Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 16 Ное 2018 10:08

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Започваме на 15 Септември. До скоро!

Правила на форума

В този форум може да променяте първото си мнение неограничено пъти.

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: 08 Ное 2018 00:09 
напредващ
напредващ
Аватар

Аквариум: 60х30х38 см
Филтър: Eheim 250 classic
Субстрат: Tropica Soil Powder
Температура: 20 - 22 градуса
Магия: Chihiros Doctor
СО2 от бутилка
Лампа: Chihiros A601

Стартиран 2018-09-21
Смяна на вода: в момента 2 пъти седмично по 30%
Осветителен режим: засега 6 часа на 60% мощност
Торене: засега 2/5 от препоръчваната доза зелена тропика (тази с макро и микро). Тестовете показват 0 нитрати и 0 амоняк, растенията изглеждат по-скоро недохранени, но вдигам дозата постепенно за да намаля рисковете от алги.

Обитатели:
2 гупи
2 тигрови охлюва
5 червени скаридки (от скоро)
Основни растения: Pogostemon erectus, Monte Carlo, Ranunculus, Pistia

Прикачени файлове:
P1130321.JPG
P1130321.JPG [ 7.16 MiB | Прегледано 285 пъти ]

Последна промяна Demococcus на 08 Ное 2018 00:29, променена общо 1 път
Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 08 Ное 2018 00:10 
напредващ
напредващ
Аватар

Имам малко мъхести кафяво-зелени алги. Ако увечича светлината или намаля смяната на вода, положението се влошава. На този режим ги намалявам значително, но не успявам да ги изчистя.

Затова се замислих за скаридки и миналата седмица взех пет малки чврвени за проба. Засега изглеждат здрави - според вас да изчакам ли или мога да приема че всичко е ОК и да добавя още десетина?

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 08 Ное 2018 08:42 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 240
Здравей. Просто един проект на про левъл, уникално. Що не сложеш един нагревател, вдигни малко температурата, специално за черита обичат около 23-24. За доктора, ползвам го в аквариума с кристалите, не върши никва работа. Просто една глезотия които не става за нищо. Скаридите, най лесни скариди за отглеждане от всичките видове. Но въпреки това им трябват малко условия. Предполагам че си прочел.

Дясната страна, на заден план, няма ли да сложеш нещо там? Малко празно стой. Нещо червено примерно.

Зелената тропика е ок, от моя скромен опит с нея за бавни аквариуми по скоро става. Тъй като подаваш газ и имаш възможност за силно осветление защо не пробваш други торове, макро и микро отделно. Така можеш да си играеш като забелязваш липси.

А в левия ъгъл ротала валичи ли е?

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 08 Ное 2018 12:30 
новак
новак
Аватар

Браво, добър старт, добра предварителна подготовка.

Като казваш, че светиш с 60% от мощността на лампата, какво имаш предвид?
От опит мога да споделя, че това е доста голям интензитет, особено за начало на аквариум. Аз ползвам А501 с контролер ТС420 и максимума, с който светя, е 55% за около два часа. През останалото време е по-слабо.
В началото, след като стартирах аквариума, светех на 4-та степен за около два месеца.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 08 Ное 2018 13:56 
ветеран
ветеран
Аватар

Те са с 6 или 7 степени димер, може би има на предвид че е примерно на 4та степен. Иначе и аз съм с TC420, супер добра инвестиция.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 08 Ное 2018 19:27 
напредващ
напредващ
Аватар

Благодаря за окуражителните думи, колеги!

@Nebunu
Да, май ще сложа нагревател, с риск да увечича конденза по прозорците през зимата.
Отзад в ляво е Pogostemon erectus. В средата също, но тепърва ще расте.
А в десният заден ъгъл имаше Rotala 'bonsai', но я налазиха яко алги и я махнах. Сега се мъдри там една гладна Egeria (Elodea) докато се чудя какво да сложа - може би Rotala 'green'? Или ако се птестраша Rotala wallichii ? Според вас какво друго би паснало ?
Колкто до торовете - с моя почти нулев опит още ми е трудно да разбера кога, какво и колко, така че карам по схемата за стартиране на Тропика.

@тучо
Обясниха ми в друга тема че 60% отговаря на 3-та степен с фабричния 7 степенен димер, съответно 4-та е 70%. Аз съм с някакво китайско контролерче, което става за Chihiros. Но не става примерно за лампата на Fluval Spec, който мисля да си взема някой ден. Този ТС420 изглежда професионално, сигурно става за всякакви LED лампи.

Прикачени файлове:
20181108_063924-1.jpg
20181108_063924-1.jpg [ 1.4 MiB | Прегледано 221 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 08 Ное 2018 21:51 
старо куче
старо куче
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 60
Любими стилове: хаос :-)
Demococcus написа:
Благодаря за окуражителните думи, колеги!

@Nebunu
Да, май ще сложа нагревател, с риск да увечича конденза по прозорците през зимата.
Отзад в ляво е Pogostemon erectus. В средата също, но тепърва ще расте.
А в десният заден ъгъл имаше Rotala 'bonsai', но я налазиха яко алги и я махнах. Сега се мъдри там една гладна Egeria (Elodea) докато се чудя какво да сложа - може би Rotala 'green'? Или ако се птестраша Rotala wallichii ? Според вас какво друго би паснало ?
Колкто до торовете - с моя почти нулев опит още ми е трудно да разбера кога, какво и колко, така че карам по схемата за стартиране на Тропика.

@тучо
Обясниха ми в друга тема че 60% отговаря на 3-та степен с фабричния 7 степенен димер, съответно 4-та е 70%. Аз съм с някакво китайско контролерче, което става за Chihiros. Но не става примерно за лампата на Fluval Spec, който мисля да си взема някой ден. Този ТС420 изглежда професионално, сигурно става за всякакви LED лампи.

В ъглите не слагай изискващи силна светлина растения, там е най-малко осветено. Може да помислиш за hydrocotyle tripartita в ъгъла.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 12 Ное 2018 05:54 
напредващ
напредващ
Аватар

Сложих 4 големи аманови скариди и 6 рибки Otocinclus. Може би е още рано, но ми беше много любопитно дали наистина ядат толкова ефективно алги или са само легенди. Още първия ден се нахвърлиха на бавно растящите растения, които имаха повече алги и ги изблизаха перфектно. После килимчето, дървото, останалите растения - феноменално! На вторият ден скаридите продължават да пъплят, но отосите нещо са се укротили и само си висят по стъклото и лежат по дъното. Дали е нормално? Утре ще им потърся някаква храна, може би само алги не им е достатъчно.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 12 Ное 2018 07:45 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 340
Любими стилове: Жунгла ;)
Потребителят има адрес за доставки в Еконт: виж в профила
Вземи им таблетки и пускай по 1 на 4-5 дена. Научиш ли ги че отгоре идва храната , забравят за алгите

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 12 Ное 2018 08:47 
ветеран
ветеран
Аватар

Скаридите ще си ядат постояно, отосите ще забравят.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа