Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 10 Дек 2018 15:18

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Започваме на 15 Септември. До скоро!

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 119 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Ное 2018 22:26 
напредващ
напредващ
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 260
Любими стилове: Холандски
При положение че пемзата е в пъти по добра от всичко за какво са ти другите, обема е ограничен и няма смисъл да ги смесваш.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Ное 2018 16:54 
напредващ
напредващ
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 96
sotneron написа:
При положение че пемзата е в пъти по добра от всичко за какво са ти другите, обема е ограничен и няма смисъл да ги смесваш.

Понеже не разбирам и не съм наясно кое в колко пъти е по-добро, реших, че като има повече видове, има по-голям шанс нещо да се зароди там като живот... А и пемзата ми е цяла тавичка, а другите 2 са в силно ограничено количество - Оригиналната на Eheim беше колкото за бог да прости - колкото за показно, а и от другата взех около 200 грама, та 2те общо пълнят едната тавичка...
Мечо пух е казал: "Колкото повече, толкова повече" - това съм взел, това ще сложа.. При положение, че до преди месец изобщо не си правих сметка да имам външен филтър, пак е повече отколкото беше замисъла ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Ное 2018 18:00 
ветеран
ветеран
Аватар

Написани статии: 3
Любими стилове: Iwagumi
Ако си взел керамиката от aquarium.bg,то най-вероятно е Seachem Matrix.На външен вид е едно към едно с пемза,а според мнозина си е точно това,но на доста по-висока цена ;)
Според мен количеството керамика ти е достатъчно.Освен това гъбата в най-долната кошница се води ''bio foam'' и също ще помага.Освен механична има и биологична функция.
Щях да забравя-Честито за придобивките и със здраве!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Ное 2018 20:06 
старо куче
старо куче
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 60
Любими стилове: хаос :-)
razr88 написа:
Ако си взел керамиката от aquarium.bg,то най-вероятно е Seachem Matrix.На външен вид е едно към едно с пемза,а според мнозина си е точно това,но на доста по-висока цена ;)
Според мен количеството керамика ти е достатъчно.Освен това гъбата в най-долната кошница се води ''bio foam'' и също ще помага.Освен механична има и биологична функция.
Щях да забравя-Честито за придобивките и със здраве!

Seachem Matrix е калибриране и избелена пемза (само изглежда по бяла и еднородна). В американски сайт и бяха правили химически анализ и наблюдение под микроскоп и заключението беше че е пемза :) Вярно е подбрана и качествена, но е доста скъпа... Червените цилиндърчета са китайска керамика.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 01 Дек 2018 17:31 
напредващ
напредващ
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 200
Няма ли нещо като предфилтърна част във филтъра отстрани? Поне аз с такова впечатление оставам. Ако има, то най-долната кошница може също да я напълниш с керамика, но не китайската от едната кошница.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 01 Дек 2018 20:55 
напредващ
напредващ
Аватар

Отстрани има едра гъна на 2 слоя, но според мен само за обиране на листата и т.н., попаднали към филтърната система... Както спомена колегата razr по-горе, а и бях чел и другаде, гъбата в първата филтърна кошница освен като предфилтърна, била и ''bio foam'' и също била активно полезна..

Сега дилемата е дали трябва в аквата под грунда да слагам и някаква подхранаваща съставка за растенията, понеже и за такова нещо четох някъде.. или няма смисъл?

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 01 Дек 2018 22:30 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 340
Любими стилове: Жунгла ;)
Потребителят има адрес за доставки в Еконт: виж в профила
Недей си вкарва такъв таралеж в гащите , подшожките и хранитешни грундове са за профита. А от мен да знаеш , след 6 месеца като се позатлачи грунда си става по добър от всякакви подложки. Само търоение му е майката. Аз почти няма растение да не съм подкарвал в проста базалтова музайка 2-4мм с условието че аквариума е на 3 години и е адски затлачен грунда (никога не е сифонизиран)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 02 Дек 2018 08:52 
напредващ
напредващ
Аватар

Разбрах те, аз мислех по-често да го сифонирам.. Явно трябва да разредя плана за сифониране на дъното :) Ще си карам само на скалите и каквото се завъди там :)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 02 Дек 2018 09:14 
старо куче
старо куче
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 60
Любими стилове: хаос :-)
skycatbg написа:
Разбрах те, аз мислех по-често да го сифонирам.. Явно трябва да разредя плана за сифониране на дъното :) Ще си карам само на скалите и каквото се завъди там :)

С подхранването на корените има и други начини, има таблетки и пръчици, които може да сложиш в корените на растенията, при работещ аквариум. За повечето растения обаче не се налага.
Например:
https://www.easylife.eu/products/freshw ... oot-sticks

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 02 Дек 2018 11:26 
напредващ
напредващ
Аватар

Лелееее, дори не се бях замислял... Много як линк, Благодаря hpopov !
Днес цял ден ще чета и ще анализирам :) Определено ще се съобразя с идеите на сайта... :)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 02 Дек 2018 12:59 
напредващ
напредващ
Аватар

Първо си избери растенията, после ще мислиш за подложки и торове. Сифонирай рядко, вдигнатата органика докарва водорасли. Имай предвид, че всяка гъба е механична и биологична филтрация, това bio foam е просто рекламен трик.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 04 Дек 2018 11:45 
напредващ
напредващ
Аватар

Аз да попитам за този канистър - моя:
55 см. височина на шкафа за него, ще му стигнат ли? По параметри е 42 см висок, но не мога да си го представя със стърчащи маркучи и не знам колко нагоре трябва да имам пространство за да мога да го обслужвам? Майстора ми предлага да му пуснем 55 см, но дали и те ще са достатъчни, защото да губя 75 см за 40, е малко гадно - искам да си направя рафтче под него за дребни неща и принадлежности

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 04 Дек 2018 12:23 
напредващ
напредващ
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 260
Любими стилове: Холандски
утре ще решиш да сложиш я проточен нагревател,я кана за реактор за СО,или реактор активен на Сера или дунапрен да не чуваш филтъра-хубаво е да е по свободно.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 04 Дек 2018 16:58 
напредващ
напредващ
Аватар

Просто раздели шкафа на 2 секции, едната за филтъра и разни неща, другата за каквото ти душа иска.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 04 Дек 2018 22:27 
напредващ
напредващ
Аватар

wire написа:
Просто раздели шкафа на 2 секции, едната за филтъра и разни неща, другата за каквото ти душа иска.

аз така смятам да правя, въпроса е секцията с филтъра как да я разделя на 2 - мисля примерно отгоре 55 см за филтъра и отдолу колкото остане за други дреболии... Иска ми се да има напречна дъска вътре да държи шкафа стабилен - за сега го проектирам да издържи ако падне блока върху него :) Само се чудя тези 55 см дали са му достатъчни..

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 04 Дек 2018 23:42 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 300
Я се застраховай със 60 см височина,то като махнеш 2-4см за плот и за цокъл още няколко....абе я 65см да е ;) Не е добре мъркучите да са прегънати колкото и да изглеждат твърди и еластични в началото после ако има натиск се прегъват и направо се затварят....не е желателно.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 05 Дек 2018 14:50 
напредващ
напредващ
Аватар

Аз бих си оставил свободно просртанство над филтъра. Винаги можеш да сложиш нещо обемно и леко върху него.
Доколкото разбирам искаш този рафт да не е подвижен. По-скоро го сложи на рафтодържачи и да можеш да го махаш или местш когато искаш. Пробиват ти дупки на 55, 60 и 65 см и пробваш кое те устройва.
Не знам дали говорим за едно и също, но аз имам предвид 2 секции с вертикална преграда. Едната с филтъра и рафта, за който вече писах, а другата разделена с 2 рафта и дупки за рафтодържачи на 22/25/28 и 47/50/53(само пример). Фазерът отзад не позволява усукване на шкафа и имаш 3 вертикални опори, като под всяка може да сложиш крачета за нивелиране

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 05 Дек 2018 21:05 
напредващ
напредващ
Аватар

Както бях казал по-рано, съм поискал шкафа ми да е максимално стабилен, да има възможност след време да го натоваря повече ;)
Днес ми изпратиха първите снимки от операционната, утре ще ми го доставят. Ето ги и снимките (не, че се хваля..)
Рафтовете съм хи поръчал да са фиксирани, като са захванати и на страниците, и към гърба за по-добра стабилност на кафеза. От страната на канистъра - 2 конзолки за маркучи и кабели (според нуждите). Вече и да го оплювате - късно е - готов е ! :)

Отляво са почти еднакви като размери, а отдясно - отдолу е 17-18 см - за храна и др. дреболии, а отгоре - го поръчах на 60 см височина. Кофата с маркучите пише, че е по размери е 42.0 x 16.5 x 19.0 см. В тази връзка смятам, че 60 см ще ми стигнат при първоначално заявени 42 см височина..

До края на седмицата обещавам да кача снимка как ми стои стъкленицата върху шкафа.. Утре трябва да си взема подложката за под аквариума и алуминиева лайсна за допълнителната ЛЕД лента.. Ще помисля и как ще я захвана на капака на аквариума в близост до оригиналната вътрешна лампа без много да дупча капака..

Прикачени файлове:
IMG-6ba44512b02dccf113fd12e0fe7ba041-V.jpg
IMG-6ba44512b02dccf113fd12e0fe7ba041-V.jpg [ 200.34 KiB | Прегледано 98 пъти ]
IMG-adbdca9d7771090211ed01d2f9b534b1-V.jpg
IMG-adbdca9d7771090211ed01d2f9b534b1-V.jpg [ 208.1 KiB | Прегледано 98 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 06 Дек 2018 09:32 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 340
Любими стилове: Жунгла ;)
Потребителят има адрес за доставки в Еконт: виж в профила
Човече , тия дупки отзад на плоскоста на която лежи аквариума за какво са ? Прават се кръгли или квадратни дупки на съмия гръб , на високо. В десното отделение , тая преграда отдоле е напълно излишна.
И айде да ти дам една идея ...
Прикачени файлове:
IMG_9061.jpg
IMG_9061.jpg [ 442.63 KiB | Прегледано 82 пъти ]

Прикачени файлове:
IMG_9063.jpg
IMG_9063.jpg [ 471.65 KiB | Прегледано 82 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 06 Дек 2018 10:04 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 240
):(

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 119 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа