Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 22 Яну 2019 02:40

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Започваме на 15 Септември. До скоро!

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 127 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Ное 2018 17:02 
напредващ
напредващ
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 96
Здравейте.

Да се представя накратко - казвам се Цецо и нямам абсолютно никакъв опит с рибките, но винаги съм искал да имам аквариум.. Просто така се стекоха обстоятелствата, че бях все на път и нямаше как... Е, вече мога да кажа, че съм хвърлил котва, имам си и 2 малки човечета - на 5 и 6 годинки и се зарибяваме да гледаме рибки (имам време - проекта е за коледен подарък ;) )

До тук добре - четох повече от месец по форумите и се ориентирах, че не е хубаво да се започва с малък аквариум, но и аз няма къде да държа много голям (в тясна панелка живея и нямам доверие на плочите много много). Накратко - насочил съм се към аквариум между 50 и 80 литра. Типично по Български, всичко при мен се случва наобратно - първо си харесахме рибки в едни магазини - след кратка консултация с Интернет, се уговорихме вкъщи да гледаме десетина Неонки (толкова е препоръчителния минимум доколкото пише за тази порода), както си харесахме и Тернециите и Данио.
Първоначалния план бе да си закупим готов комплект акрариум (освен скъпите Сера и Кайман, попаднахме и на други марки с интересни оферти - гледаме първоначално за около 60 литров..) Основно изискване е да имаме капак.. Стори ми се по-добра идея - хем да не се праши, хем по капака си има и лампа и т.н... Все още не сме закупили никакъв, не мога да реша какво ще ни върши работа!

След още известно четене в Интернет, се оказа, че било по-добре аквариума ни да е с живи водорасли, малко четох и за аранжирането, но на малките аквариуми, мисля, че не е много добре да слагам високи растения.. Може би нещо като детелинки или някакви други ниски и средни растения с по-тънки листа или нещо такова, които да не ни превземат..

Следваща стъпка - естествено от китайските сайтове да си накупим оборудване (нищо, че не разбираме) - Поръчах си ЛЕД лента, пълноспектрова, подходяща за растения - идеята е, че каквото и да има на капака на аквариума, винаги мога да я добавя и нея с копче и да я пускам периодично - поръчах я водоустойчива лента с комбинация от 4 червени и 1 син диод, които да се редуват.. Поръчах си и някакъв корен от истинско дърво - да има някаква декорация (изключителено евтин на фона на магазина, в който гледах корени и декорации). Вероятно ще поръчам и някаква делва или друго, което изберат децата, но ще е само още 1 бройка - няма да го претоварвам с украси.
Поръчах си някаква ръчна помпа за почистване на дъното - интересно изглежда, а и не е скъпа, надявам се да ми влезе в употреба (В магазина като го посетих, с такава почистваха аквариумите там..). поръчах си и обикновен термометър за аквариум - все пак да се грижим за зверовете да не настинат, а и да не ги сварим ;) В тази връзка поръчах и един нагревател 200 вата, макар, че готовия комплект вероятно ще има някакъв - не съм много наясно какво трябва да сметна, но мечо Пух е казал "колкото повече, толкова повече"..Добра оферта ми дойде и за един външен филтър, който се закачва на ръба на аквариума, циркулира вода и я връща като малко водопадче - предполагам, че ще е в помощ на въздушната помпа и малко от малко ще вкарва допълнително въздух.. Не съм много сигурен дали ще мога да го монтирам върху акварум с капак или ще го оставя като резервно съоръжение за втори обикновен аквариум ако ни потръгне с това хоби :)
За пълнежа отдолу (грунда) четох, че било хубаво да е по-тъмен, да не плаши рибките и да могат и да си почиват..
От други коментари разбрах, че било по-добре акравиума да е по-дълъг и по-тесен, отколкото да е по-кубичен, понеже така ще му се отвори повече пространство за гледане, а и аз живея на тясно..

Общо взето до тук ми стига събраната информация и направените предварителни инвестиции. На помпа за въздух ще разчитам на тези, които ще взема в комплекта - надявам се производителя да си е сметнал какво ще е нужно за такъв обем.. Същото важи и за вътрешния филтър в аквариума - на първо време няма къде да държа външен филтър, освен този за ръба на аквариума, ако все пак успея да го монтирам без да пречи..
По отношение на шкафа - също имам проблем. До колкото разбрах, около 60 литров аквариум ще тежи около 100 кг.. Имам едно шкафче с размери 60х60х43 см, което вероятно ще го издържи, ако самия аквариум (който не сме решили още кой да е) успее да стъпи на него без да стърчи.. Знам, че е малко ниско, но в момента няма къде да сложа друг шкаф. Все пак ако ми препоръчате нещо подходящо, ще съм благодарян.

Приемам всякакви съвети, идеи, препоръки, упреци и т.н. - имам около месец да реша какво да купя, от къде и до около нова година да го стартирам, вероятно до тогава ще ми дойде и допълнителното оборудване от Китай.. :) В София мога да обикалям до всички краища на града, ако ме насочите от къде и какво да гледам :)

Благодаря предварително

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Ное 2018 19:19 
напредващ
напредващ
Аватар

сега преглеждах "магазините"...

Какво мислите за производителите SunSun и RS Electrical? :)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Ное 2018 20:15 
ветеран
ветеран
Аватар

Написани статии: 3
Любими стилове: Iwagumi
Здравей и добре дошъл,Цецо!
Само приятни емоции във форума victory:

Стандартните размери за фабрични(маркови) сетове аквариуми са 60x30x30см(54л) и 80x35x40(112л).От информацията,която си дал,оставам с впечатлението,че първият размер би бил по-подходящ за теб.

Може да разгледаш моделите Aquael Classic 60,Diversa 60,Eheim Aquastar 54,Hailea F60,Marina Basic 54 и Juwel Korall 60.
Ако кажеш какъв е максималният бюджет,мога да дам и по-конкретни предложения,подкрепени с аргументи.

За шкафа отсега мога да ти кажа,че ако 43см е височината,няма да стои естетически добре в стаята и ще е неудобен за обслужване.Стандартната височина на шкафовете за аквариум е 70см.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Ное 2018 20:42 
напредващ
напредващ
Аватар

razr88 написа:

Стандартните размери за фабрични(маркови) сетове аквариуми са 60x30x30см(54л) и 80x35x40(112л).От информацията,която си дал,оставам с впечатлението,че първият размер би бил по-подходящ за теб.

Може да разгледаш моделите Aquael Classic 60,Diversa 60,Eheim Aquastar 54,Hailea F60,Marina Basic 54 и Juwel Korall 60.
Ако кажеш какъв е максималният бюджет,мога да дам и по-конкретни предложения,подкрепени с аргументи.

За шкафа отсега мога да ти кажа,че ако 43см е височината,няма да стои естетически добре в стаята и ще е неудобен за обслужване.Стандартната височина на шкафовете за аквариум е 70см.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Ное 2018 20:44 
напредващ
напредващ
Аватар

razr88 написа:

Здравей, razr88 и благодаря за бързия отговор.

Относно бюджет, ми се иска да е приемлив.. С други думи нямам много ограничения, но все пак не ми се струва редно да дам 1000 лв за такъв аквариум.. Все пак ако дам бюджет 250 лв, а има добро решение за 260 или 300, съм по-склонен да "инвестирам" отколкото да псувам после с години за 20 и 50 лв отгоре на основния бюджет...

По същество - за аквариум в комплект с шкаф, мисля че мога да отделя около 400 лв, но както написах и по-горе, съм "отворен" и на други предложения в рамките на разумното..
За гореописаните модели, които попитах, изхождам от това, че RS Electrical се предлагат от известна фирма в централен софийски мол и за тях има подходящи шкафове на разумна цена за комплект :) (ех, как не направих реклама :) )
Ето и малко реклама : сега гледах този модел, но не знам дали е подходящ, и дали ще мога да си монтирам цялата периферия по него ... : https://aquarium.bg/akvariumi/oborudvan ... kt-bg.html съчетан с ето такъв шкаф: https://aquarium.bg/akvariumi/poctavki- ... AB_84.html

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Ное 2018 22:02 
ветеран
ветеран
Аватар

Написани статии: 3
Любими стилове: Iwagumi
Относно избора на аквариум и вариантите утре ще пиша,като имам повече време,тъй като готовите сетове са най-лесното решение,но далеч от най-доброто.

Обаче за шкафа мога да ти кажа още отсега-Недей,човеко!
180лв за това пестено откъм материал шкафче(умишлено умалително) си е престъпление...едва ли има повече от един квадрат пдч по това чудо.
Отиди в някоя от големите вериги да ти разкроят ламинирано пдч 18-ка,вземи си винтове,панти,дръжки и т.н и си го сглоби сам.За макс 30-40лв си го направил,че и бирата ще да влезе в тази цена.
Ето го,нищо особено не е:
https://www.youtube.com/watch?v=8rUdo6ATLGY

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Ное 2018 22:10 
напредващ
напредващ
Аватар

razr88 написа:
Относно избора на аквариум и вариантите утре ще пиша,като имам повече време,тъй като готовите сетове са най-лесното решение,но далеч от най-доброто.

180лв за това пестено откъм материал шкафче(умишлено умалително) си е престъпление...едва ли има повече от един квадрат пдч по това чудо.
Отиди в някоя от големите вериги да ти разкроят ламинирано пдч 18-ка,вземи си винтове,панти,дръжки и т.н и си го сглоби сам.За макс 30-40лв си го направил,че и бирата ще да влезе в тази цена.

Ужас ! Че то това си е жива скръб, аз не се бях сетил да търся в тубата за тези шкафове... Аз като ги гледам, си мислех, че са нещо по-укрепени, по-подсилени съобразно теглото, което трябва да носят...
В този случай си търся само подходящ аквариум и като го харесам, ще си сглобявам шкафче по размерите му, а и мога да си го направя отгоре с плоскост за кухненски плот (по-дебела) да не поддава...
Ще очаквам да ми "рецензираш" идеята - дали е полезно това, което съм поръчал; дали ми е нужно още нещо важно, което да съм пропуснал (сега се загледах, че и някакви подложки трябва да си купувам за аквариума); както и др. идеи и съвети (например не съм се интересувал от грунда и др. дреболии около стартирането на аквариума - кое ще е по-добре)..
Благодаря :)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Ное 2018 22:27 
старо куче
старо куче
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 60
Любими стилове: хаос :-)
skycatbg написа:
razr88 написа:

Ужас ! Че то това си е жива скръб, аз не се бях сетил да търся в тубата за тези шкафове... Аз като ги гледам, си мислех, че са нещо по-укрепени, по-подсилени съобразно теглото, което трябва да носят...
В този случай си търся само подходящ аквариум и като го харесам, ще си сглобявам шкафче по размерите му, а и мога да си го направя отгоре с плоскост за кухненски плот (по-дебела) да не поддава...
Ще очаквам да ми "рецензираш" идеята - дали е полезно това, което съм поръчал; дали ми е нужно още нещо важно, което да съм пропуснал (сега се загледах, че и някакви подложки трябва да си купувам за аквариума); както и др. идеи и съвети (например не съм се интересувал от грунда и др. дреболии около стартирането на аквариума - кое ще е по-добре)..
Благодаря :)

Нямаш нужда от кухненски плот, обикновенна 18мм плоскот, със вписан твърд гръб няма да мръдне.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Ное 2018 22:53 
напредващ
напредващ
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 200
Да дам и моите 5ст.
Това, че си избрал първо рибките, после аквариума, въобще не е грешно, защото така можеш да купиш подходящ аквариум за тях. 10-15 неона + 5-6 скариди ще живеят нормално в избрания от теб модел или с подобни литри.
Нагревател 200в - не, твърдо, много е мощен и не ти трябва. Развали ли се регулаторът на t и ще имаш 80л рибена чорба да почерпиш съседите.
Лентите за растения ще придадат много червен цвят на аквата. Аз имах такива 3х10в диода на 100л. и на растенията им харесваше, но на мен не. Все пак може да ги пускаш за 2 часа в средата на светлодена.
За шкафа съм съгласен с колегата - или си го направи сам, или го поръчай на доверен майстор, или си ги купи от обикновен мебелен магазин за 100ина лева.
На готовите комплекти обикновено филтърът и осветлението им са слабички.
За грунд имаш огромен избор - фирмени и обикновен пясък фракция 2-4мм или 3-5мм. Дебелината на слоя трябва да е 4-7см.
При височина на аквата 30+см можеш да гледаш почти всяко растение нормално.
П. П. Скоро идва черният петък на много магазини, както и рожденият ден на посочения от теб магазин в началото на декември.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 11 Ное 2018 23:13 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 340
Любими стилове: Жунгла ;)
Потребителят има адрес за доставки в Еконт: виж в профила
Аз да вметна нещо за филтрацията че говориш за некакви помпи , вътрешни филтри , окачаеми и т.н. От сега ти казвам - рано или късно ще си купиш канистър (външен филтър с маркучи) така че твое е решението да инвестираш рано за него преди да си купиш 2-3 вътрешни , окачаеми и т.н. Помпа за кислород в общи линии не ти трябва , а евтините такива са шумни.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 12 Ное 2018 07:33 
напредващ
напредващ
Аватар

wire написа:
Да дам и моите 5ст.
Това, че си избрал първо рибките, после аквариума, въобще не е грешно, защото така можеш да купиш подходящ аквариум за тях. 10-15 неона + 5-6 скариди ще живеят нормално в избрания от теб модел или с подобни литри.
Нагревател 200в - не, твърдо, много е мощен и не ти трябва. Развали ли се регулаторът на t и ще имаш 80л рибена чорба да почерпиш съседите.
Лентите за растения ще придадат много червен цвят на аквата. Аз имах такива 3х10в диода на 100л. и на растенията им харесваше, но на мен не. Все пак може да ги пускаш за 2 часа в средата на светлодена.
За шкафа съм съгласен с колегата - или си го направи сам, или го поръчай на доверен майстор, или си ги купи от обикновен мебелен магазин за 100ина лева.
На готовите комплекти обикновено филтърът и осветлението им са слабички.
За грунд имаш огромен избор - фирмени и обикновен пясък фракция 2-4мм или 3-5мм. Дебелината на слоя трябва да е 4-7см.
При височина на аквата 30+см можеш да гледаш почти всяко растение нормално.
П. П. Скоро идва черният петък на много магазини, както и рожденият ден на посочения от теб магазин в началото на декември.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 12 Ное 2018 21:49 
напредващ
напредващ
Аватар

Здравейте отново, аз пак съм направил нещо и снощи не ми е излезнал коментара, а само цитата на Wire :)

Пак да напиша по спомен.. За лентата и аз го мислех да работи по 1-2 часа на денонощие, далеко съм от идеята да ми свети в червено постоянно и да ми стресира животинките.. Може би ще вържа лентата на отделен адаптер и ще го прекарам през някакъв таймер, да се включва 4 пъти по 15 мин или нещо от този сорт..
По въпроса с нагревателя те разбрах добре :) този, понеже съм го поръчал, ще го оставя за авариен, ако се случи нещо с основния, слабичкия, да ползвам този докато не се снабдя с друг..

Иначе за аквариумите - още не съм си избрал модел - дали да е точно квдратен, дали да е с заоблени ръбове, кой се чисти по-лесно, през кой не се вижда много добре (попаднах на такива мнения някъде по темите).. Искам да се насоча към нещо преди златните дати "черен петък" и разни рожденни дни, за да мога "по списък" да си купя всичко нужно. Някъде четох и че е хубаво да стартирам аквариума няколко дена без обитатели - да може да се развъдят полезни, вредни и извънземни бактерии и да ми се успокоят водораслите, че с усмивка да посрещнат тревопасните :)
Не съм и много наясно за грунда - освен, че трябва да е черно дъното (тъмно), към друго не съм се насочил. Тряба ли да си садя някаква трева, детелинки и т.н. или мога да карам само с някакви ниски и средновисоки храсталаци? От семе ли трябва да си завъдя моравата, хич не съм наясно.. Вероятно се правят 2 различни слоя за растенията или се бъркам?
Някъде по снимките видях нещо като плесен по корена, дъното.. изглеждаше като райграс :) Също гледах някъде нещо като детелинки или растения с тънки листенца - не ми се иска да имам прекалено груби храсти и да не си виждам сушито :)

Благодаря на wire за 5те стотинки - от такива насоки имам нужда :)
Благодаря и на Amev - вероятно ще си закупя и канистър след време, но искам първоначално да стартирам джакузито, да се развият нормално нещата, да видя колко пъти ще уморя рибоците преди да се науча как да ги гледам правилно и... ще се модернизирам, така де - ще им усигуря комфорт :)

Кажете ми от опит кое е добро (като за старт на аматьор), какво още трябва да си купя и как да му запаля двигателя.. Чак ония ден видях някъде, че под аквариума трябва да има специална подложка.. вероятно щях да пропусна тази подробност..

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 12 Ное 2018 23:06 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 32
Винаги може да огледаш платформите за покупко-продажби за аквариумни сетове има и втора ръка. Отделно има доста правени сетове(не Маркови) който са на по приемлива цена.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 12 Ное 2018 23:49 
напредващ
напредващ
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 200
Грундът не е нужно да е черен, рибите няма да се плашат от светъл.
Растенията се делят на 3 вида според мястото, на което предимно се слагат - за преден план, за среден план и за заден план. Няма нужда да ги гледаш от семена, всяко си има начин на поставяне/засаждане. Насочи се към лесни за гледане в началото - анубиас, криптокорини, микрозорум, валиснерия, хигрофила, мъхове, ротала и др. В нета има много информация как се гледат.
Има и много информация как се стартира и кога се слагат рибите. Прочети/гледай за азотния цикъл.
За подложка си купи от постелките за йога, има ги за 10ина лева в джъмбо или лидл, или някакво парче 1см стиропор за левче.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 12 Ное 2018 23:50 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Подложката е нужна когато аквариум лежи на самото стъкло и не е нищо специално, фибран , стериопор , подложка за ламинат. Повечето фирмени акви обаче нямат нужда , защото си имат пласмасов кант. Идеята на подложката е да обира песачинки и неравности и измятания в шкафа за да не ходи напреженито дирекно на дъното на стъклото и да стават бели.

Това за канистъра го казах защото доста ще те улесни. Като начинаещ вероятно ще избързаш с рибите , ще ровиш и пререждаш често в началото . В тия случай няма по добро от добра филтрация. И риби се пускат след 3 седмици.

Относно осветленията - таймери се взима задължително , или ел или механични и се нагласят да пускат лампите всеки ден в даден час и да гасят в даден. Така се прави режим на светоден ... не е добре да си светиш когато на тебе ти се иска. Рибите и растенията също спят. Един нормален светоден е 8-10 часа , като си го правиш в удобно за теб време за да си наблюдаваш аквариума. Но всеки ден той трябва да е еднакъв. Това по повод че каза че ще измислиш таймер да ти пуска леда за по 15 мин 4 пъти ... просто взимаш още 1 , вързаш го на втори кръг и го пускаш за час два на светоден .. имитираш пик , един вид обедно слънцестоене.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 13 Ное 2018 15:25 
напредващ
напредващ
Аватар

Иван Вълков написа:
Винаги може да огледаш платформите за покупко-продажби за аквариумни сетове има и втора ръка. Отделно има доста правени сетове(не Маркови) който са на по приемлива цена.

Здравей, Иван, Благодаря, че се включи.

Гледах доста обяви по повечето сайтове, но изхождам от идеята, че аквариумите може да са нещо повредени, пропукани, да са заразени с нещо и какво ли не - нали не разбирам и всякакви щуротии ми се въртят в главата, та в тази връзка реших, че мога да инвестирам някой лев отгоре, но да взема нещо ново, с гаранция (видях, че повечето магазини дават по 2-3 години гаранция против протичане и на оборудването и т.н..) Знам, че гаранцията не прави крайния продукт, но гледам с малко недоверие на нещата и си е някакво успокоение в крайна сметка :)

Amev написа:

Това за канистъра го казах защото доста ще те улесни. Като начинаещ вероятно ще избързаш с рибите , ще ровиш и пререждаш често в началото . В тия случай няма по добро от добра филтрация. И риби се пускат след 3 седмици.

Относно осветленията - таймери се взима задължително , или ел или механични и се нагласят да пускат лампите всеки ден в даден час и да гасят в даден. Така се прави режим на светоден ... не е добре да си светиш когато на тебе ти се иска. Рибите и растенията също спят. Един нормален светоден е 8-10 часа , като си го правиш в удобно за теб време за да си наблюдаваш аквариума. Но всеки ден той трябва да е еднакъв. Това по повод че каза че ще измислиш таймер да ти пуска леда за по 15 мин 4 пъти ... просто взимаш още 1 , вързаш го на втори кръг и го пускаш за час два на светоден .. имитираш пик , един вид обедно слънцестоене.

Здравей, Amev,
Разбрах те правилно за канистъра, но обещавам максимално малко да ровя в аквата след като стартирам проекта, а и ще се съобразя с теб да го стартирам минимум 2 седмици да работи само с бурени, без рибки, за да започнат да сработват елементите в него и да се зароди някакъв микроклимат преди да нахлуят животните. В тази връзка вероятно ако бръкна 2-3 пъти след стартирането, пак ще е много... Все пак ако всичко ми потръгне, вероятно към края на зимата ще започна да се оглеждам и за такива удобства..
Относно светлината, подозирах, че нещо такова трябва да направя, дори така си го представях, но си признавам, че не съобразих 8те часа осветеност, както и "обедния пик" с другата ЛЕД лента :) Определено ще съобразя циклите на светлина, не ми се иска новите домашни съжители да страдат заради моята некомпетентност :) Отбелязвам си го на работния лист да го направя при превеждане на проекта в действие. Само ще помисля кой точно часови интервал да съвместя светлината за да може примерно вечер като съм си вкъщи, да се радвам на животните така, че сутрин като излизаме за работа да не се стресират.. Все пак през деня ще има някаква светлина, макар и далечна (няма да го слагам до прозорец, прочетох, че не е полезно), а иначе аз ориентировъчно мога да им се радвам вечер между 6 и 10, а сутрин между 6:30 и 7:30 лампите са светнати и подгатвям децата за градина и училище.. Ще има и малко стрес.. :)

wire написа:
Грундът не е нужно да е черен, рибите няма да се плашат от светъл.
Растенията се делят на 3 вида според мястото, на което предимно се слагат - за преден план, за среден план и за заден план. Няма нужда да ги гледаш от семена, всяко си има начин на поставяне/засаждане. Насочи се към лесни за гледане в началото - анубиас, криптокорини, микрозорум, валиснерия, хигрофила, мъхове, ротала и др. В нета има много информация как се гледат.
Има и много информация как се стартира и кога се слагат рибите. Прочети/гледай за азотния цикъл.
За подложка си купи от постелките за йога, има ги за 10ина лева в джъмбо или лидл, или някакво парче 1см стиропор за левче.

Здравей, wire,
Четох някъде, че се плашели рибите от твърде светъл - особено малките - нямало къде и как да се крият.. Аз за това се насочих към по-тъмните цветове, а и в магазина ще разгледам разни техни аквариуми как изглеждат на живо..
Ще разгледам растенията, които си ми изпратил и ще видим какво ще ни хареса на снимка, след това и ще проуча как точно се отглеждат съответните видове. Предполагам, че грунда трябва да е определена дебелина за всички водорасли, или има различни изисквания?
Ще потърся след малко в секциите за азотния цикъл и кога се пускат рибите, какво трябва да съблюдавам.
Подложката може би ще е такава за йога, фибран или нещо такова - стиропора не ми вдъхва много доверие за под аквариум - вярно е, че е изолатор, не поема вода и т.н., но пък под такава тежест, а и на хилаво шкафче.. да не вземе да се пльосне аквариума върху ламината :)

Очаквам още идеи, предложения, нещо за химикалите, тестерите с които трябва да започна, някакви конкретни марки аквариуми, които сте ползвали и знаете, че се получават нещата..?

П.с. Ето например се сещам, че като е с капак аквариума, как се накичват канастър и цялата друга допълнителна периферия - изрязва се капака или е пригоден предварително или...? :)

Благодаря за отзивчивостта и да знаете, че чакам известия за отговор с нетърпение понеже времето лети, а аз съм се запалил и нямам търпение да започна да пазарувам за проекта. Обещавам като пусна нещата, да кача и снимки :)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 13 Ное 2018 22:47 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 300
За аквариуми няма да препоръчвам,че не са ми ясни цените в БГ.Обаче ще подкрепя Амев за канистъра....ще ровиш-вярвай ми ,а това е само една десета от предимствата на канистъра пред вътрешните филтри.И да-капаците се режат,но са подготвени за това в задната си част.
Химията я забрави изобщо,а рибите са си за след 4 седмица,но си има видове които могат да понесът условията в новостартиран аквариум и да помогнат за зациклянето му.....така че може и да не е напълно празен толкова време ;)
Щом стиропора не ти вдъхва доверие,то фибрана е идея victory:
Тъмния грунд го предпочитам и аз ,но светлия неплаши рибите.
Настроивал съм и аз осветлението да светва за час сутрин докато си пия кафето ,но на слабо(изгрев) а после следобед си се пуска нормалното-не съм забелязвал това да вреди на риби и растения.
Питай смело тук ,че ако го направиш в някой Зоомагазин ще се уморим да оправяме бакии :lol:
П.П. Забравих да кажа-аквариум 80-35-40 или 80-35-45 е за предпочитане пред по-малките защото прощава повече грешки :D

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 13 Ное 2018 23:44 
напредващ
напредващ
Аватар

ники_о написа:
За аквариуми няма да препоръчвам,че не са ми ясни цените в БГ.Обаче ще подкрепя Амев за канистъра....ще ровиш-вярвай ми ,а това е само една десета от предимствата на канистъра пред вътрешните филтри.И да-капаците се режат,но са подготвени за това в задната си част.
Химията я забрави изобщо,а рибите са си за след 4 седмица,но си има видове които могат да понесът условията в новостартиран аквариум и да помогнат за зациклянето му.....така че може и да не е напълно празен толкова време ;)
Щом стиропора не ти вдъхва доверие,то фибрана е идея victory:
Питай смело тук ,че ако го направиш в някой Зоомагазин ще се уморим да оправяме бакии :lol:
П.П. Забравих да кажа-аквариум 80-35-40 или 80-35-45 е за предпочитане пред по-малките защото прощава повече грешки :D

Здравей, Ники_о,
Препоръчвай аквариуми без ограничения в цената - все пак трябва да имам избор за да си избера най-подходящото за мен, а и не мога да предприема поръчване на шкафа преди да си харесам аквариума - ако има малка разлика и шкафа не пасва, ще ме е яд, а ако го направя по-голям шкафа, ще ме дразни..
Също така ми препоръчайте и канистър за подобен размер аквариум - и линкове ми вършат работа.. Щом е за предпочитане, ще го предвидя в бюджета.
По съветите до тук на wire, се поинтересувах за азотния цикъл - определено няма да съм от бързаците, които да хвърлят шарана на скарата още първия ден - точно по тази причина започнах да чета 2 месеца преди да сглобя проекта, а ето, че месец преди началото, вече имам доста нова за мен информация, така че до 1-2 седмици се надявам да имам всички нужни идеи и виждания по въпрода така, че в началото на Декември да закупя и сглобя шкафа, да се снабдя с аквариум, да го тунинговам и да започна да го задвижвам и зациклям така, че до нова година да му пусна първите обитатели както съм обещал на човечетата ми. Смятам, че дори и само появата на аквариум вкъщи, дори без обитатели, за тях пак ще е тръпка, понеже нещо ново се случва около тях :)
По отношение на аквариумите като размер, не-повече от 10 минути ми трая идеята за малко джазве с 1 бета вътре и... започнах да чета.. и .. стигнах до 30 литров, после си викам - където 30, там и 50, после гледам,ч е всички си увеличават аквариумите - викам си "така и така ще купувам, поне да е нещо, което по-дълго да ме радва преди да се налага да го модернизирам" и така минах на варианта с 60 сантиметров.. Там вече куцам - дали да е на 30, 35 или 40 смл т.е. дали да е към 60 или към 80 литра..
Другото което ме притеснява е това, че искам да имам капак на аквата, а в същото време не виждам как ще монтирам автоматичната храникла и евентуално допълнителният външен окачваем филтър, който прибързано си поръчах..
Другото, което на този етап ме притеснява и не ми стана много ясно са осветителните тела - след като има капаци с пури и капаци с ЛЕД ленти, то каква е разликата, освен, че едните са с близо 100 лв по-скъпи, а аз имам около 50 метра ЛЕД лента на ролки и така ми стои в килера? Не мога ли да си заменя пурите с обикновени ЛЕД ленти? Днес говорих с един човек и той спомена, че пурите се подменяли на няколко месеца.. Ако това е така, то смятам още с купуването на аквариума, да преработя капака, да му наредя обикновени ЛЕД ленти и да ги комбинирам на втори ел.кръг с ЛЕД ленти за растения (с червени и сини диоди), които да симулират обедния слънчев пек.. ? Другото което е, не мога ли тази ЛЕД за растения да я сложа по задната стена на аквариума? Странно ще е слънцето да пече отстрани, но пък... знам ли.. просто ми се въртят какви ли не идеи - нали не разбирам :)
Относно химикалите - сигурно ще си използвам стартиращите комплекти за контрол на водата - твърдост, киселинност и т.н., но не разбирам какви още химикали трябва / или не трябва / да ползвам.. До колкото разбрах от темата за азотния цикъл, трябва да пусна препарат с бактерии, трябва веднъж на 2-3 дена да пускам от храната за рибки по малко, да започне да се разлага и да отделя полезни и вредни вещества, които да облагодетелстват бактериите да се развъждат;
също така трябва да се погрижа и за първите ми бурени. По списъка от wire, (анубиас, криптокорини, микрозорум, валиснерия, хигрофила, мъхове, ротала и др), на снимка ми хареса Ротала, но пише, че не е много лесна за отглеждане; за това пък всички съветват да се започне с Анубиас.. Трябва да видя колко е препоръчителният размер на грунда, който трябва да сложа в аквариума - да не е прекалено малко, но пък и да не пълня 10 см височина и на рибите да им се търкат коремите отдолу :)
Прочетох и да ролята на скаридите в аквариума, особено с живи водорасли.. Дори си харесах модела скариди с марка джудже и няколко конски сили под капака :) Ако имам скариди, трябва ли да си вземам и сомче - ще си пречат ли, ще си помагат ли, обезмисля ли се - да не претрупвам все пак привидно малката стъкленица с твърде много обитатели в началото :)

Пак написах цял ферман, но толкова много неща ме интересуват, че чак не знам от къде да го започна и сън не ме хваща..
Хора, изпращайте ми линкове, конкретни марки, конкретни аквариуми, идеи, съвети и каквото ви дойде на ум, за да мога да сондирам за повече информация и да наместя нещата кое след кое се купува и да не пропусна нещо важно, което да бутне проекта предварително..
И за финал, както е написал Ники_о, не ми се иска за всичко да питам в магазините, понеже на хората им е за продаване и... ще ме натоварят къде с полезни, къде с безполезни неща.. Иска ми се като отида да питам, да не съм като пълен лаик и да разбера кога ми помагат и кога ме подвеждат..
Благодаря

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Ное 2018 00:20 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Автоматична хранилка не ти трябва ! Първо храната в нея мухлясва от влагата , врото ... белята с прехранване и многото гниеща храна правят големи бели. Когато отсъстваш е достатъчно някой да нахрани 1 път рибите на 5-6 дена и това е.
Лед лентите за основно осветление особенно меките обиковенни “влагоустоичиви” не стават ... ще има всеки месец да сменяш и да лепиш и да запояваш и нз си какво. Тоя окачаем филтър не ги мисли изобщо. Канистри има всякакви и скъпи и евтини ... като се спреш на размера ще ти измислим нещо. А пурите се сменят на година и то в случай че са специализирани и гледаш растения изискващи “точната” светлина. Доколкото схващам ти искаш бавен и непретенциозен аквариум , тогава почти всяко осветлени ще ти свърши работа ама да знаеш че тия ленти където имаш в мазето да да си ги сложиш на сухочко някъде в кухнята или около спалнята.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Ное 2018 12:58 
напредващ
напредващ
Аватар

Amev написа:
Автоматична хранилка не ти трябва ! Първо храната в нея мухлясва от влагата , врото ... белята с прехранване и многото гниеща храна правят големи бели. Когато отсъстваш е достатъчно някой да нахрани 1 път рибите на 5-6 дена и това е.
Лед лентите за основно осветление особенно меките обиковенни “влагоустоичиви” не стават ... ще има всеки месец да сменяш и да лепиш и да запояваш и нз си какво. Тоя окачаем филтър не ги мисли изобщо. Канистри има всякакви и скъпи и евтини ... като се спреш на размера ще ти измислим нещо. А пурите се сменят на година и то в случай че са специализирани и гледаш растения изискващи “точната” светлина. Доколкото схващам ти искаш бавен и непретенциозен аквариум , тогава почти всяко осветлени ще ти свърши работа ама да знаеш че тия ленти където имаш в мазето да да си ги сложиш на сухочко някъде в кухнята или около спалнята.

Здравей, Amev,
Към автоматична хранилка ме насочи мисълта не толкова че ще забравя да нахраня зверовете, колкото да успея да дозирам правилно количеството от храната. Има ли някаква формула как да изчисля за няколкото рибки колко храна е добре да слагам - да не заслабнат, но и да не ги прехраня, понеже прочетох, че те ядат толкова, колкото има... Също така четох, че е хубаво да се хранят 1 или 2 пъти всеки ден, а ти ми пишеш по веднъж на 5-6 дена и малко съм объркан..
Разбрах, че наличните ленти към момента отпадат ;) В този случай да си търся ли аквариум с готови ленти или да си взема с пури, също така ако ще е с пути - Т5 или Т8 е по-добре да бъде комплекта?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 127 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа