 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 240
Скимера ще ти свърши страхотна работа. Но да, появата на ципа е сигнал за нестабилен аквариум. Недей бърза с нищо и лека по лека стабилизирай аквариума. Един аквариум е зациклен напълно след около 6 месеца. В този период все ще имаш някви дертове. За УВ-то колегите са ти обяснили вече всичко.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Юни 2018 08:38 
ветеран
ветеран
Аватар

Като стана дума за аератори, да вършат страхотна работа. В тази връзка, в Aquarium.bg са внесли аератори Schego, по-добри са даже от тихите аератори на Eheim.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Юни 2018 09:50 
новак
новак
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 100
Ципата е нормална за всеки аквариум, когато няма движение на повърността и единици са тези, които я нямат. Лошото е, че спира достъпа на повърността на водата с въздуха и така блокира навлизането на кислорода, и обратното - не позволява на въглеродният диоксид да излезе. Много вероятно в твоя случай да е станало точно това и водата да е обедняла на кислород. Раздвижването става с аератор, скимер или просто насочи изхода на филтъра към повърността, така че да се раздвижва водата.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Юни 2018 09:57 
ветеран
ветеран
Аватар

Нормална е, да. Обаче преди 20-на години, като гледахме рибки само с аератори и гъби, като налична техника, не бяхме и виждали такава ципа...

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Юни 2018 10:01 
новак
новак
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 100
Goran написа:
Нормална е, да. Обаче преди 20-на години, като гледахме рибки само с аератори и гъби, като налична техника, не бяхме и виждали такава ципа...

Точно това е, аераторът раздвижва доста добре водата и вкарва известно количесто кислород

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Юни 2018 10:42 
ветеран
ветеран
Аватар

Е динственото е че аератора е шумен. Скимера е по добро решение за мен и флейтата насочена на-горе.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Юни 2018 10:46 
ветеран
ветеран
Аватар

Е, аз точно това оспорвам. Пробвайте аератори Eheim air 100, 200, 400... или Schego ws2, ws3... и пак ще си поговорим, колко са шумни.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Юни 2018 10:49 
ветеран
ветеран
Аватар

Аз към това се ориентирах. Ако е забранено за линкове извинявам се предварително.

https://www.olx.bg/ad/bezshumna-aerator ... 6f9q4.html

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Юни 2018 10:52 
ветеран
ветеран
Аватар

Nebunu написа:
Аз към това се ориентирах. Ако е забранено за линкове извинявам се предварително.

https://www.olx.bg/ad/bezshumna-aerator ... 6f9q4.html

Тези са тихи, но са слаботелесни. Слабички са. Докато тези, които изброих са мощни, и тихи. Само, избягвайте да си купувате аератори JBL. Имат една серия pro silent. Пълен майтап, ни дебит, нито тиха, нито нищо. Тия няма да се научат да правят аератори. Опитват се да пробутват един уж авангарден дизайн, но като качества помпите им не струват. А, са скъпи!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Юни 2018 12:15 
напредващ
напредващ
Аватар

И аз преди 20 години с руската помпичка за въздух нямах ципа :) Балончетата си имаха своя неповрорим чар, но пък образуваха налеп от варовик по стъклото над повърхността. И пак заради тях май аквариумите не можеха да се пълнят почти до ръба.

Успях да си намеря Eheim Skim 350 - на практика безшумен, повърхността стана кристална две минути след като го пуснах. Но пък загрозява пейзажа... Dici имат много дискретен скимър, който се монтира на изходящия маркуч, но тукашният им представител ще ги внесе чак в края на лятото. Някой виждал ли е нещо подобно?
Прикачени файлове:
7dep.jpeg
7dep.jpeg [ 45.36 KiB | Прегледано 738 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Юни 2018 12:43 
напредващ
напредващ
Аватар

... И поредната жертва :( Вчера всички изглеждаха неспокойни, но без външни признаци на заболяване. Какво стана само за една нощ ?! Явно е някакво отравяне на водата, но теста за амоняк от тази сутрин показва 0. Нитрити и нитрати мерих вечерта - пак нула. Тестовете са API, гордост до 2022. Какво може да е ?

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Юни 2018 12:48 
ветеран
ветеран
Аватар

Понеже аквариумът ти е новостартиран, и дори няма месец още пълен от старта, изобщо не бих се доверявал на никакви тестове, независимо дали показват 0, или не... В твоето положение освен да сменяш два пъти седмично вода, по 50% не се сещам какво друго можеш да направиш.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Юни 2018 13:08 
напредващ
напредващ
Аватар

Хм, като се замисля, вчера долях 2 литра вода. А до миналата седмица сменях 15% от водата през ден. В пузата кохато не сменях няколко дни вода, рибите бяха добре. Дали проблемът ми не е в някоя рязка промяна на показателите на чешмяната вода или препарата който добавям за неутрализиране на хлор/метали ?

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Юни 2018 13:33 
ветеран
ветеран
Аватар

Трудно може да се каже, дали в чешмяната ти вода има някакъв проблем, но по принцип е възможно. Аз на 45 литров аквариум на 3 години, богато залесен, и с немалко риби, сменям вода два пъти седмично по 15 литра, което е 1/3-та от обема на съда. Относно препаратите, които ползваш не мога да ти кажа нищо... освен, че са глупости. Най-добре си е, да се остави водата, която е за смяната да престои ден-два, че даже и три. Въобще по принцип аз не използвам никаква химия в аквариума, с изключение на течен тор за растения, небезизвестната зелена тропика.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Юни 2018 13:52 
напредващ
напредващ
Аватар

Това значи две кофи вода, които трябва да седят някъде... Ти покриваш ли ги с някакъв капак или трябва да е отворена повърхността за да излети хора ?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа