Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 22 Сеп 2018 13:08

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Започваме на 15 Септември. До скоро!

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Юни 2018 14:00 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 45
Любими стилове: Растителни аквариуми
Аз съм си купил кофа, която е точно 15 литра, и я оставам със капака, за да не се запраши водата. Така, или иначе капака далеч не херметизира кофата, и газовете си излитат.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Юни 2018 14:58 
напредващ
напредващ
Аватар

От колко време са при тебе рибите? Може да не са гледани добре и да си пристигнали с отслабен имунитет.

Аз бих сменял по-голяма част от водата всеки ден. Препарати за дехлорация гледам масово ползват хората тъй че едва ли е от него. Само гледай новата вода да е с подходяща температура, че лесно забравя човек..

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Юни 2018 22:20 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 300
Писал съм го-препаратите за след смяна на вода са нож с две остриета.....
Аз най-много риби съм губил от тях и ако някой ми каже че производителя пишел,че неможе да се предозират :lol: .Начинаещия слага на 50л аквариум толкова колкото му е писано,но сменя 10-20% от обема-сменя и често защото му е казано,че е грешно стартирал и дори предозира с цел да помогне на любимците си.....натрупването е убииствено ;)
Неслагай нищо повече като подобрител-аз дори и на стабилен аквариум неслагам ;)
Само самостабилизирал се аквариум може да е стабилен и в бъдеще,а 30-40% вода директно от чешмата немогат да го разбалансират дори и със сериозно съдържание на Хлор!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 15 Юни 2018 00:35 
ветеран
ветеран
Аватар

Ако имаш риби за 800лв,не вярвам да не сложиш подобрител и да рискуваш да измрат от хлора или друга химия :)

Аз слагам всеки път и нямам ядове.Относно изказванията че само в нестабилен аквариум се появявала бялата ципа на повърхността-без коментар,както и че скимера бил по добре за ципата-пак без коментар.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 15 Юни 2018 06:59 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 45
Любими стилове: Растителни аквариуми
Скимера не премахва ципата, и то лесно се вижда, веднага след като той бъде спрян. Аз също си бях взел скимер, обаче останах много разочарован от него. Носи повече риск и проблеми, отколкото ползи. Добрият стар аератор, като средство за борба с ципата е ненадминат, колкото и да не се долюбват балончетата, и да се отрича, като цяло. Движението на повърхността види се, неведнъж при това само със флейтата на филтъра е недостатъчно. Нищо не размесва така добре слоевете вода, както аерацията. Не случайно, навсякъде, където наистина се гледат рибки в количества има аерация задължително. Ползите за растенията от аерацията също са безспорни. Ще ми се да видя аквариста, който ще излюпи, и отгледа скаларии, или дискуси, без аерация.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 15 Юни 2018 09:43 
ветеран
ветеран
Аватар

Goran написа:
Скимера не премахва ципата, и то лесно се вижда, веднага след като той бъде спрян. Аз също си бях взел скимер, обаче останах много разочарован от него. Носи повече риск и проблеми, отколкото ползи. Добрият стар аератор, като средство за борба с ципата е ненадминат, колкото и да не се долюбват балончетата, и да се отрича, като цяло. Движението на повърхността види се, неведнъж при това само със флейтата на филтъра е недостатъчно. Нищо не размесва така добре слоевете вода, както аерацията. Не случайно, навсякъде, където наистина се гледат рибки в количества има аерация задължително. Ползите за растенията от аерацията също са безспорни. Ще ми се да видя аквариста, който ще излюпи, и отгледа скаларии, или дискуси, без аерация.

+11111111111 :D

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 21 Юни 2018 21:05 
напредващ
напредващ
Аватар

Нещата се стабилизират, рибетата изгеждат здрави и спокойни. Ципата я няма, откакто комбинирах добре настроена лилия и стъклен скимер (дойде за 3 седмици от Китай на 4 пъти по-ниска цена, отколкото ги продават тука в магазина). Всъщност, при напълно отворено кранче на филтъра, лилията създава толкова много движение на повърхността, че се наложи да удвоя потока на CO2 за да остане зелен индикатора. Ще ги оставя така за тази седмица, но после ще пробвам без скимър да видя дали се връща ципата.
Другата нова придобивка е 19 литрова кофа за престояване на водата - харесва ми идеята за сипване на един препарат по-малко.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 21 Юни 2018 21:53 
ветеран
ветеран
Аватар

Добро желание за развитие -харесва ми това че доста допрочиташ след зададен въпрос.Така се дърпа бързо напред в това хоби-инфо има,но да се ориентира човек понякога в началото е трудно и за това Форумите все още не са затрити от Феиса ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Юни 2018 21:32 
напредващ
напредващ
Аватар

Днес отделих време да анализирам аквариумния дневник и мисля че стигнах до някои изводи.

Първата ми грешка е била ползването са СО2 от дрожди. Явно част от тях са се пренесли в във водата. На това са се дължали белите нишковидни образувания по дифузьора и после белия лигав слой с балончета по повърхността. Водата в аквариума не е много добра среда, дрождите естествено не могат да оцелеят дълго, но оставят куп биомаса. След като минах на СО2 от бутилка, белия слой с балончета изчезна и даде път за развитие на другия слой, който беше по-стандартен - пак бял, но с цветни оттенъци като от петрол, прогресивно дебелеещ и със задушаващ ефект. Дори Амоняк, Нитрити, Нитрати да са на нулата, замърсяването с дрожди е било достатъчно за да нахрани микроорганизми, създаващи ципа. Температурите се качиха тук и от 22 минах по неволя на 25-27 градуса, което ускорява проблемите.

Оттам нататък ципата е задушавала рибките и е създавала предпоставки за падане на имунитет и поддатливост на микроорганизми, които са правили перките им да стават млечно бели. Тъпото е че за да им помогна, намалих подаването на СО2 за 10-тина дни и спънах развитието на растенията, давайки път на кафявите алги - това е втората ми грешка.

Откакто имам скимър, повърхността е бистра и рибките са ОК. Върнах СО2 на предишните нива, така че сега рибите имат кислород и растенията имат СО2 - внезапно изсветлелите листа намаляха и почти всичко е тучно зелено. Кога ще се разкара кафявата алга - друг въпрос :( А по въпроса скимър или не - Dennis Wong (www.advancedplantedtank.com) пише: "A Surface Skimmer is simple but invaluable. I would not run a planted tank without it". Превод: "Скимърът е просто, но безценно устройство. Не бих поддържал аквариум с разстения без скимър". Така че за хората, които не ползват аератор, май скимърът е единственото разрешение.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа