Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 12 Дек 2018 00:07

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Започваме на 15 Септември. До скоро!

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: 22 Сеп 2018 12:20 
неориентиран
неориентиран
Аватар

Здравейте victory: Взехме си аквариум за тропически рибки, първо украсихме и оставихме да работи 3 дена с Aqua safe препарат(48л с вътрешен филтър, нагревател и термометър) . Преди да закумип рибките направихме проба на водата и съответно в магазина ни казаха, че всичко е ОК. Закупихме сомче, 3 неонки и 1 молинезка. На втория ден 2 от неонките ми умряха :( Едната дори не мога да я открия къде е :/ Може ли малко помощ, каква може да е причината за това? Другите рибки са видимо добре и доста активни . Температурата на аквариума ми е 27градуса имам и помпичка за въздух. Надявам се на някакви съвети, аз съм начинаещ акварист и не знам какво да направя .

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 22 Сеп 2018 15:58 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 240
3 дена е абсурдно малко време за риби, а магазина е за трепане. 3-4 седмици за да зацикли аквариума. Остави аквариума без риби 4 седмици и тогава риби пак.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 23 Сеп 2018 12:33 
неориентиран
неориентиран
Аватар

Върнах се в магазина и ми дадаха препарат за стрес на рибките ( все пак 2 оцеляха) и стабилизатор за нов аквариум. paper

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 25 Сеп 2018 06:34 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 340
Любими стилове: Жунгла ;)
Потребителят има адрес за доставки в Еконт: виж в профила
Колега , има много теми как се стартира аквариум. Прочети и за азотния цикъл. Щом си тук си на правилното място , но забрави думи като “продавача каза”, “в магазина казаха” и т.н. Рибите са последното нещо което се слага в аквариума. Там първо трябва да се направи среда годна за живот... и най важното нещо в хобито - не бързай! Питай и чети

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 12 Окт 2018 21:07 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

А "продавачката каза" разрешено ли е? Точно вчера говорих по този въпрос и нейната теория е че азотния цикъл няма сам да се завърти само с чакане. Трябвало да сложа няколко държеливи рибки като например гупи или молинези и техните изпражнения да стартират азотния цикъл. Иначе само с акитата на двата ми дебели охлюва нямало да стане. Индикатор за това че цикълът е започнал е появата на амонячен пик, следван от спад.

Друга теория, която четох е храненето на призраци - няма риби, но слагаш по веднъж дневно храна все едно има такива. И разлагащите се остатъци от храната са достатъчни да стартират цикъла.

То по принцип всичко си го пише някъде, но новаците като мен и Васил точно затова пишат тук, за да получат обяснение в по-човешка и разбираема форма.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 12 Окт 2018 22:00 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 340
Любими стилове: Жунгла ;)
Потребителят има адрес за доставки в Еконт: виж в профила
Нитрифициращите са едни от последните бактерии които се зараждат , при новостартиран аквариум има хиляди процеси които влияят негативно на рибите. Просто трябва да се изгради подходяща среда. А амонеч пик може и да няма ! Ако се стартира с много растения , те повече обичат амоняка и им е по лесно да го приемат като азотен елемент от нитрата за който им трябва повечко време да го “смелат” така че да кажем че имаш много бързо растящи , които ядът амоняка .. то пак нема да имаш азотен цикъл ... щото за бактериите нема да има. Да ама не ... като си изчакаш и си търпелив природата си знае работата. Нитрификацията е важен процес ама има и много други важни за които си трябва време! Пример за да заработи един инертен грунд както трябва , там трябва да се заселят анеробни и аеробни бактерии ... а за анеробните които са на най долния слой на дъното ... им трябват месеци ... и само с едно сифонизиране всичко отива по дяволите ... но просто новаците са нетарпеливи както и ние сме били. И не обичат да четат и искат някой да им смели информацията ама като им кажеш “чакай” , “не бързай” и т.н. Те си викат ама в “магазина ми казаха” ... ами много ясно че ще ти кажат .. и бактерии в шишенце да си вземеш , и подобрител за вода ... че и тия лекарства щото видиш ли ти умират рибките ... па я пробвай и тая храна ... ама вземи и от другата ...
Хобито е търпение и който е нетърпелив научава нещата по трудния начин или се отказва ...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа