Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 10 Дек 2018 15:47

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Започваме на 15 Септември. До скоро!

Правила на форума

В този форум може да променяте първото си мнение неограничено пъти.

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: 27 Ное 2018 14:03 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 240
И аз :-

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 27 Ное 2018 15:20 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

Да, на много места вече слагат хлорамин (NH2Cl), който е по-устойчив от хлора. Но тук в Монреал все още се използва хлор, проверих го на официалния сайт. Рибите и скаридите ми струват сумарно 40 кинта, така че няма да е голяма загуба ако ги гътна... остава само да се престраша.
Торове - слагам препоръчваната за този обем доза зелена тропика. Но подозирам че е недостатъчно, защото тестовете за нитрати винаги показват нула. Тестовете за амоняк съм ги виждал много рядко да променят оттенъка от жълто към една идея по-зелено в началото на деня; в края на деня пак е на нулата. Май и тук трябва да събера смелост и да завиша дозата...

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 27 Ное 2018 16:02 
ветеран
ветеран
Аватар

Зелената тропика е слаба. Никога не съм харесвал комбинирани торове ( микро и макро на едно ). Ако един път примерно от чешмяната вода идва повече нитрат или фосфат ( както се случи при мен на последната смяна ) и вдигаш дозата да наваксваш, по тоя начин ще прекаляваш с други елементи.

И друго, в началото и аз много се страхувах да торя по сериозно. Малко се понаучих да наблюдавам растенията и не само и ся си лашкам на воля. Когато забелязвам нещо нередно търся причината и променям. За това на въпроса как да торя никога няма няква точна доза, или схема или каквото и да е. Всеки аквариум е различен.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 27 Ное 2018 16:17 
старо куче
старо куче
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 60
Любими стилове: хаос :-)
Nebunu написа:
Зелената тропика е слаба. Никога не съм харесвал комбинирани торове ( микро и макро на едно ). Ако един път примерно от чешмяната вода идва повече нитрат или фосфат ( както се случи при мен на последната смяна ) и вдигаш дозата да наваксваш, по тоя начин ще прекаляваш с други елементи.

И друго, в началото и аз много се страхувах да торя по сериозно. Малко се понаучих да наблюдавам растенията и не само и ся си лашкам на воля. Когато забелязвам нещо нередно търся причината и променям. За това на въпроса как да торя никога няма няква точна доза, или схема или каквото и да е. Всеки аквариум е различен.

Зелената тропика е за бавни аквариуми, в момента който пуснеш ЦО или сложиш силно осветление, обикновенно не можеш да балансираш Макро-Микро съотношението, се едното няма да стига или другото ще е повече. Ако имаш и отделно NPK и слагаш зелената тропика + допълнително NPK, ще е по добре (лично аз карах на подобна схема със оранжевата тропика за микро + NPK, като NPK беше поне двойно на това в зелената, а бях и без ЦО2)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 27 Ное 2018 16:20 
старо куче
старо куче
Аватар

Demococcus написа:
Да, на много места вече слагат хлорамин (NH2Cl), който е по-устойчив от хлора. Но тук в Монреал все още се използва хлор, проверих го на официалния сайт. Рибите и скаридите ми струват сумарно 40 кинта, така че няма да е голяма загуба ако ги гътна... остава само да се престраша.
Торове - слагам препоръчваната за този обем доза зелена тропика. Но подозирам че е недостатъчно, защото тестовете за нитрати винаги показват нула. Тестовете за амоняк съм ги виждал много рядко да променят оттенъка от жълто към една идея по-зелено в началото на деня; в края на деня пак е на нулата. Май и тук трябва да събера смелост и да завиша дозата...

Хмм не знаех че някъде още се ползва Хлор... По принцип хлора се изкарва най-бързо с аерация, в смисъл ако сложиш вода и аерираш 30 мин. в съда, преди да сложиш в аквариума, би трябвало да е достатъчно. Понеже е летлив газ и подобно на ЦО2 излиза много бързо от водата на атмосверно налягане, ако се аерира.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 27 Ное 2018 16:33 
ветеран
ветеран
Аватар

hpopov написа:
Nebunu написа:

Зелената тропика е за бавни аквариуми, в момента който пуснеш ЦО или сложиш силно осветление, обикновенно не можеш да балансираш Макро-Микро съотношението, се едното няма да стига или другото ще е повече. Ако имаш и отделно NPK и слагаш зелената тропика + допълнително NPK, ще е по добре (лично аз карах на подобна схема със оранжевата тропика за микро + NPK, като NPK беше поне двойно на това в зелената, а бях и без ЦО2)

След много кратък опит с зелената и аз стигнах до тоя извод. За това не барам повече.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 27 Ное 2018 23:02 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

Seachem е единствената опция човек да си забърка NPK тук. Поне си пише от кое по колко процента има и как да си сметнеш дозата, готино! Определено ще пробвам.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 27 Ное 2018 23:37 
старо куче
старо куче
Аватар

Demococcus написа:
Seachem е единствената опция човек да си забърка NPK тук. Поне си пише от кое по колко процента има и как да си сметнеш дозата, готино! Определено ще пробвам.

След като имаш тестове, лесно ще нагодиш дозите, но ако имаш отделно N P K, няма нужда да го "забъркваш", ако са отделно дори е по лесно за балансиране...

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 28 Ное 2018 00:09 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

На първо време си мислех да добавя към дозата зелена тропика само Seachem Nitrogen, защото пише че съдържа Азот и Калий в почти равни концентрации. За фосфора прочетох че предозирането водело до особено голям риск от алги, така че ще влиза толкова, колкото има в зелената тропика засега. Пък после ще видим.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 28 Ное 2018 08:52 
ветеран
ветеран
Аватар

Калий нямаш ли в чешмяната вода? При нас има доста.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 28 Ное 2018 10:52 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 32
За Калия е малко по особено,при твърда вода Калия във водата не е достатъчен. Има статий писани точно на тази тематика индивидуално за Калий в аквариума ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 28 Ное 2018 18:27 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

Добър въпрос, не се бях сетил да погледна. Според фишовете има 1,5 мг/л Калий в чешмяната. Но доколкото успях да намеря инфо, торовете за Азот винаги съдържат и солидна доза Калий. За щастие, предозирането с Калий не било проблем. Водата от чешмата тук е 6,5 немски градуса обща твърдост, така че би трябвало да е ОК.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Ное 2018 08:48 
ветеран
ветеран
Аватар

От спомен казвам, ама мисля че с предозиране на калий ( много високи нива ) блокира магнезия. Иначе е желателно малко по високи нива на калий да има, особено при стартиране на аквариума.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Ное 2018 16:04 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

Новобранска му работа, разбрах защо тестовете ми за нитрати показват винаги нула! Просто не съм прочел добре упътването.

1. Добавя се реагент 1
2. Тръска се половин минута тубичката с реагент 2
3. Добавя се реагент 2
4. Тръска се една минута колбата с пробата

А аз, на стъпка 2, вместо да тръскам тубичката досега все съм си мислел че се тръска колбата за да се разтвори добре първия реагент. Та сега вече, по правилният метод, теста показва че имам 5 мг/л нитрати в края на деня.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Ное 2018 16:12 
ветеран
ветеран
Аватар

Къв ти е теста, марката? ДЖБЛ ли е?

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Ное 2018 16:25 
ентусиаст
ентусиаст
Аватар

Не, API e марката.

Прикачени файлове:
2305_10.jpg
2305_10.jpg [ 64.94 KiB | Прегледано 102 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Ное 2018 08:43 
ветеран
ветеран
Аватар

Тая не я знам. От скоро си купих на сера куфара и съм доволен. Просто ми стана интересно че трябва да тръскаш реагента за да се получи, много страно.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 08 Дек 2018 23:27 
Модератор
Модератор
Аватар

Написани статии: 7
Nebunu написа:
Demococcus написа:
Листата на Staurogyne repens нещо не изглеждат добре. Около жилите цветът е различен, набръчкват се, някои от тях имат бели петна. От седмица насам слагам пълната доза зелена тропика (1,2 милилитра на 50 литра на ден) но няма промяна. Преди това слагах половин доза. Какво не им е наред според вас?

Прикачени файлове:
P1130526s.jpg

Това си е липсва на желязо направо.

Прикачени файлове:
Deficiency Diagra 2016.png

Доста по-късно се вклювам и аз.
Липса на желязо се отразява на младите листа (върховете) както се вижда на графиката, а и конкретно репенса не се нуждае от много. Старите листа на Стурозин Репенс пожълтяват от ниски нива на нитрат. 5мг/л са много ниски нива.
С зелената тропика се постигат много добри резултати при дозиране 1/2 седмична доза всеки ден последвано от 50% смяна на вода в края на седмицата. (Препоръчаната седмична доза добавя 0.31мг/л Фосфат и 5.9 Нитрат. Само че нитрата не е само от NO3, а и NH4 (Уреа))

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа