Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 10 Дек 2018 14:47

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Започваме на 15 Септември. До скоро!

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 119 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: 06 Дек 2018 10:06 
напредващ
напредващ
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 96
Amev написа:
Човече , тия дупки отзад на плоскоста на която лежи аквариума за какво са ? Прават се кръгли или квадратни дупки на съмия гръб , на високо. В десното отделение , тая преграда отдоле е напълно излишна.

Здравей, Amev,
Понеже плочата отгоре ми е 55 см, а аквариума (за сега) е 30 см, мисля да го сложа от конзолките напред, и пак ще остане място отпред - няма да е до ръба. Дори след време да взема по-голям, понеже настрани съм ограничен до 80 см; то май-големия вариант напред е макс 45 см, та пак ще се събере от конзолките напред. Отзад ще стига до стена и няма да има място за тръбите. Накратко - те така :)

За идеята - благодаря, не се бях сетил, че ще ми трябват и щипки, пинсети, ножици и какво още разпознах на вратичката... Явно като ми потръгне с водораслите, ще трябва и аз да се снабдя с инструменти..

Събота ще събирам нещата на едно място - до тогава ще си взема и подложка между аквата и шкафа, както и ъгълчета за да захвана лентата под капака. Отделно, че обещах на децата да помагат, макар че аз лично нямам търпение :)
Утре ще ходя да си купя бактерия и ще помисля още какво ми е нужно за началното стартиране, явно растенията ще влизат в последствие едно по едно. Снощи сто на аквариума на картон и да си разчертая няколко варианта за подредба, та ще го обсъдим вкъщи към кой вариант ще се насочим..

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 06 Дек 2018 10:10 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 340
Любими стилове: Жунгла ;)
Потребителят има адрес за доставки в Еконт: виж в профила
Щом е по малък добре ... тогава можеше да пуснеш шкафа с по 1 см на всякъде по голям и да направиш една рамка ... с която да скриеш фибрана и част от грунда
Прикачени файлове:
IMG_9068.jpg
IMG_9068.jpg [ 492.84 KiB | Прегледано 263 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 07 Дек 2018 13:00 
напредващ
напредващ
Аватар

Купих си "черен" депрон, но като напълня всичко, сигурно пак ще го облепя с черно тиксо :) Макар, че и така да остане, няма да е много грозно - сиви са ми стените в тази стая :)

Ето и как ще легне аквариума върху шкафа (на снимката) - депрона съм го изрязал по дъното, така, че си го представяйте, че е аквариум ;) От двете страни ще има по 1 см, а напред-назад ще има повече място, като аз мисля да започва от конзолките напред и дефакто отпред да ми се получи нещо като малко плотче пред самия аквариум..

Утре ще го пълня за първи път - някакви съвети? Днес ще ходя да купя някаква бактерия (предполагам, че в магазина ще ме насочат каква) и примерно 1-2 водорасълчета колкото за цвят, а допълнително ще започна да го "обогатявам" докато тече азотният цикъл... Прогнозно първите рибки ще се появят след 20ти декември.. Вероятно ще трябва и някакви тест-ленти да взема днес, да дебна какво се случва в аквариума (поне първите дни).

Прикачени файлове:
IMG_20181206_221651.jpg
IMG_20181206_221651.jpg [ 3.44 MiB | Прегледано 229 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 07 Дек 2018 15:37 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 240
Здравей. Растения, не водорасълчета, колкото повече по добре на старта. И е хубаво да са бързи растения. Не 1-2 стръкчета, а много. Бактерия, доста от напредващите акваристи не виждат смисъла на тая бактерия. Слагай ако искаш ама аз не виждам смисъла. Винаги съм стартирал без нея. За да тръгне азотния цикъл, предполагам си чел в форума, трябва малко храна примерно, или ако имаш възможност взимай 1 литър вода от магазина за риби от някое канистър там. Хубава, мътна, пълна с бактерии полезни вода. От канистъра, не от аквариума. И от аквавиум работещ става но трябва много повече. Ако имаш от къде пълни само с такава вода. Иначе най добре е с един литър вода от канистър работещ.

Тестове не ти трябват. Евентуално можеш да провериш за амонияк и нитрити след 3-та седмица. Ако цикъла е тръгнало добре би трябвало да са близо до нула или нула. Ама без някоя храна за риби или най добре вода от работещ канистър цикъла ще се забави.

Аз лично като стартирам първите 2 седмици сменям на 2-3 дни по 50% от водата, третата седмица 2 пъти по 50 % и после от 4-тата ако е бавен аквариума един път в седмицата 30% ако е бърз един път 50%. Метода е ефективен. Не бързай с рибите, много важно.

Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 07 Дек 2018 16:05 
напредващ
напредващ
Аватар

Nebunu написа:
Здравей. Растения, не водорасълчета, колкото повече по добре на старта. И е хубаво да са бързи растения. Не 1-2 стръкчета, а много. Бактерия, доста от напредващите акваристи не виждат смисъла на тая бактерия. Слагай ако искаш ама аз не виждам смисъла. Винаги съм стартирал без нея. За да тръгне азотния цикъл, предполагам си чел в форума, трябва малко храна примерно, или ако имаш възможност взимай 1 литър вода от магазина за риби от някое канистър там. Хубава, мътна, пълна с бактерии полезни вода. От канистъра, не от аквариума. И от аквавиум работещ става но трябва много повече. Ако имаш от къде пълни само с такава вода. Иначе най добре е с един литър вода от канистър работещ.

Тестове не ти трябват. Евентуално можеш да провериш за амонияк и нитрити след 3-та седмица. Ако цикъла е тръгнало добре би трябвало да са близо до нула или нула. Ама без някоя храна за риби или най добре вода от работещ канистър цикъла ще се забави.

Аз лично като стартирам първите 2 седмици сменям на 2-3 дни по 50% от водата, третата седмица 2 пъти по 50 % и после от 4-тата ако е бавен аквариума един път в седмицата 30% ако е бърз един път 50%. Метода е ефективен. Не бързай с рибите, много важно.

Успех!

Здравей, Nebunu,
Галено от буренчета - водорасълчета ;) Знам, че истинските водорасли не са полезни, но закачливо.. :) Да не казвам салатата... :)
Аз не съм толкова добър, че да го подкарам без бактерия, нямам и такива познати, от които да взема вода от работещ канистър. За това пък бях чел някъде за това с храната. Все пак взех едно шишенце Stability Seachem нещо си - 50 мл, достатъчни за 800 литров аквариум. Има някаква схема на пускане - нещо от сорта на 5 мл на всеки 40 литра, но аз мисля да сложа 10 лмл довечера директно в канистъра без да го пускам (ше го напълня почти до горе с вода и ще сложа концентрата директно в него - да се заселват в медията бактериите), ще го оставя да престои тази нощ така и утре ще го включа към напълнения аквариум. Там може да сложа още малко от концентрата и така..
За растенията мисля да взема Анубия и вероятно Лимнофила, и ще видя още какво, не знам колко са бързи, но мисля да взема 2-3 първоначално за самото стартиране, после ще наслагам и още. Мисля да взема и едно сомче - ей-така - за цвят - да видя дали и как ще се справи първоначално и ще сложа малко храна.. Храна още не съм купувал, но в комплекта на Eheim, който взех, освен филтъра, нагревателя и кепчето, има и 2 пакетчета по 4 грама храна за рибки. Не знам до колко е хубава (все пак е маркова), но мисля от едното пакетче да сложа част (или цялата доза) първоначално като подхранка на цикъла. Ще си направя някакъв график за смяна на водата в началото за да не пропускам, вече съм нагласил кофата, остава да ми пристигне тези дни от Китай сифона за сифониране на дъното - мисля с него да източвам от водата - ще стане бавно, но поне няма да разливам около аквариума, поне докато свикна.. :)
От магазина ми казаха, че колкото са по-малки листата на растенията, толкова повече светлина искали, но аз не споменах там, че ще имам и ЛЕД лента за растения освен обикновената пура.. Надявам се да успея да ги закрепя..
За още идеи и предложения - пишете, утре и вдругиден ще са големите дни (които започват още от днес)..

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 07 Дек 2018 16:29 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 300
Има файда от тея бактерии,а тези които си взел са много добри.Не знам кой ще си отвори канистъра да точи вода.Чак такива смени на вода няма смисъл.Два пъти седмично по 30% стигат.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 07 Дек 2018 16:44 
напредващ
напредващ
Аватар

И на мен ми се стори странно, но... :) Аз нали не разбирам
Както се казва - разберете се и ми кажете ;) хихихи

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 07 Дек 2018 17:50 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Само че бактериите ги сложи преди да пуснеш канистъра ... за да се заселятнитрифициращи бактерии е нужен кислород ! Така кво ще направиш ?! Слагаш ги във вода която не се движи - няма кислород - файда йок.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 07 Дек 2018 23:10 
напредващ
напредващ
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 200
Според мен правиш големи грешки още в началото.
1. Анубиас(а не АнубиЯ, предполагам) е бавно растение, а лимнофилата е трудно за начинаещ.
2. Бактериите се развиват в работещ филтър. Те се нуждаят от храна, която идва от водата в аквариума. Дори, ако оставиш филтър с напълно зациклена медия цяла нощ неработещ, сутринта почти цялата колония ще е мъртва.
3. Спазвай предписанията на производителя, освен ако не си напълно сигурен в това, което правиш.
4. В началото се слага колкото можеш повече растения, от които хубаво количество бързи растения, които след няколко месеца може да замениш с други.
5. Нежелателно е честото бъркане в аквариума, особено в началото. Имаш ли растения, забрави и за сифониране на дъното няколко месеца. Само източваш вода и слагаш нова.
6. Без коменар за светлината и големината на листата...
П. П. Във вторник ще си чистя аквариума и ще има няколко китки за даване, ако изтърпиш дотогава, може да минеш да ги вземеш. Пиши на лс.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 07 Дек 2018 23:54 
напредващ
напредващ
Аватар

wire написа:
Според мен правиш големи грешки още в началото.
1. Анубиас(а не АнубиЯ, предполагам) е бавно растение, а лимнофилата е трудно за начинаещ.
2. Бактериите се развиват в работещ филтър. Те се нуждаят от храна, която идва от водата в аквариума. Дори, ако оставиш филтър с напълно зациклена медия цяла нощ неработещ, сутринта почти цялата колония ще е мъртва.
3. Спазвай предписанията на производителя, освен ако не си напълно сигурен в това, което правиш.
4. В началото се слага колкото можеш повече растения, от които хубаво количество бързи растения, които след няколко месеца може да замениш с други.
5. Нежелателно е честото бъркане в аквариума, особено в началото. Имаш ли растения, забрави и за сифониране на дъното няколко месеца. Само източваш вода и слагаш нова.
6. Без коменар за светлината и големината на листата...
П. П. Във вторник ще си чистя аквариума и ще има няколко китки за даване, ако изтърпиш дотогава, може да минеш да ги вземеш. Пиши на лс.

Здравей, Wire;
По т.1 - съгласен, сигурно ще започна с 2-3 от анубиас колкото за цвят първоначално и до няколко дена ще се снабдявам с още..
т.2 - прочетох, съгласен - пуснах целия аквариум да се върти, да доставя и кислород на бактериите. Сложих и няколко гранулки храна от тази на Eheim, която дойде в комплекта. Не знаех колко точно да сложа, за това не съм прекалявал.
по т.3 - Не знам какво точно правя, а и не знам какво предписва производителя, за това питам тука какво да правя :)
по т.4 - Ще се съобразя и ще взема бавни и устойчиви растения. Иска ми се някакво разнообразие да сложа, та може ли да ми препоръчате нещо, което да е съвместимо с Анубиас - за разнообразие
по т.5 - И аз не мисля да ровя много много - сега в началото няколко дена докато наслагам всичко - днес съм сложил само грунда и дозата с бактерията, както и оборудването за което знам - Флувал'а, нагревателя термометъра и модифицирах капака и сложил и ЛЕД лентата за растения. Още не съм взел втори таймер за нея, сега съм я пуснал през акумулатор колкото за снимките, ще я пускам сигурно след няколко дена, когато всичко пристигне и наслагам. Поръчал съм си корен и едно буренце за декорация и това ще е - очаквам ги до няколко дена да пристигнат. Сложа ли и тях и останалите растения, после изобщо не мисля да бъркам в аквариума минимум до лятото..
по т.6 -не разбирам и се опитвам да събера информация от къде ли не, точно за това я споделям и тук - да ми кажете кое е правилно и кое не - аз първо сондирам за мнения и после правя каквото преценя, че е правилно на база събраните мнения и коментари.

Писал съм и на ЛС за подробности :)

Утре съм обещал на децата да купим поне 2-3 растения и може би едно лепящо се сомче да шава - хем да яде част от храната, която пускам, хем да му се радват децата, а и пише, че е по-устойчив на неблагоприятни условия - надявам се да устиска първите 2 тежки седмици, а и да не устиска, преди да дойдат рибките, ще взема ново.
Утре ще направя график за смяна на водата както пишеше колегата по-горе - пъврите 2-3 дена, после веднъж седмично и така.. По график да не се пропуска :) На бактерията също пише някакъв график за слагане, така че и без това съм я купил - ще влезе в употреба..

Ето и първите снимки на моето бебе-рожденник:
п.с. (микро мехурчетата във водата се дължат на прфесионалната филтърна система, през която прекарах водата преди да я налея в аквариума - съдържаща няколко много сериозни филтъра между 20 и 5 микрона, активен въглен и обратна осмоза - със сигурност няма как да попадне хлор и каквото и да е в аквариума).

Благодаря на всички, които се включиха до момента!
Честит му рожден ден happybirday :-

Прикачени файлове:
Коментар на файл: ето как стана капака
IMG_20181207_192931.jpg
IMG_20181207_192931.jpg [ 3.3 MiB | Прегледано 158 пъти ]
Коментар на файл: само на лампа
IMG_20181207_224843.jpg
IMG_20181207_224843.jpg [ 4.25 MiB | Прегледано 158 пъти ]
Коментар на файл: комбинирано с лента
IMG_20181207_225020.jpg
IMG_20181207_225020.jpg [ 5.37 MiB | Прегледано 158 пъти ]
Коментар на файл: само лентата
IMG_20181207_225040.jpg
IMG_20181207_225040.jpg [ 3.85 MiB | Прегледано 158 пъти ]
Коментар на файл: изглед отгоре доколкото успях да снимам - как се е позиционирал върху шкафа (има възможност след време за ъпгрейд)..
IMG_20181207_225533.jpg
IMG_20181207_225533.jpg [ 3.76 MiB | Прегледано 158 пъти ]
Коментар на файл: снимка отстрани (кабелите ще ги организирам допълнително да не висят така..)
IMG_20181207_225612.jpg
IMG_20181207_225612.jpg [ 3.94 MiB | Прегледано 158 пъти ]
Коментар на файл: и последно за сега - в шкафа при канистъра..
IMG_20181207_225646.jpg
IMG_20181207_225646.jpg [ 3.47 MiB | Прегледано 158 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 08 Дек 2018 00:54 
ветеран
ветеран
Аватар

Написани статии: 3
Любими стилове: Iwagumi
Капака ли не е добре наместен в дясната част,или аквариума не е нивелиран при пълненето?
От снимката ми се струва,че единия от кабелите повдига,но ако е второто,коригирай го при първа възможност,защото може да има неприятни последици.
Депрона под аквариума балансира,но не чак такива неравности.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 08 Дек 2018 16:25 
напредващ
напредващ
Аватар

Капака ми е проблема :) Аз когато го сложих и когато го пълних, 100 пъти обикалях с нивелира да се убедя, че няма да има проблеми. Сега като го загледах и го пипнах, си хлопна и се намести, даже контролно мерих нивото на водата спрямо капака с ролетката :)
Днес си закупих първите 2 растения - искаше ми се първите да са си мои ;) Взех си един Анубиас мини и една Алтернатера. Е, получихме и балони по повод рождения ден на магазина :) Там ме отказаха от идеята да вземам сомче толкова рано - прибрахме се само с двете растения :)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 08 Дек 2018 17:07 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 32
Може да се ориентираш към по-лесни растения - Ceratopteris thalictroides - Дъбче, Hygrophila corymbosa - Лимонче, Криптокорини все лесни растения за който ще свикнеш по бързо да се грижиш за тях.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 08 Дек 2018 20:30 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Чета за филтри и осмоза ... нали си наясно че водата минала през осмоза е с нулеви стойности на полезни вещества. Без буфер за пх. С инертен грунд това си е предпоставка за беля. Достатъчно е да прекарваш през 5 микрона и активен въглен. Осмоза не ти трябва освен ако не реминерализираш след това. Ако наистина си прекарал водата през обратна осмоза , то бързо си налей нова чешмянка. В софия и без друго ви е хубава и мека водата ... около 2 кх , 4-5 гх , 040 пом на тдс

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 08 Дек 2018 22:52 
напредващ
напредващ
Аватар

Amev написа:
Чета за филтри и осмоза ... нали си наясно че водата минала през осмоза е с нулеви стойности на полезни вещества. Без буфер за пх. С инертен грунд това си е предпоставка за беля. Достатъчно е да прекарваш през 5 микрона и активен въглен. Осмоза не ти трябва освен ако не реминерализираш след това. Ако наистина си прекарал водата през обратна осмоза , то бързо си налей нова чешмянка. В софия и без друго ви е хубава и мека водата ... около 2 кх , 4-5 гх , 040 пом на тдс

Утре ми е първия цикъл на претакване на водата (ще сменям между 20 и 30% на око) и ще налея няколко литра прекарана само през 5 микрона и вече ще прекарвам само през 5 микрона и активен въглен против хлор и тежки метали... Ще изключа трасето с обратната осмоза :)

Май няма да е лошо да ми препоръчате някакви тест лентички или не знам и аз какво - да започна да си следя показателите :) Кое е приемливо и полезно?
Още работя по въпроса с растенията, днес цял ден се мотая около аквариума и му се радвам, макар и празен.. само побутвам и подръпвам разни неща около него.. Нямам търпение, но знам, че прибързаните неща не са много добре и.. ще се чака :) Както казват "Трай бабо за хубост" :P

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 09 Дек 2018 14:35 
напредващ
напредващ
Аватар

Здравейте отново - В шок съм ! Днес открих първия непланиран обитател на аквариума новите растения - вече вероятно се сещате какво си имам :) Чисто ново 2 мм охлювче. Опитах да го снимам с нормалната камера на телефона, но не ми се получи, за това прибягнах към помощта на макро обективите :)
Сега гледах по снимките, но не ми прилича на нищо - можете ли да ми го определите и да ми кажете дали да го оставя да си пълзи или да го разкарвам. Дали са полезни и какво да очаквам от него (респективно как да се грижа за него). Докато го снимах, пусна разни тъмни неща от него, вероятно се досещате какво, което означава, че се чувства добре за сега - храни се (не знам от какво), отделя.. Има здрав стомах, а и е доста пъргав за сега :)

Прикачени файлове:
IMG_20181209_141556.jpg
IMG_20181209_141556.jpg [ 2.79 MiB | Прегледано 68 пъти ]
IMG_20181209_141644.jpg
IMG_20181209_141644.jpg [ 2.79 MiB | Прегледано 68 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 09 Дек 2018 18:29 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Охлювчето е физа ... напаст си е !

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 09 Дек 2018 21:06 
напредващ
напредващ
Аватар

Гледайки снимките в гугъл, наистина си прилича на Европейска физа ! Неприятно.. Значи наема му съвсем скоро изтича :) Вторник ако ровя да поставям нови растения, ще направя всичко възможно да извадя зверчето, макар, че за сега децата много се забавляват с него :)

По стената на аквариума имам много интересна следа къде е лазил и е близал, но за съжаления няма как да го снимам, поне на този етап.. Днес източих около 30% от водата и... ако знаех, щях да го извадя днес. Нищо - ще му се порадваме още 2 дена, не искам да ровя излишно в стъкленицата..

Водата ми се струва, че стои леко мътна - това от бактериите ли е, от грунда ли е, от какво може да е? Аз грунда го изплакнах плик по плик при зареждането в аквариума, падна доста мътилка, НО може да е останала още.. Не знам. Има ли конвенционален начин как да разбера какво се случва с водата ми (освен безумно скъпите тест ленти, които гледах в Интернет)?

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 10 Дек 2018 00:08 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

В момента протичат хиляди процеси в аквариума. И за всичко си трябва време. А да ти кажа че охлювчето няма да е само ... вероятно ще има и яйца ... но ако поддържаш аквариума добре , не са напаст. Както при всяко живо същество и при тях основния фактор за размножаване е храната , има ли я се въдят , нема ли я - не толкова. И до извесна степен са си полезни. А винаги след време може да ди вземеш Хелени които да държат популацията им в норма , въпреки че повече обичат планоробиси...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 119 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6

Часовете са според зоната UTC + 2 часа