Намерихте ли това, което търсихте? Моля попитайте тук.

Дата и час: 21 Фев 2019 11:39

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Започваме на 15 Септември. До скоро!

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Яну 2019 12:08 
неориентиран
неориентиран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 54
Здравейте, казвам се Дилян. Като дете преди 20-25 години имах аквариум, за около 2 години докато ме заточиха едно лято на село, за 3 месеца и след това заварих само два сома издържали на глад и студ(в последствие живяха или все още живеят дълги години). Сега по същество, живея в Германия и онзи ден реших, че ще ме радва едно непретенциозно аквариумче, отидох в магазина и си купих един готов сет 54 литра. По късно ще се преборя с форума и ще пусна снимки(отдавна не пиша по форуми и дори нямам идея в кой сайт се ъплоудват снимките). В комплекта има лед лампа на капака, филтър и нагревател, който се вкарва вътре във филтъра. Сложих му настилката JBL аква базис плюс, и естествени камъчета среден размер, общо ги направих 5 см височина. Купих си и малка помпа да вкарва въздух. Аквариума вече е пълен и всичко работи. Вчера взех и разстения но днес ще ги садя. Четох, че на 3-я ден демек днес трябва да махна 50% от водата, и ще използвам случая да садя. Снимки на растенията по-късно. В магазина комуникацията ми е малко трудна и е възможно да изпусна важна информация. Първият ми въпрос е на тези разстения да махна ли гъбите в които са засадени или може и така да ги садя? С напредването на развитието ще питам каквото не знам. Още не съм решил какви риби да има, но идеята ми е да не стават по-големи от 10 см. и да са цветни и да ловят око. Мисля си за около 12 риби, различни модели, като от всеки вид да е минимум двойка.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Яну 2019 12:24 
неориентиран
неориентиран
Аватар

Забравих да кажа, че няма да бързам с рибите, поне 4 седмици ще чакам. Но ако има някоя скарида или някой охлюв по от рано ще взема. Интересува ме и на тези растения трябва ли да слагам някаква тор или да чакам за сега?

Изображение
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Яну 2019 12:49 
ветеран
ветеран
Аватар

Общ обем литри на аквариумите ми: 300
Като ги садиш махай кошничките и гъбите.Лампата на аквариума ти сигурно е слаба(обикновено са такива)От което следва ,че претенциозни растения няма да можеш да гледаш с това осветление.Не мога да видя добре ,но мисля че растенията в средата са криптокорини и няма да имаш проблем с тях.Дребнолистните обаче няма да ги бъде според мен.Тор не е необходимо да слагаш сега.10см риби в този малък аквариум не слагай.Вземи си някакви дребни тетри.В началото включвай осветлението5-6 часа и вдигай с по 30мин всяка седмица докато го докараш до към 8 часа на ден.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Яну 2019 20:56 
неориентиран
неориентиран
Аватар

Помпата
Изображение
Лед лампата
Изображение
Филтър
Изображение
Нагревателя
Изображение
Ниските треви
Изображение
И за сега изчаква в това състояние да озрее
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Яну 2019 20:59 
неориентиран
неориентиран
Аватар

Нагревателя държи 23 градуса и не видях да има от някъде да се регулира. От толко игра 3 дни филтъра вече е доста зацапан.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Яну 2019 21:42 
ветеран
ветеран
Аватар

Филтърчето изглежда добре .С пасаж малки рибета ще се справя.Осветлението за непретенциозните растения е ок.Но полянка без ЦО2 трудно ще стане ,поне не така гъста.Може да сложиш някой корен или камък за фокусна точка и бъркай по малко в аквариума,че водораслите ще те налазят :)

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 30 Яну 2019 22:53 
неориентиран
неориентиран
Аватар

Приключвам с бъркането, чакам нежната ми половинка да избере корен или играчка, каквото и хареса, и на 7-я ден като сменя 50% вода ще я добавя, оставил съм си място.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 31 Яну 2019 09:01 
ветеран
ветеран
Аватар

Играчки,делви,мелнички и др. подобни нямат място в аквариума,но щом ви харесва!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 08 Фев 2019 20:48 
неориентиран
неориентиран
Аватар

Ден десети, реших че е време за някоя непретенциозна риба и си взех три хелера, и два охлюва. От тук на татък след още 20 дни ще сложа две принцеси и две сомчета. С което рибите ще станат 7. Чудя се в 54 литра още колко риби мога да добавя, и какви риби ще са подходящи за съжителство с горе посочените? Не искам да стават прекалено големи. Купих си и някакъв течен CO2 да дръпнат малко растенията.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 10 Фев 2019 07:52 
ветеран
ветеран
Аватар

Николко!Златните рибки искат по 20-30л. вода за всяка бройка.Златните риби по правило се гледат сами ,защото обичат по ниски температури.С тия риби в този аквариум ,а и ЦО2 ще подаваш ще направиш една голяма боза.Златните ще ти изкоренят дребните растения.Ядът и акат като прасета.Сложи си общо към 10-тина дребни рибки ,за да се радваш на хубав аквариум иначе ще потънеш във бодорасли.Щом те кефят живородките(визирам хелерите)Сложи си към тях няколко гупи или плати и готово.За големи риби трябва и голям аквариум.Има едно правило, че на всеки сантиметър риба трябва по 1литър вода.Ако приемем ,че хелерите стават по 5см то 3 хелера по 5см равно на 15см и 15л.вода направи си сметка още колко риби можеш да сложиш.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 10 Фев 2019 22:26 
Модератор
Модератор
Аватар

Написани статии: 7
Май е време да избереш риби ли ще гледаш или растения :D

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Фев 2019 19:34 
неориентиран
неориентиран
Аватар

Риби ще гледам. Мъжкият хелер от вчера е умърлушен и стои само на високо. Почти си е подал устата над водата, какво да го правя?

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Фев 2019 21:04 
ветеран
ветеран
Аватар

Подал си е главата,защото се трови от високите нива на амоняк във водата.Аквариума ти не е зациклен . Смени1/3 от водата с прясна темперирана вода и пусни аератор.Прочети как се зацикля аквариум.Сегаако имаше и златни вътре щеше да питаш,защо рибите умират.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа