Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 16 Ное 2018 09:18

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Започваме на 15 Септември. До скоро!

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Окт 2018 13:13 
неориентиран
неориентиран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 400
Здравей те, нов съм във форума и благодаря за приема. Доста теми прочетох и на всякъде съветвате да се пита – та за това и започвам с въпросите.
До сега имах златни рибки но реших да направя нещо по голямо и надявам се и по добро.
До момента имам поръчан аквариум – 115/55/60 – около 380л.
Изработих си и стойка ( по изчисления трябва да издържи 2 тона ) същата ще бъде облечена и с ПДЧ.
Купих канистър JBL Cristal profi 15002 – би трябвало да е достатъчен
Мисля да взема и два нагревателя по 200W
Осветление – според някои сметки ми е необходимо около 130W осветление. Спрял съм се на - 2 комплекта - 1 лампа Sylvania Aquastar T8 18W 60cm OEM + 1 лампа Sylvania GroLux T8 18W 60cm ОЕМ + 1 лампа Sylvania LuxLine Plus 865 T8 18W 60cm Daylight De Luxe. И евентуално да добавя - Philips Kit Aquarelle + MASTER Super 90 Graphica
- Въпрос – достатъчно ли е ?
И до тук се изчерпвам.
Как си го представям аквариума –
- растителността – от зад едри растения по напред ниски като по средата няма да има нищо.
- Рибки – децата харесаха цветна тернеция + неонки и някое малко сомче и охлювчета.
- Ще направя и малка въздушна стена на гърба на аквариума
За съжаление поради финансови съображения не предвиждам система CO. Ще трябва да се справя без нея.
Моля за предложения за грунд, растения както и за съвети.

Благодаря на всички

Прикачени файлове:
Коментар на файл: Въпросната стойка
1.jpg
1.jpg [ 398.89 KiB | Прегледано 368 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Окт 2018 14:23 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 240
Здравей и добре дошъл. Браво за ъпгрейда, от златни на растителен е добра стъпка. Шкафа можеше и без стойка, само с пдч с твърд гръб щеше да е достатъчно.

Канистъра, марката е среден евтин вариант, не е нито лош нито най доброто. Обаче аз бих добавил още един канистър. Смята се около 10 пъти литража на аквариума да ти е дебита на канистъра. В случая, ти по външни размери имаш 380 литра, реално ще имаш около 330 литра вода. Начи 3300 литра на час, а ти имаш само 1500. Може и само с този канистър но зависи колко риби и какви ще слагаш. Ако не са големи и много, може да ти мине номера. Колкото по голям канистъра, или 2 броя примерно, толкова по добре. Хем повече място за повече медия ( керамика ) хем по силна механична филтрация.

За осветлението, Т8 не е добър вариант за растителен. Не е добър защото има по добър, Т5 пури. За тая дължина 39 вата стават, много хора ги ползват защото пасват идеално на аквариуми с метър дължина. Аз на 200 литра бърз аквариум, с газ, торове и све, светя с 3 пури. Ти можеш си направиш за 4 и зависимост от как ще стане аквариума, бавен или бърз, ще светиш с колкото искаш. На 4 пури на макс ще е достатъчно за среден/ бърз аквариум. А и между другото не гледай много ватовете, гледай лумените. Около 40-50 лумена на литър се смята за нормално осветление.

Грунда, избирай някъв инертен. Черна мозайка, речен пясък, и още 1000 варианта по магазините.

За растенията имаш голям избор, някви ехинодоруси на заден план, на средн и преден някви по непретенциозни които не се нуждаят от ЦО2 щом няма да имаш.

Тая въздушна стена не ти трябва, все пак ще правиш растителен аквариум, хубав аквариум които да имитира природата.

До тук това е, питай ако има нещо.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Окт 2018 14:25 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 155
Любими стилове: Джунглясало...
Привет колега!
Поздравления за ентусиазма, а сега по темата ...
Какво бих направил аз - бих избрал т5-ци... За съжаление вече си поръчал аквариум със 115 см дължина и по този начин си елеминирал възможността, да си направиш капак с T5 54W 115cm ;) ....
Но ако все пак упорстваш и искаш осветлението ти да е с Т8, то нека не е със 60 см пури, а примерно: Philips MASTER TL-D Super 80 30W 865 - 2 бр. отзад и Philips MASTER TL-D Super 80 30W 840 отпред би било много по - подходящо и финансово щадящо ...
Упех!
п.п. докато се натуткам да изпиша всичко и Nebunu ме е изпреварил и да забрави за тази въздушна завеса!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Окт 2018 14:57 
неориентиран
неориентиран
Аватар

Малко пояснения - 115 см е максималният размер който можех да имам. Първоначално плана беше на 100 см но реших да го увелича въпреки рисковете които може да има ( пердето на жената :) пък и ще се облича с ПДЧ, както и да е . До колкото разбирам Т5 и Т8 - това е типа на конектора на пурата. Би трябвало Т5 да е по малка. Имам и замисъл да покрия с светлоотражателно фолио капака така, че да насоча светлината изцяло надолу.
Като хора с повече опит дайте предложение с марка и модел на пурите ( мисля че при 115 см - пура от 120 ще мога да я вмъкна под лек наклон)
Nebunu - черна мозайка ? имаш в предвид обикновенна мозайка която се предлага в всеки строителен магазин?

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Окт 2018 15:01 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 240
Т5 и Т8 е типа пура. Т8 е по дебела, Т5 е тънка. Т5 е най доброто за растенията. А мозайката е точно тая, да. Фракция 1-4мм. Има я в маркита Пловдив. Примерно.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 31 Окт 2018 12:54 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 155
Любими стилове: Джунглясало...
Таака.
За направата на капак не използвай пдч, а примерно разпепено пвц както и не слагай фолио, все пак сме в 21 век ;) Осветлението и вентилацията, за него най добре си поръчай да ти ги изработят във фирма доказала се през годините в тази област! Препоръчвам горещо фирма Астарио... Намери ги в нета, чуй се с тях, разкажи им за аквариума си, току виж се навили и капака да ти изработят- ще ти го направят с лампите , рефлекторите, ветилаторите и каквото трябва :-

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 07 Ное 2018 11:46 
неориентиран
неориентиран
Аватар

Втора стъпка :arrow:

Прикачени файлове:
9.jpg
9.jpg [ 178.37 KiB | Прегледано 202 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 07 Ное 2018 18:49 
новак
новак
Аватар

Браво колега, ще следя темата ти с интерес. И аз имам подобни намерения, но с по-малък обем.
Да попитам височината 60см ли е на аквариума или 55 както си написал?
И стойката колко е висока?

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 07 Ное 2018 19:33 
ветеран
ветеран
Аватар

Написани статии: 3
Любими стилове: Iwagumi
Честито за аквариума,колега!
Пожелавам успешен старт и много радостни моменти в хобито :D

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 09 Ное 2018 11:37 
неориентиран
неориентиран
Аватар

Здравей те, малко описание на аквата
Аквариума е дължина 115 см, ширина 55 см и височина 60 см. Предните три страни са от Clear Vision стъкло а останалото от Float.
Стойката е направена то квадратен профил 40/30/3 mm. При тази направа изчисленията показват че има товароносимост от 2 тона. Стоиката е с размери 115/55 височина 75 см. Под стойката ще има две плоскости от ПДЧ, нивелацията на стойката ще стане с подложни пластини така ще мога да разпределя максимално товара а и нямам доверие на крачетата с винтчета . Над стойката ще има още една плоскост ПДЧ и 2 см подов фибран. ПДЧ-то е с дебелина 18мм. Всичко това ще бъде облечено като шкаф.
За подмяната на водата съм предвидил две помпи ( пътуват от китай ) които ще ги свържа към тръбите на филтъра.
За капак ( въпреки съветите с които съм съгласен ) ще бъде от ПДЧ което ще обработя с С300 – водоустойчиво и ще направя принудителна циркулация на въздух с един или два вентилатора.
За осветление за сега съм се насочил към 1 бр 25W LED и още една или две Philips MASTER TL-D Super 80 30W 840 – тук е момента ако някой има мнение относно LED осветлението да го сподели
Благодаря

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа